Rubriky
co se mi honí hlavou

Minimalistovo internetové minimum

No dobře, trochu se mi to zvrtlo. Tohle nebude moc krátký. A nebudou to čistě jen minimalistický weby. Ale bude to stát za to, slibuju.
Už dlouho nosím v hlavě nápad sepsat a zveřejnit všechny ty úchvatný odkazy, který mě provázely mými minimalistickými začátky a provází mě nadále, ale to víte, lenost je lenost, a tak to chvilku trvalo. Ale i lenosti jednou odzvoní.
Takže si počtěte, bez čeho se neobejdu a co byste měli zkusit aneb proč pořád sedím u toho zatracenýho počítače.

Nejprve si dáme nějaký ty vychytávky.
TASCK.com – nejjednodušší to-do list ever. Pořád v lištičce záložek, pořád na očích, blbuvzdorné použití bez nutnosti kamkoli se registrovat. Prostě klikněte, pište a odškrtávejte.
Twitter.com – duh. Stačí sledovat ty správné lidi a Twitter vám poslouží jako nekonečná studnice moudrosti, inspirativních odkazů a nápadů. Twitter není Facebook. Není od toho, abyste ho spamovali informacemi o každém svém pohybu (i když to můžete samozřejmě taky), je to prostor pro prosté sdílení informací a nejjednodušší způsob, jak se přímo spojit se spoustou zajímavých (a známých) lidí. A samozřejmě, opět, když sledujete ty správné lidi, hodně dobře se u toho i pobavíte, protože ty kecy jsou někdy fakt moc 😀
ZenPen.com – minimalistický textový editor přímo v okně vašeho prohlížeče. Žádné rozptylování, žádné složitosti, jen klikněte a pište a nic vás nebude rušit.
TinEye – spolehlivý a bleskurychlý vyhledávač zdroje obrázků. Máte-li například v pc už léta uložený obrázek, už dávno nevíte, kde jste ho sebrali, a chtěli byste vypátrat jeho autora, jednoduše ho nahrajte do TinEye a ten vám vmžiku vypátrá všechna místa na netu, kde se obrázek vyskytuje. Obrázek není třeba nahrávat z pc, je možné ho vyhledávat i vložením url, takže pokud si například nejste jisti, odkud pochází obrázek, který někdo na svých webových stránkách použil jako ilustraci (neuvedl-li zdroj rovnou), vezměte url obrázku, vložte do TinEye a hledejte zdroje, kde jinde se obrázek na internetu nachází.
Na Blog.cz vyhledávání přes url nefunguje, ten totiž blokuje obrázky, které jsou na našich blozích, vodoznakem, který vyhledávání znemožňuje – to aby měli lidi problém vykrádat vaše obrázky a fotky přímo z Googlu. Ale v takovou chvíli nezoufejte, obrázek si uložte, nahrajte do TinEye z pc a máte odpověď.
Update 11. 10.: TinEye je nyní dostupný jako rozšíření do Chromu, kdy stačí na kterýkoli obrázek kliknout pravým tlačítkem a „Vyhledat pomocí TinEye“. Geniální, prosté a účinné.
Bloglovin.com – jednoduchá čtečka na blogy. Chybí vám stará dobrá titulka blog.cz? Nebo Google Reader? Bloglovin je podle mě jednou z nejlepších alternativ. Buttonek Bloglovinu mám přímo v prohlížeči, hned vedle Adblocku a dalších vychytávek a jako facebook, i BL mě poslušně informuje červeným čísílkem o každé novince, takže mi neuteče ani článek, a když budu chtít, ani komentář.
Adblock – geniální vychytávka do Chrome (ale nejen do něj), která zablokuje nejen veškerou reklamu, ale prakticky jakýkoli prvek na stránce, který vás ruší nebo se vám nelíbí. Takže sbohem reklamy na facebooku, sbohem blikací banery a sbohem pošahané oplzlé vtipy z titulky blog.cz. (Vážně, ten, kdo tam ty vtipy pouští, by se měl nad sebou vážně zamyslet, většina zdejší „populace“ má pod osmnáct a pokud jsem zrovna na cizím kompu, ještě se mi neukázal jediný vtip, který by neměl erotickou tématiku). Já osobně mám svou titulku upravenou tak, že na ní visí jen box AK, box TT a přihlášení.
Online Bass and Guitar Tuner – nemám ladičku, takže si basu ladím za pomoci online ladítka. Šikovné udělátko.
Last.fm – průběžně se doplňující seznam veškeré hudby, kterou posloucháte skrz Winamp, WMP nebo cokoli v tom smyslu. Díky němu jsem se zbavila obtížného vysvětlování, co vlastně poslouchám. Když se mě na to někdo zeptá, odkážu ho na svůj profil, kde vidí nejen konkrétní skladby a interprety, ale v tagcloudu napravo taky několik nejčastěji poslouchaných žánrů (za posledních sedm dní).
Ad free blog – máte blog bez reklam, protože jste přesvědčeni, že blogy by měly být zadarmo a fláknout na ně placenou reklamu ničí hodnotu sdělení? Možná si na něj budete chtít dát tuhle nálepku.
BeFunky – taky vás nasral Photobucket? Nebo prostě hledáte rychlý, interaktivní způsob úpravy fotek, protože Photoshop je na vás moc hardcore? Nemáte zač.
Justdelete.me – soubor přímých odkazů na mazání profilů z nejrůznějších sociálních sítí, věcí jako Ask.fm, Deviantart, EBay a bambilion dalších. Žádné zdlouhavé hledání informace v nastavení, faq nebo v nápovědě, jen jeden klik a víte, jak na to na té které konkrétní stránce.
A teď nějaké ty weby, které se zatraceně vyplatí sledovat.
5 things today – každodenní tipy na cokoli. Pět věcí, co vidět v Londýně zadarmo. Pět věcí, co byste měli dneska udělat. Pět důvodů, proč dneska sednou na kolo. Pět knih, které vám nesmí uniknout. Pět způsobů, jak meditovat. A mnohé další.
WikiHow – How to do anything – zapomeňte na Wikipedii, která vám řekne, co co je. Studujte WikiHow, která vám řekne, jak co dělat. Představuji vám ultimátní návod na všechno!
Good Fucking Design Advice – když chci nějakou zatraceně dobrou radu, jak na design a chci ji hned.

15 Inspiring and Unconventional People You Have to Know About – výcuc-seznam lidí, jejichž jména byste měli znát, pokud to s minimalismem myslíte vážně. Moji nejoblíbenější následují.
Puttylike – Emilie Wapnick je jedna z mých nejoblíbenějších minimalistek. Koupila jsem si její e-book, sleduju ji na twitteru a nemine den, kdy by mě neinspirovala. Puttylike je web pro všechny, kdo se považují za renesanční osobu, mají bambilion zájmů a libůstek a kdyby byli článkem na blogu, nedali by se zařadit do žádné rubriky. Tak nanejvýš nalepit si na čelo několik štítků.
Jeri’s Organizing & Decluttering News – Jeri a její tipy na zorganizování a debordelizaci vašeho životního prostoru.
The Minimalist Woman – Meg, moc sympatická pani.
:mnmlist – nejminimalističtější weblog ever.
Everett Bogue – jeden z „otců“ minimalismu. „Hvězda, která vyletěla nejvýš a brzy shořela“, jak mu říkají. Každopádně neskutečně inspirativní člověk, autor mnoha převratných e-booků. Archivy jeho prvního blogu Far Beyond The Stars jsou hlubokou studnicí minimalistické moudrosti.
Becoming Minimalist – Joshua Becker, pojem mezi minimalisty, mimojiné stojí i za následující webovkou:
Substance over stuff – pravidelná dávka minimalistických hesel, obrázků, mott nebo inspirativních videí. Každodenní dávka inspirace.
The Art of Non-Conformity – Chris Guillebeau. Cestovatel.
Corbett Barr – neskutečně cool týpek, který vám pomůže být na netu fakt někým, když ho budete vnímat. Napsal třeba tenhle fantastickej článek How to Start a Blog that Matters a stojí za následujícím projektem:
Write Epic Shit – Think TrafficWrite Epic Shit je jen jedním z mnoha epických článků na Think Traffic, ale rozhodně je podle mě prvním, který byste měli číst.
Paid To Exist – Johnatan Mead maže hranice mezi prací pro živobytí a děláním toho, co skutečně chcete dělat. Jak se tak dá existovat? Čtěte u něj.
Expert Enough – EE je o přesvědčení, že na věci nemusíte být opapírovaný expert, abyste je mohli dělat, abyste mohli radit druhým a abyste za to mohli kupříkladu žádat i ohodnocení. EE je o tom, že pokud o věci víte jen o něco víc než druzí, pak jste dostatečný expert.
The Minimalists – Jsou dva a jsou to překvapivě minimalisti.
:zenhabits – dvěma slovy Leo Babauta
Castles in the Air – Nina, můj nejnovější objev
Decluttering That Kitchen – další debordelizační tipy a techniky
A to bude zatim asi tak všechno. Rádo se stalo.

4 reakce na „Minimalistovo internetové minimum“

Hele, Bloglovin mi budeš muset vysvětlit. Včera jsem si tam naimportovala RSSka z Google Readeru (vzlyk!) a ještě se v tom moc nevyznám…

Nesrazíme se v neděli trochu dřív za účelem toho, abys mi to osvětlila?

[3]: Já se obávám, že ti k tomu nebudu mít co říct, ale klidně se můžem srazit o kapku dřív :D

Komentáře nejsou povoleny.