Rubriky
co se mi honí hlavou

Lingvistické zastavení

Lidi dneska neuměj česky. Když pominu věčný chyby v mně/mě, hold, bodejď, zrdcadla, samozdřejmě a podobný nesmysle, už delší dobu pozoruju, že jim dělá problémy i samotná větná stavba. Tak třeba věty: „Můžete se na aktualizaci podílet i vy.“ nebo „Pokračuje pro naše sportovce úspěšný rok 2010.“ Nebo vám snad přijdou v pořádku? 
Nejsem žádnej lingvista, ale pokud vím, tak sloveso stojí na začátku věty pouze v případě otázky nebo možná u nějakých výjimek, ale proč by to tak mělo být u výše zmíněných vět, to mě fakt nenapadá. Podle mě by správně měly znít: „Na aktualizaci se můžete podílet i vy.“ a „Pro naše sportovce pokračuje úspěšný rok 2010“. Neumím to odůvodnit, ale věřím, že za to může moje češtinářka ze základky, která Český jazyk povýšila na hodiny chvalozpěvu na naši řeč a na to, co všechno se s ní dá dělat. Sice sykala, ale whatever, stejně se jí nakonec povedlo (i přes veškerej můj odpor) vypěstovat ve mně obrovskou lásku k jazyku a ještě větší nenávist k těm, kdož ho przní. Vliv na to samozřejmě mělo i čtení, hlavně pohádky. Jak řikám, nejsem odborník, i já se občas utnu, ale jsou prostě chyby a chyby, a ten jeden druh mi způsobuje kopřivku.
Nedávno jsem například četla jakejsi článek v Top cosi magazínu – nějakej televizní program. No a protože mám štěstí na otevření jediné stránky a okamžité nalezení hrubky, i tentokrát jsem si zkazila chuť k obědu čtením krátké recenze na cosi, už nevím, co to bylo. Hned v prvním odstavci totiž stálo:“A tak vám můžeme s klidným svědomým doporučit následující film“. Kdo najde chybu, má to dobrý. Kdo ji nenašel, měl by se nad sebou vážně zamyslet. 
A tak si říkám – je to tím, že lidi málo čtou? Nebo že neuvažujou nad tím, co píšou a říkají? (na tomto místě bych mohla pronést plamennou řeč proti všem mluvčím, moderátorům a rádoby novinářům, co píšou do všech možnejch magazínů, Blesků a podobně, aniž by ovládali aspoň základy gramatiky, ale nechci se zase nasrat). Mimochodem, nesnáším lidi, co píšou věty typu: „A nešlo by to udělat, aniž bychom tam nemuseli?“. Jsou ty lidi vážně tak blbý nebo co? Přece aniž je zápor, tak proč tam pak dávaj záporný slovo? Vždyť to vůbec nedává smysl. Anyway. 
Podle mě by se s tím mělo něco dělat. Třeba přísnější výuka jazyka na školách, lepší korektoři – někdy se fakt nestačím divit, jaký hrubky a příšernosti zveřejňují i seriózní plátky jako třeba Lidovky nebo Mladá fronta. Kolikrát stěží potlačím chuť napsat jim šťavnatej dopis se všema inkriminovanýma výstřižkama a zeptat se, kolik že jejich korektor dostává, že bych docela brala jeho job. Třeba by prostě postačilo, aby děti víc četly a aby v nich rodiče vzbuzovali větší respekt k češtině. Aby je vůbec učili přemýšlet nad tím, co vypouští do éteru, ať už v mluvené nebo napsané formě.
Na závěr už jen slogan jedné realitky, který na mě onehdá vybafl u výlezu z metra na Florenci a málem mi způsobil infarkt. Kolik najdete chyb?
„Spolehlivě prodáme, vaší nemovitost“

13 reakcí na „Lingvistické zastavení“

Pobavilo mě to, ale musím přiznat, že chyby sypu z rukávu jak esa. Ještě, že existuje Word :-D Jsem totiž dyslektik a jakmile je nějaké slovo špatně napsané, chybu už prostě nevidím. Jsem schopna do světa vypustit i "řýzek"
Ale je smutné, pokud za sebou člověk má někoho, kdo za něj ty chyby opravuje, je za to placený a ještě na to prdí…

Zajímavé zamyšlení a já jen mohu připojit svůj souhlas.Největší problém bude opravdu ve čtení.Čtení se asi nejvíce podílí na rozšíření slovní zásoby a gramatika,toť asi věčný problém jazyka českého.

Zapomněl,vzpomněl,připomněl,pomněnka,domněnka a další stovky pouček a vyjmenovaných slov,pravidel,vyjímek………

Chyba mě praštila, tak na tom snad nebudu tak špatně. Ale často se přistihnu, že najdu taky pěknou koninu, když si po sobě přečtu něco, co jsem psala ve spěchu a přemýšlela spíš nad tím co říct, než jak to říct.
Ty zápory teda tak úplně nechápu. Čeština je přeci známá tím, že je schopná do jedné věty nacpat pět záporů a pořád to dává smysl (většinou) 🙂 Ovšem o smyslu toho, je tam cpát už by se dalo polemizovat.

Chyby jsem našla dvě, jak tu v recenzi, tak i tu druhou v reklamě. Člověk se občas může uťápnout, ale pokud je to veřejné (časopis, média), měli by na to dbát.
A co se týká pravopisu a hrubek, tak přímo ostudné je, že správně česky neumí ani vysokoškoláci.
Myslím, že čtení hodně zlepšuje pravopis i vyjadřování… jen by se mělo dost číst. A to je dnes problém…

1. věta článku a hned pravda.
Víš, ale ve skutečnosti jsme my ti divní, protože my používáme češtinu tak, jak máme. Lidi to už neřeší, je jim to jedno. A mimochodem, ty věty mi strašně připomínají televizi. A tam bych se nedivil opravdu ničemu.
No vidíš, já jsem češtinu taky nikdy neřešil, ale tím, jak jsem pořád něco psal se to nějak povedlo.
Top cosi magazíny? A tam myslíš, že na to budou hledět? :-D Těm to je jedno, ty hlavně přeci musí být strašně IN. :-D A tentokrát to nejsou moje iniciály.
Btw, Ty se asi nedívej na „blogísky“ psaný debilštinou.

P.S. a slyšela jsem, že se budou měnit pravidla pravopisu. Budou se zjednodušovat, aby blbečci neměli pocity méněcennosti, kdyby napsali nějakou hrubku. Ach, kam to spějeme… a přitom čeština je tak parádní jazyk s tolika možnostmi vyjádření!

tohle je bohužel pravda pravdoucí. čeština není jednoduchý jazyk, ale alespoň ty základy bychom měli ovládat. neříkam, že každý musí být jazykozpytec, ale přece jen to o člověku dost vypovídá, když má v každém slově nějakou hrůzu. Občas sama napíšu něco špatně, jak se člověk snaží psát rychle, nebo až tak docela nesoustředí.
Každopádně ti mladší si s nějakými základními pravidly vůbec hlavu nelámou. Jak by taky mohli mít nějakou slovní zásobu, když jediné co čtou, jsou statusy na facebooku?  Je to k pláči…

Taky se kolikrát upíšu naprosto šíleným způsobem, že když si to pak po sobě přečtu, dělá se mi mdlo :D Ale to není negramotnost, jen nepozornost, a člověk si to na druhý pohled uvědomí.

Právěže asi nejvíc nechápu ty časopisy a další média. Časopisy si přeci platí korektory, tak jak je možné, že se takové věci dostanou na jejich stránky? A moderátoři a mluvčí? To jsou lidé, u nichž nejvíc záleží na správné výslovnosti, gramatice a na správném vyjadřování vůbec, a přitom pusťte si někdy zprávy na Nově (u nás doma máme jednoho obzvlášť oblíbenýho, ten furt řiká "eee").

Změna pravidel pravopisu? Oo Asi omdlím…

[8]: Ti první jsou blbečci, ti druzí hovada na entou.

Jsem ráda, že jsem narazila na takový článek. Alespoň někdo se tím zabývá.
A Češi nedělaj chyby jen ve věcech, který jsou uvedený nahoře v článku. Bohužel k nám začínají pronikat vlivy jiných jazyků: špatné skloňování a divně použitá přivlastňovací jména (slovenština), místo například "hezčí" teď lidi používají "víc hezký" (to, mám pocit, pochází z ruštiny), špatné tvary slovesa být – např. "budeš vidět" namísto "uvidíš"; a ještě třeba zrůdnosti typu "podíval se do mých očí" namísto "podíval se mi do očí" (angličtina); germanismy už nemá cenu počítat. Dál chyby v íčkách jsou čirý hnus, plést si být/bít, mýt/mít a další, to už je skoro demence.
Štve mě, že i když je mi čtrnáct, často vidím, že píšu líp než kdejakej dospělej… i když chyby samozřejmě dělám taky.
Tenhle svět vážně spěje do s****k… (prej "zjednodušení pravidel"… to budem jako psát všechny písmena malý, všechny íčka měkký atd., aby se někdo náhodou nesplet? Tak to je v…).

Pardon za ten výlev. Můj vnitřní vlastenec se ozval.

Netřeba se omlouvat. Spíš naopak, takových výlevů kdyby bylo víc… 🙂 Jo, to vadný stupňování mi taky leze krkem, nebo naprosto nepochopitelný používání čárek. Já třeba, pokud jde o čárky, mám hodně mezer ve vzdělání, ale i tak si myslím, že je používám víceméně správně. Ale znám lidi, co je používají pro mě zcela nepochopitelným způsobem, třeba i v jednoduchý oznamovací větě, kde to nemá co dělat. Fakt demence.

Komentáře nejsou povoleny.