Rubriky
Pár slov k Autorskému Klubu a Blogu

A dáme si zase jednou takovej Očistec pro AK, co vy na to…

Z toho posledního přijímání do AK – a vůbec tak nějak ze všech těch posledních – na mě přišlo smutno a pocit, že už je zase na čase pustit se do Očistce. Aby taky ne. Poslední jsem provedla v dubnu a srpen už dávno zaklepal na dveře a vešel, ani se nezul.
Je mi z toho zase trochu ouzko, co objevím. A to se mi nelíbí. Tak by to bejt nemělo. Člověk by se na to měl těšit a měla by to bejt práce na pár minut, jen tak to proklikat a vědět, že všechno je v pořádku a nikde se nesvítí po večerce. Jenže ono to tak není. Protože to přijímání za moc nestojí a protože jak je jednou přijato, nikdo se dál už nestará. Vedoucí tábora si jde ven ubalit cígo a haranti v domě zlobí a budí všechna hodná dítka, která by ráda spala. Ale nikdo se jich nezastane. To jenom já. Já jsem ten blázen, co si na to najde čas a občas na ně vlítne, protože mě to krká. Jestli si to vedoucí tábora vezme k srdci? To je otázka. Ale já si stejně nemůžu pomoct. Nehledě na výsledek, musím to dělat. Kvůli sobě, kvůli těm hodnejm dítkám, co celej den dřely a zasloužej si trochu toho nerušenýho spánku, kvůli světu, kvůli tomu, aby lidi věděli, že ve světě ještě existuje nějaká spravedlnost a nějaký zastání. Nevim, snad jste se mi v tý metafoře neztratili.
Anyway, jdem na hříšníky.

A Brunette
Leží mi v žaludku už od svého přijetí v červnu, a to hlavně proto, že nebyla schopná se obhájit v komentářích pod přijímacím článkem, ani odpovědět na věcné dotazy. Beru, je to žába. Je jí pouhých třináct. Ještě nic neví, bojí se nás, je to pro ni novej svět – asi. Ale pro mě to znamená jediný – ta holka se neumí obhájit. Neumí otevřít kušnu a mluvit. Neni to osobnost, jakou bych si tu představovala.
Dodneška nevim, jestli je její design skutečně její, nevim, proč píše v blogu něco anglicky a něco česky – a že mi to v jejím podání přijde dost ujetý – a i když jí nesleduju, po prvních zběžných náhledech jsem přišla na to, že s gramatikou na tom taky není nijak skvěle. Standa o každém nováčkovi v posledních pár měsících hlásá, že si zaslouží šanci. No to je pěkné, proč ne. Ale dokázala ji řádně využít? Při pohledu na její nejnovější články si to nemyslím. Jsou zoufale krátké, strohé, dětsky prosté, informační, nezajímavé. Je milé, že slečna kreslí. Fajn, proč ne. Ale proč je takový blog v klubu, který si hraje na elitu a vybírání toho nejlepšího? Je tohle skutečně to nejlepší, čeho jsme schopni?
Není. Ani náhodou ne. Snad jsme prostě hodní a bereme si žabku pod svá křídla. Snad doufáme, že jí tím dáme prostor pro růst a že si z toho něco vezme a tak jako mnozí z nás, vyroste v AK z housenky v krásného motýla.
Nemůžu si ale pomoct. Prostě o tom silně pochybuju.
Arganiska
Poslední článek publikovala 27. dubna. Už by bylo na čase publikovat něco znovu. Já nevím, jestli to někdy vůbec v pravidlech bylo, ale osobně bych si prostě dávala pozor na tříměsíční neaktivitu. Neříkám, hned někoho vykopnout, jakmile nepublikuje tři měsíce a den, ale dávat si na to prostě pozor. Poslat jim třeba mail. Že pokud jejich blog nebude aktivní, pá pá. Udělá místo někomu, kdo ho využije líp.
Blackwish
Nic proti ní nemám, členka s vlastní kapelou je parádním přínosem pro Klub, zajímavý lidi mám ráda 🙂 Ale její poslední dva „články“ mě vyloženě vytáčí. Blog post o dvou větách? „Původně jsem chtěla napsat víc, ale nakonec vám jen řeknu, že to bylo super.“ Tečka. Chce se mi zeptat se „Are you fucking kidding me?“ O.o AK má na víc. Tytyty, nenene. Člen Klubu by ze sebe na blogu měl umět vydat zatraceně víc.
Polgara
Já nevim, jak to přijde vám, ale mě při pohledu na hlavní stránku plnou perexů tvořených téměř výhradně třemi tečkami chytá amok. Je to přesně ten případ podivného používání perexů, který mě přivedl na nápad na článek do Série článků pro nováčky, s kterou se hodlá vytasit Standa. Celá ta série mi nepřijde jako nijak převratný nápad, ale mám pocit, že vysvětlit trochu lidem, co je to perex a k čemu je.
Nedá mi to a poprvé v historii tohohle blogu si vypůjčím vysvětlivky z Wikipedie. Prostě musím.
Perex, v žurnalistice – zpravodajství a publicistice, je označení pro krátký text (obvykle 2 – 5 vět), jehož účelem je uvést a upoutat pozornost na následující delší text článku a/nebo naznačit, o čem článek bude. Na co nestačí upoutat titulek nebo podtitulek, to rozvádí perex, aby se čtenář mohl rozhodnout, má-li věnovat čas čtení celého článku a jde-li o téma, které ho zajímá.

Podle „obrácené pyramidy,“ jednoho z principů publicistiky, obsahuje perex ty nejzajímavější informace, jež pak článek rozvádí dodáváním dalších podrobností. Měl by tedy působit jako lákavá „ochutnávka“ článku, který uvozuje.

No further comment needed.
Signora
Působ poměrně facepalmovsky, neboť na jejím blogu tak nějak úplně chybí jakýkoli výpis článků. Nemá to prostě tělo. Dobře, to neni žádnej prohřešek proti pravidlům (to ani Polgařino perexové třítečkové řádění) nebo tak něčemu, to je spíš prostě divný a je to něco, co mi kazí dojem z AK a když už jednou vlezu na blog člena nějakýho rádoby VIP klubu, tak čekám něco trochu jinýho. Signoře chybí tělo, uvítá vás, což je milé, ale pak najednou pouhý výpis Aktuálních článků, Archiv a z nějakého důvodu něco, co vypadá jako záhlaví spadnuté dolů. Je to věc asi designu, nedomyšlenosti stránky, snad velmi nízkého zájmu o čtenáře jako takového, nevím. Je to mi to prostě divné a autorka si tím podle mě ohromně škodí.
Já osobně se na takovém blogu rozhodně rozklikáváním titulků jednotlivých článků obtěžovat nebudu, a to bych ráda viděla toho smělce, který se tím zabývat bude a bude ho to dlouhodobě bavit.
Václav Nový
Stejný problém. Myšlenka je základ, o tom žádná. Psát o něčom. Ale myslím, že člen AK by to měl umět i hodně dobře prezentovat.
Vlček Ondřej
Stejný problém, ještě v mnohem ubožejším designovém provedení. Ale o tom už jsem psala minule a o to víc mi leží v žaludku, že je to pořád stejné.
Když je řeč o minule, jelikož jsem už došla na konec seznamu (herdek, to bylo nakonec přece jenom docela rychlý), napadlo mě udělat si takovou menší revizi toho, jak se situace změnila od mého posledního Očistce. Vypadá to následovně:
S radostí jsem shledala, že drtivá většina mnou vytažených hříšníků se od té doby polepšila. Pokud šlo o nízkou aktivitu, od té doby publikují vcelku slušně. Pokud šlo o hodně nízkou aktivitu (poslední články z prosince a podobně), blogeři už nejsou členy AK (chválím Standův zásah). Skoro všichni se tudíž v podstatě polepšili, a kdo ne, ten se tu objevil znova a patrně se tu objeví i příště, protože některé věci by se opravdu měly řešit a ne ignorovat – jako například poslední zmíněný blog, pro mě nepochopitelná záležitost.
Jinak, možná si všímáte, že jsem pro tentokrát zcela vynechala veškeré připomínky k fotoblogům. Je to hlavně proto, že k tomu jsem se už dost vyjádřila minule a v Itálii je příliš velké vedro než abych se nad tím pozastavovala znovu. A navíc mi to tentokrát ani nepřišlo tak zlé. Pokud už někdo publikoval v posledních článcích (zase tak do hloubky nelezu) výhradně fotky, byl u nich celkem dostatečný průvodní text a taky byly dost dobré na to, abych se za ně až tak nezlobila, naopak jsem mnohdy zanechala komentář (takže pokud vám v nedávné době přibyl můj komentář pod článek s fotkami, mluvím o vás). Hlavně jsem nad tím ale prostě protentokrát mávla rukou. Fotoblog pro mě není blog jako takový a pořád si myslím, že jejich autoři by udělali líp, kdyby svá fotodíla publikovali na platformě k tomu určené a ne na té blogovací, ale co už. Protentokrát nad tím lámu hůl.
Ráda bych si myslela, že tohle moje komentování přispělo k odstranění silně neaktivních zlobivců a že si snad mnou zmiňovaní hříšníci sáhnou do svědomí a zamyslí se, jestli by to nešlo udělat nějak líp, když už v tom Klubu jsou, ráda bych si myslela, že i ostatní blogeři se nad tím zamyslí a řeknou si, aha, na tom bych vlastně mohl zapracovat i já (sama se pokaždé snažím podívat na svůj vlastní blog cizíma očima a zhodnotit, jestli v AK má svoje místo a jestli si zaslouží místo pro články na titulce), ale jelikož nemám žádnou pravomoc jim vysloveně pohrozit vyhazovem, je to na každém z nich a na Standovi.
Ale whatever. I kdyby to mělo být jen tak info pro zvědavé členy Klubu, příliš zaneprázdněné nebo líné na to, aby veškeré členstvo pravidelně kontrolovali sami, stejně mě to furt baví 😉

19 reakcí na „A dáme si zase jednou takovej Očistec pro AK, co vy na to…“

Tenhle očistec je fajn. Sice má člověk vždycky strach, aby se tam neobjevil – zvlášť teď, když mám od blogu nějakou chvíli pauzu, asi tak do konce prázdnin, chci trochu žít a pak až se tomu zase věnovat. No, jinak s tebou souhlasím. Chce to mít v AK víc "wooou, to je boží" blogů.

s čistým srdcem můžu říct, že ani jednoho neznám. ale asi si členy budu muset projít. myslím si, že ti nejlepší už buď nepíšou, nebo přešli a dobrých blogerů tady zůstává málo. z těch nových je jen málo zajímavých. škoda. asi nějaká krize nebo co.

U Blackwish šlo o to, že kvůli smlouvě víc bohužel prozradit nemůže.

Také mi připadá, že kvalitních blogerů je v AK pomálu. Předevčírem jsem si začala projíždět všechny v seznamu, dnes jsem to ukončila a většina z nich tam nepatří. AK by měl být zárukou kvality a upoutávkou na to nejlepší, jenže když to tak není a nebere to tak ani většina blogerů, je to v podstatě k ničemu. A všimla jsem si, že na články lidí v AK umístěné na hlavní stránce chodí čím dál méně blogerů.. Chápu proč 🙂

Ale je pravda, že jsem egoista a chtěla bych do Autorského klubu patřit. Až si budu myslet, že můj blog má nějakou úroveň (což bude trvat :-) ), zkusím to.

jen ještě k perexům – také je nepoužívám správně. Jen tím vždy "přepůlím" článek, aby nebyl na hlavní stránce blogu celý a nezabíral moc místa. Nedívala jsem se na trojtečkovou blogerku a moc jsem nepochopila, jak to myslíš, ale jinak špatnou formu perexu respektuji a dokonce bych řekla, že to tu má skoro každý…

[3]: Vím a chápu. Ale měla by i v takovém případě myslet na to, že se její článek objeví na titulce, a psát tedy o něčem jiném, o čem psát může. Aby toho bylo o kapku víc.

[4]: Jak se dá všimnout, že na články lidí z titulky chodí čím dál tím míň lidí? Ty jim vidíš do statistik? 🙂

[4]: Já myslím, že při množství přihlášek uděláš nejlíp, když se přihlásíš už teď. Než na tebe dojde řada, máš haaaafoooo času na to, abys na sobě pracovala, hledala tipy, jak blog vylepšit, inspirovala se a případně si svůj blog prošla a odstranila všechno, co by v AK nemělo být 🙂 Přinejhorším na tebe dojde řada, ty to nebudeš mít hotové a Standa tě nepřijme. Ale až to pak hotové bude, stačí se ozvat s reklamací a přijme tě klidně hned. Tak to dělá. Když někoho nevezme a ten se pak obhájí a polepší, tak ho bere hned a nemusí už znovu čekat.

Myslím, že přepůlení článku (nebo prostě rozdělení) je správné použití perexu 🙂 Abys to vylepšila, mělo by v té části být něco, co upoutá a navnadí na rozkliknutí celého článku, ale jinak si myslím, že tak je to v pořádku.

Trojtečková blogerka jako perex používá tři tečky a to skoro vždy, takže tě článek kromě názvu nemá čím zaujmout a pokud chceš vědět, o čem je, musíš ho rozkliknout. Bez možnosti si počíst pár prvních vět a vidět, o čem to asi bude a jestli tě to vůbec zajímá.

Trochu mě bolí vyjádření o fotoblozích. Ale co se dá dělat. Mnoho z nich znám. Některé ráda navštívím. Mrzí mě, že třeba u první poukazuješ na věk, najednou mě to donutilo podívat se zpět do svého blogovacího období, kdy jsem se dostala do AK, a stydím se za sebe… Jsem opravdu ráda, že jsem se ti nedostala do rukou v době mého členství, že už to ani není možné, když jsem mimo blog.cz… Asi bys mě roztrhla jako hada :-D.

[6]: Ale tak ty přece nemáš jen fotoblog, hodně i píšeš. Já mám spíš na mysli blogery, co publikují výhradně jednu až dvě fotky per článek a mnohdy se k tomu neobtěžují dodat ani popisek nebo něco. To mi pije krev. Když převažuje text nebo je ho prostě hodně, tak proti fotkám nic nemám.

Tak sebe samotnou z doby před pěti lety bych taky roznesla na kopytech, o tom nepochybuj :-D

Myslím si, že Standa by měl svoji jednočlennou přijímací komisi rozšířit minimálně o jednoho člověka. A tím bys měla být ty. Jsi parádní "sekernice". Ráda si čtu tvoje hodnocení u přijímání do AK (ale i při jiných příležitostech). Dokážeš precizně vystihnout podstatu, nebereš si servítky, připadáš mi spravedlivá a víš, o čem mluvíš. :-)
Já trochu v poslední době přestávám rozumět smyslu AK. Byli vyhozeni lidé, kteří určitě mají dobré blogy (Pavel-Kreperat, Ivet-Pohlazení ježka) a na jejich místo nastupují hodně diskutabilní jedinci.
Řeknu ti upřímně, že opravdu dobrých blogů, které má smysl číst, není v AK většina. Standa začíná dělat z AK mateřskou školku kombinovanou s doučovacím kroužkem.

[9]: Tak to je megakompliment, děkuji 🙂

Já už tomu nerozumím delší dobu a všechno mě to mrzí. Dějou se divný věci a já bych si přála chápat, proč to dělá a co tím sleduje. Tohle už snad nemůže být o tom,že by chtěl rozpohybovat dění, jak to tvrdil třeba u Biondýny, tohle už mi připadá fakt jako že dokonale ztratil soudnost a nebo že to ani neni on, ale někdo, kdo si na něj hraje. Někdo, kdo naprosto nechápe, o čem má AK být. Vážně nechápu, proč to dělá.

No.. Tak pro začátek. Jsi hustá. A nemyslim to v tom špatnym slova smyslu. :D Je fakt, že teď jsem v situaci, kdy mám čas a taky jsem ze zvědavosti projela celý seznam – ale hlavně kvůli tomu, že jsem hledala čtení. Taky jsem si všimla plno blogů, který aktivní dvakrát nejsou a na ktercýh se vyskytují články a o pěti větách. Ale hodnotit, co je špatně a co je dobře si nedovoluji, protože mám pocit, nebo spíš vím, že můj blog nepatří k těm "nejvíc nejlepším" skvostům zde.
Nicméně jo, je to fajn, že máš chuť se tímhle zabývat. Jsem ráda, že jsem se tu nenašla, kdyby jo, tak bych byla sice trochu vopruzená, ale na druhou stranu je dobrý mít nějakou zpětnou vazbu a vědět, co se lidem u mě nezdá. ..ovšem, jestli ti výše zmínění tento článek objeví. 🙂
Jinak když vidím v komentářích, že se tu objevuje kauza Lotty, tak co se mě týče, tak jsem vždycky doufala, že to Standa udělal z nějaký recese nebo tak něco. Že chtěl udělat vzrůšo a že si fakt doopravdy nemyslel, že by tahle holka mohla někam "růst". (I když vlastně jo, mohla, protože horší to být už asi nemohlo :D)

[11]: :-D

Tak to já si to klidně dovolim. Ne proto, že bych si obecně myslela, že mám patent na rozum, ale v AK jsem už tři roky a celou tu dobu, den co den na sobě pracuju, aby to k něčemu vypadalo. Takže mě dost sere vidět, že to někdo nedělá a že si myslí, že pro to členství nemusí vůbec nic udělat. Ale jak říkám, ten problém vzniká už při přijímání, kdy jim Standa nedává dost najevo, že to neni jen tak.

Jak říká mengano, s tím "dáváním šancí" všem sporným blogerům už je to fakt jako bychom si hráli na školku nebo co.

Čirou náhodou jsem dnes brousila ve vlastním Archivu, abych se podívala, kdy že mě to přijali (září 2010), a narazila na odkaz na jeden poměrně se hodící článek. Dovolím si nejprve citaci:

"Jak se pozná kvalitní blog? Kvalitní blog je přehledný a dělaný s ohledem na čtenáře, který se na blogu snadno orientuje. Autor takového blogu ví, co chce sdělit světu a jak to chce sdělit, a blogu často věnuje každou volnou chvilku. Pod články na takovém blogu vidíme komentáře spokojených čtenářů, kteří jsou těmi zásadními arbitry kvality. A pak je to cosi mezi nebem a zemí, co vás chytí a už nepustí, a co pozná i člověk, kterého blog tematicky neoslovil – na kvalitním blogu je vidět, že je dělán s láskou a pro čtenáře. (Nikoli tak, že dodržuje nějaká nesmyslná pravidla, byť odsouhlasená komunitou, ale ve výsledku pouze buzerující mnohé kvalitní autory, kteří si to nenechali v minulosti líbit a po právu ukázali klubu záda – bohužel pro AK, který tak ztratil zajímavé autory kvůli často byrokratické malichernosti).

Kvalitní blog je současně nějak unikátní a jeho návštěvník nemá pocit, že to samé viděl nebo četl už stokrát jinde. Autorem takového kvalitního blogu může být kdokoli, nezávisle na věku a pohlaví."

(Standa, 16. února 2011)

Celý článek (vskutku zajímavé čtení) na http://blog.blog.cz/1102/zmeny-autorskeho-klubu-blog-cz-i-cast

Nemohla jsem tehdy souhlasit se vším, například je úplná blbost, že by se nemělo koukat na design, a úplně stejná blbost bylo prohlášení, že se už nikdy nebude vyhazovat a kdo bude jednou v klubu, už se o své místo nebude muset bát. Ale že jsou tohle kraviny a že to tak nepůjde, to jsme věděli už tehdy.

Mně by jenom zajímalo, co je to se Standou, že tak rapidním způsobem (a pořád) upouští od svých někdejších, poměrně inteligentních (mnohdy bych řekla až geniálních) nápadů a otáčí na obrtlíku o stoosmdesát, čímž pravidelně nasírá drtivou většinu členů AK a odhání a ztrácí dobré členy, aby místo nich naverboval blogerská nedochůdčata a exoty, kteří nechápou ani že nahoře má být hlavička a pod tím články. Jestli je v tomhle nějakej smysl, tak jsem asi Panna Marie.

Jen čisti, jen čisti 😉

A Brunette mi taky trochu dělá vrásky a taky se mi nějako nechce věřit, že ten design je její. Nevím, nějak mi ta úroven designu nepasuje k úrovni článků a tvorby.

Signora, otevřel jsem, sjel očima, a celkově asi za 3-4 sekundy to vypnul.

Václav, tak to sem těma očima už ani neprojížděl, hnedka sem dal křížek.

Blackwish, ty inkriminované články by se  asi opravdu spíše hodily na facebook.

Vlček…no…

Doufám že někdy na to vlítneš znovu, tyhle "projekty" mě baví :D

[13]: :-D To mě taky, ani nevíš jak. Jen kdyby k tomu člověk měl nějakou pravomoc těm lidem fakt pohrozit.

Článek jsem nadšeně přelouskala celý a musím uznat, že máš v mnohém pravdu a tvé postřehy ohledně výše zmíněných blogů jsou trefné :-) I když AK nesleduji tak dlouho jako ty, též jsem si povšimla, že v poslední době úroveň přijímaných blogů poklesla a jen málokdy se objeví někdo, jehož blog by mi vyrazil dech a u něhož bych si pomyslela: "Jo! Ten tam opravdu chyběl."
Mimochodem, tak mě napadá – nechceš rozjet rubriku s hodnocením blogů? Vím, že to jeden čas bylo poměrně v módě a zrovna ty mi přijdeš jako člověk, který dokáže vypíchnout to podstatné, poradit a říct, co by bylo dobré zlepšit a na co se zaměřit. Vsadím se, že bys určitě měla spoustu zájemců :-)

[15]: Myslím, že v současné době bych tím akorát fušovala do práce Destinateovi 🙂 Zájemcům ovšem "hodnotím" po e-mailu. Občas mi někdo napíše, jestli bych se mu nepodívala na blog a neporadila, tak poradím a nesmírně si takových proseb vážím.

Ale na rubriku to nevidím, beztak mám teď víc projektů než zvládám obhospodařovávat 8-)

[16]: Já si myslím, že by se to uchytilo a nějaký ten čas by sis našla, pokud by tě lidé nezavalili žádostmi :D Třeba já bych si od tebe nechala blog zhodnotit ráda 🙂 Potřebovala bych zase po čase zpětnou vazbu.

[17]: Hh, neni problém, pošlu do mailu 8-) Pár lidem jsem už v poslední době takhle psala.

[16]: To zní děsně zajímavě, mě třeba baví různě po blogu opravovat lidem chyby v obrázcích, většinou se ale setkám s někým kdo tu kritiku sice chce, ale vlastně ji nechce a pak mě maže, nebo maže celé články.

Jsem jen malá ryba, ale kdyby se ti chtělo rozvrtat můj bílý blog, budu moc ráda =)

Komentáře nejsou povoleny.