Rubriky
Bez kategorie

Going greener

Ecology (esquire.com)
Tento článek by byl rád přiřazen k TT Ekologie, ale jelikož nelze přiřazovat zpětně, budete si ho k tomu muset přimyslet 🙂
Jedna moje kamarádka na facebooku vypsala pár témat, která jim ve škole byla zadána k maturitě, a jedno z nich se jmenovalo Going greener. Já už tu měsíc chodim kolem tématu Ekologie a furt nevim, z jakýho konce to vzít, no a s timhle názvem mě to konečně praštilo do nosu, takže s chutí do toho, až se ucho utrhne, jak říkával jeden můj oblíbený profesor biologie.

Předně by asi nebylo od věci si vysvětlit, že se tím opravdu nemyslí to, že se máte zhulit až zezelenáte, počmárat si ksicht vodovkama nebo obarvit vlasy nazeleno. Minimálně jednu z těch věcí jsem teda už párkrát udělala, můžete hádat, kterou 😀 Ale rozhodně bych se díky tomu nepovažovala za člověka, co „šel greener“ 😉
Podle mě je slogan Go green nebo Live green tím nejlepším ekologickým heslem vůbec. Protože příroda je ze všeho nejvíc zelená a zezelenat (jak by se to možná dalo česky přeložit) tudíž znamená postavit se na stranu přírody, milovat ji, ctít a chránit, dokud nás smrt nespojí. Připadá vám, že dneska melu sra*ky? Bude hůř.
Kdo dneska neni zelenej, jako by ani nebyl. Ekologie je sice už dost sepraný téma, spíš už jenom takový slabě zelenkavý, ale my mu prostě nedáme pokoj a nedáme – důkazem toho je ostatně i fakt, že mu bylo věnováno čestné první místo v rubrice Téma Týdne na blog.cz. Asi vedení doufalo, že k tomu lidi maj pořád co říct a taky věřilo, že o tom lidi ještě pořád mluvěj málo – no podle mě se o tom už nakecalo dost, teď ještě kdyby to ty lidi fakt dělali, to by byla krása. Ale mluvme k věci, jak říkají u soudu.
Live green pro mě znamená žít v souladu s přírodou, jak jen to je možný. Dobře, všichni už jsme tak závislý na moderních přístrojích a postupech, že asi nikdo nebude jančit s tim, že musíme všichni vyhodit počítače, televize, mobily a mikrovlnky a vrátit se do jeskyň, to by asi nebylo ono. Ale i při tý civilizaci, i v týhle moderný době se dá žít nějak eko-logicky, nějak ohleduplně – a ne že dá, ono se tak žít musí. Protože jestli na tuhle planetu budeme ještě pár let kálet tak jako doteď, tak za chvilku nebudeme mít nejen co žrát a pít, ale ani co dejchat. To musí bejt jasný i tomu největšímu ignorantovi. A tudíž je zapotřebí s tím něco dělat.
Já neřikám, že musíte bejt všichni nějaký hrozný ekologové, ale je alespoň pár základních pravidel, který si myslim, že by měli všichni dodržovat naprosto automaticky a vidím velkej problém světa v tom, že to není názor většiny lidí. Ty pravidla jsou zhruba následující:
  • Když můžu někam dojít pěšky nebo dojet na kole nebo s využitím mhd, styděla bych se použít k tomu účelu auto. Jeho využití by se mělo vůbec omezovat, mělo by to bejt něco spíš výjimečnýho než běžnýho – ulice by byly volnější, vzduch dejchatelnější, ve městech by bylo mnohem větší ticho, lidi by byli zdravější a spokojenější a taky by se hodně ušetřilo. Proč tohle někdo nechápe, to mi nejde do hlavy. Přitom jde jen a jen o ušetření pár minut. K smíchu.
  • Koupat se každej den ve vaně plný vody nebo na sebe půl hodiny pouštět sprchu, to může vážně jenom hovado. V množství vody, v níž se takhle očistíte, by se daly uvařit špagety pro celou školu a třeba takovej Afričan by s tím vyžil klidně tejden, možná i dýl – a to jen na pití a vaření. X procent lidí na týhle planetě vůbec nemá přístup k pitný vodě a my se s ní polejváme, lechtáme se sprchou na jazyku, hrajeme si v tom s kachničkou nebo prostě jen tak sedíme a pouštíme to na sebe. Přitom pitný vody je na světě zoufale málo a rychle ubývá. No nejsme my hovada non plus ultra?
  • Pak je tu otázka svícení. Už jen ty úsporný žárovky kolik dokážou ušetřit spotřebovaný energie. A to ani nemluvim o zhasínání v místnostech, kde nejste – i když odejdu na pět minut, ta žárovka tam pět minut svítí úplně zbytečně. Víte, kolik je to zmařený energie? Kdybyste si na to začali konečně dávat pozor, ušetřili byste mimojiné i hafo peněz. To je snad nad žárovku jasný.
  • Třídění odpadu na smeťáku neni sranda. Nebudu se o tom rozepisovat, protože každej, kdo někdy viděl nějakej dokument o odpadcích, se musí už jen oklepávat z tý představy, kolik toho vyhazujeme a co se s tím pak vlastně děje (pokud teda nepatří k těm lidem, co si myslej, že se to z tý jejich popelnice před barákem asi vypaří nebo co). Přitom už jen to blbý třídění ušetří tomuhle likvidačnímu průmyslu šílený množství práce, peněz a času. Kontejnery na tříděnej odpad jsou skoro všude, takže se stačí jen trochu koukat. Já když jsem jednou za uherák nucena vhodit petku do normálního odpaďáku, stydim se až na prdeli. Je to hanba. Přece když mám volný ruce, tak sebou tu blbou flašku vezmu, dokud ten kontejner nepotkám, ne? Mě to nezabije a přírodu to zachrání.
  • Když je řeč o odpadcích, mohla bych věnovat samostatnej článek hovadům, co je hážou po zemi, „upustěj“ papírek, neohnou se pro to, co jim upadlo, neseberou hovna po svym mazlíčkovi, típou žvára v loužích nebo je prostě jen tak hodí na zem a podobně. Je to svinstvo a já kdybych byla cajt, budu chodit po ulici s očima na šťopkách a každýho takovýho idiota čapnu za kabát a koukej to sebrat, zmrde. A pokutu ať zaplatí! Prachy z vybírání pokut by se náramně šikly nějakýmu tomu sboru uklízečů ulic. Napadlo vás někdy, co je to za nechutnou práci? A napadlo vás, jak by to tu vypadalo, kdyby ji nikdo nedělal? Přemýšlejte o tom.
  • Jsem toho názoru, že jednou z klíčových myšlenek ekologie je minimalismus ve spotřebě. Kolikrát týdně vyhodíte něco zkaženýho z lednice, co jste nestihli sníst nebo jste na to zapomněli? Co takhle příště trochu víc zájmu o to, co v tý lednici máte,  kor když jste si to sami nakoupili? Přece když mám v lednici ingredience těsně před propadnutím, nepůjdu na oběd do mekáče, no ne? Když mám čas, namísto toho si z nich něco dobrýho uvařim a je to. Vyjde to mnohem levnějš, je to logičtější, ekologičtější a určitě to bude i chutnější. Podobně s dalšíma věcma – na co třeba potřebujete každej rok novej mobil nebo televizi? Na co dvacet párů bot a patnáct klobouků? Hlavu máte jenom jednu a nohy dvě. 
A ještě spousta dalších věcí by mě napadla, ale většinu z nich považuju za součást normální slušný výchovy, a proto se o nich ani nebudu zmiňovat. Jako že po sobě uklízím, že kytky zalejvám dešťovou a ne pitnou vodou, že sklenice od omáček před tříděním aspoň vymeju a že kartonový krabice nebudu rvát do popelnice, když je můžu roztrhat a odnést do kontejneru na papír. Takový a další věci jsou pro jedince maličkost, ale pro planetu maj obrovskej význam, a co má význam pro planetu, to má zase zpátky význam pro nás, protože my na týhle planetě žijem, proboha. Lidstvo by si už jednou provždy mělo uvědomit, že tenhleten náš přístup „sereme na planetu“ nás přivede k záhubě. Ne s nadsázkou, ale normálně naférovku tu pochcípáme hlady a žízní a udusíme se ve vlastním smogu ze všech těch aut, bez nichž se pomalu nedojdem ani vytento.
Uvědomění si těchhle věcí je podle mě to, co z člověka udělá ekologicky smýšlející osobu a díky tomu i lepšího člověka. Každej z nás může bejt lepší a zelenější a každej z nás může udělat něco dobrýho pro svět. Slovy klasika (opět můžete hádat): „Heal the world, make it a better place, for you and for me and the entire human race. There are people dying, if you care enough for the living, make a better place for you and for me“.
The end.

4 reakce na „Going greener“

No, to by mně zajímalo, co z toho jsi udělala.
Jé, já nejsem zelenej. Takže neexistuju. Znova. :-D
Naše civilizace není moderní. Popravdě, máme blíž k těm jeskyním, než ke slovu moderní.
Jo, přemrštěný množství aut mi taky vadí. Jde to vidět všude. Je tam vždycky jedinej člověk. Nechápu to. Osobně ani řidičák nechci. Všude dneska jezdí vlaky nebo busy.
S tím svícením – jsem z těch magorů, co mají raději tmu. Světlo vrhají monitory. :-D
Ale s třízením odpadu zaměstnáš lidi, když už nic jinýho.
Vyhazování jídla je něco, co neznám. Všechno sežeru dřív, než je vůbec nějaká šance, aby se to zkazilo.
Mobil mám 3 roky. A štve mě, co to je za krám. Ntb mám 2 roky, a za rok plánuji nový. Je to OK? Jsem technoid, a na nejnovější techniku mi nikdo šahat nebude. :-D
Lidi jsou líný a pohodlný. Je to přirozenost.

Asi nejsem stoprocentní "zelenáč", ale snažím se.Bez ohledu na to, si nedělám absolutně žádné iluze o budoucnosti lidské rasy.Chamtivci mají vždy o krok náskok v ničení toho, co se "zelení lidé" snaží chránit.Na druhou stranu, tahle planeta už přežila horší katastrofy, než je lidstvo a jak to zvládla, radost pohledět.Po našem odchodu prostě jen zamete, utře prach a můžou se nastěhovat další.Nebo snad nekdo myslel,že jsme tu navždy?

Mně jen přijde trochu těžko stravitelný ten fakt, že nejsme víc než paraziti a že celá naše existence je jen o ničení naše životního prostředí. To jsme se za ty tisíce let nic nenaučili? Víme toho tolik o všem, a přitom nedokážeme žít v symbióze s planetou? Hrozný zjištění.

Nemyslím, že bychom byli zrovna paraziti, spíš prostě článek řetězu.A naopak,žít v symbioze s planetou,jsme ty tisíce let uměli,to až ted nám to začalo delat problémy.Čím jsme lepší,tím jsme horší. Dává to smysl?

Komentáře nejsou povoleny.