Rubriky
Pár slov k Autorskému Klubu a Blogu

Změny na poli AK – že by se to ještě dalo zachránit?

Ano, ano, ano! Vyšší moc konečně zasahuje, hlas lidu promlouvá, ledy se lámou a vůbec, v AK se konečně dějou věci a ještě větší věci se dít budou. A nevím jak vy, ale já se na to třesu jak kocour na smetanu 🙂

Jestli jsme to zrovna neřešily s Maudětem na icq – do AK mě přijali loni v září a od tý doby jsem uvažovala o dvou věcech, a sice že bych se přihlásila na soudce a že bych se přihlásila za správce.
Do toho prvního jsem dneska konečně praštila, protože prostě není co ztratit – přinejhorším uvidím, že na to nemám nervy, a vydlábnu se na to 😀 – a nad tím druhým jsem pořád uvažovala a spíš vyhrával seznam proti. Hlavně mi teda vadil fakt, že AK už dávno nemá tu úroveň, co by měl mít, ztratil myšlenku, přijímá lidi, kteří by tam podle mě vůbec být neměli (třeba mě :D), na klubovym blogu není nic než chaos a vlastně celý to členství se smrsklo jen na to, že vaše články jsou propagovaný na titulce. Nic víc.
A tak jsem si dneska opět řekla, že víc než soudcování pro ten klub neudělám, protože mě vlastně ani tak nebere, ani zdaleka jako dřív, když se najednou začaly dít věci a byl zveřejněn článek o plánovaných změnách a o tom, jak se klub vrátí do původních kolejí, jak nastanou čistky členstva (muhehehe >:)) a zpřísnění podmínek tak, aby se do klubu konečně dostávaly jen ty kvalitnější a něčím zajímavý blogy a ne každej, kdo se přihlásí a zrovna náhodou nevkládá cizí obrázky. Prostě tak, jak to má bejt.
A tak si najednou říkám, sakra, že bych do toho přece jenom šla? M. správcem, to už tu dlouho nebylo a přitom by docela rádo bylo 🙂 Ale má to samozřejmě svoje „háčky“:
  • čtyři správci, to je prostě blbost, to se pak neni čemu divit, že se tam hovno děje a že to tam vypadá tak, jak to vypadá, takže by jich (nás) mělo bejt podle mě aspoň deset. Tím se taky víc rozmělní povinnosti a nebude takovej problém, když někdo zrovna nebude mít čas. O snížení stresu z nestíhání čehokoli ani nemluvě.
  • byla bych ráda, kdyby do toho se mnou šli lidi, o jejichž schopnostech jsem přesvědčená. Lidi, co maj v hlavě mozek a co maj v blogovym světě nějaký jméno. Namátkou třeba Tlusťjoch, Sikar, Bels, Venom, Cirrat, Rýža a další lidi, o kterých mám dobrý mínění a jichž si už teď nějakým způsobem vážím. Jsou to lidi, jejichž jména vyhledáváte pod hodně diskutovanými články, jejichž adresy máte ve čtečce nebo v oblíbených, aby vám neuniklo nic z toho, co říkají. Jsou to lidi, jejichž názor má pro vás váhu a hodnotu a rádi byste je viděli v rozhodujících pozicích, protože věříte, že oni by to dělali správně. Kdyby se takovýhle lidi zapojili (a napadá mě třeba taky Kittanya, tý jsem si hodně vážila), bylo by to hned všechno o něčem jinym a já bych s nima nesmírně ráda spolupracovala na tom, aby se všechny ty hezký řečičky z toho článku výše proměnily v realitu.
  • ráda bych, aby v tom byl nějakej řád, nějaká pravidelnost. Když si na to prostě vyhradím hodinu nebo dvě týdně, tak aby v tom nebyl problém, aby se to tak dalo domluvit a já bych předem věděla, co bude mou povinností. Ráda bych se účastnila přijímání (který by podle mě měli mít na starosti určitě aspoň dva nebo tři lidi, aby to bylo objektivní – tím spíš, bude-li se staronově řešit i kvalita a úroveň blogů. To prostě jeden člověk rozhodovat nemůže)
A co bych si přála s AK udělat, kdybych měla možnost do toho kecat?
  • rozhodně jsem všema deseti pro proškrtání řad členstva. Klub vážně nemá smysl, když v něm jsou všichni. Svou povinnost osvěty autorského zákona už splnil, teď je na řadě, aby získal nějakou výpovědní hodnotu, nějaký reprezentativní obsah
  • možná bych provedla čistku projektů, článků a podobně. Blog AK bych se pokusila zpřehlednit nebo bych jeho stávající obsah přesunula jinam a začala znovu od začátku. Standa hezky mluví o tom, jak má nové komando zapomenout na vše, co se událo doposud, a začít znovu s čistým listem, ale jak by mohlo, když dostane do správy starý blog plný starého, mnohdy nedořešeného materiálu?
  • měla by proběhnout úprava pravidel, profilu a rubrik, aby to všechno odpovídalo nové tváři AK, nové situaci
  • na vedení by se mělo podílet více lidí, měla by vzniknout určitá hierarchie s tím, že jeden člověk by stál nad tím vším a udával na základě vlastní soudnosti, debaty s komandem i přání široké veřejnosti směr. Pokládal by klíčové otázky, na něž by mohli ostatní veřejně reagovat, zadával by hlavní témata k řešení, úkoly a podobně. Popřípadě by schvaloval nebo alespoň komentoval nápady a aktivitu správců. Všichni by měli vědět, co ti druzí dělají, kdo má jaké věci na starosti, kdo se čím zabývá. Zkrátka komunikace, to je základ
  • AK by určitě měl propagovat a podporovat tvorbu členů. Měly by se publikovat články do pléna, témata, o nichž třeba někdo rád napíše a očekává reakci čtenářů. Mělo by se dát víc prostoru těm, kteří se chtějí podělit o nějaký svůj článek nebo něco, na co jsou pyšni. Informace technického rázu jako kdo byl přijat, kdo vyškrtnut a podobně by měly zabírat méně místa.
  • na druhou stranu, v blogu by se měly pravidelně objevovat alespoň kratší informační články o tom, na čem se zrovna pracuje, kdo měl jaký nápad (+ co na něj lidi říkají), co se prostě děje. Aby nevznikaly momenty, kdy se tam týden nic neděje a nikdo nic neví.
To je momentálně asi tak všechno, co mě k tomu napadá, a zatím to asi poněkud postrádá hlavu a patu, ale kdoví co bude dál. Ještě nevím ani jestli se ke sprácovství přihlásím, natožpak jestli by mě vzali. Ale uvažuju o tom, a už to je velkým krokem kupředu. Je to důkazem toho, že se něco děje, a to je to co tu běží (zasvěcení vědí) 🙂

8 reakcí na „Změny na poli AK – že by se to ještě dalo zachránit?“

Koukám, ´že to máš dobře promyšlené. V AK nejsem a ani nechci, ale byla bych ráda, aby se to vše urovnalo, protože tak nějak tam sonduju :D. Myslím si, že se na sprívcování hodíš, málokdo to má takhle promyšlené. Ty už bys věděla, co dělat, takže bys jen neseděla a nekoukala do obrazovky. Něco bys prostě dělala a to je myslím to důležité. Zkus toho správce, nic neztratíš. Jestli tě nepřijmou, tak nepřijmou, jestli ano, mohlo by už konečně být v AK slunečné počasí.

Pochybuju, že někdo z těch "rozumných" lidí by do toho šel. 100% vím u Cirrat, že přímo odmítla být správkyní, protože ví, že by jí to zabralo moc času.
Taky jsem přemýšlela o chodu AK i o mém případném připojení se; snad by mi to mohlo být prospěšné vzhledem k tomu, co půjdu studovat, ale uvidí se, jak se to dál vyvine.

[3]: Proto by to právě chtělo, aby se do správcování zapojilo co nejvíc takových lidí – protože k tomu mají co říct a protože čím víc jich bude, tím míň času tomu budou muset věnovat. Kdyby tomu deset takových svědomitých a názor majících lidí věnovalo třeba jen hodinu dvě týdně, to mi neříkej, že by to nemělo efekt.

Ani já se k tomu nechci vázat nějak stoprocentně, mám dost vlastních povinností, ale nesmírně ráda bych se toho účastnila, aspoň nějaký čas. Když nic jinýho, mám k tomu co říct a když ty moje občasný návrhy někdo postřehnul a využil (viz třeba můj kibic na drobnou úpravu některých informačních článků tak, aby to bylo blbuvzdorné a aby se lidi pořád neptali na stejné věci, což si třeba Kittanya místy vzala k srdci nebo se aspoň nechala inspirovat), měla jsem z toho ohromnej pocit užitečnosti a hlavně jsem pak i viděla, že to fakt k něčemu bylo a prostě jsem z toho měla radost. Takže by mi docela postačila role nějakýho stínovýho nebo občasnýho správce, kdyby se v oné hierarchii něco takového naskytlo 🙂

Nemám zapotřebí honit si někde ego nebo se nějak extra propagovat nebo mít nějaký rozhodující slovo, to vůbec. Ale chci se toho účastnit a mít možnost něco ovlivňovat.

Ale kdoví jak to bude. Pakliže Standa zamítl starému komandu úpravu designu, menu a dalších věcí, nejsem si jistá, jak to bude vypadat teď. Zajímalo by mě, co stojí za tím jeho rozhodným prohlášením o tom, že design se měnit nebude a že komando nebude smět upravovat pravidla. Inu, to se ještě všechno teprve uvidí, jestli ty krásný řeči dojdou realizace 🙂

Nikdy jsem se sice o problematiku AK nijak zvlášť nezajímal, tady jsem spíše z potřeby přečíst si něco jiného, než mou rozepsanou blbůstku, ale upřímně, jestli někdy budu potřebovat napsat proslov, tak se ozvu, neboť tento článek mě přesvědčil, že píšeš opravdu velmi dobře. Bez zbytečných protatů, přímo k věci. :-) Tleskám ti, neboť článek mě opravdu zaujal. :-)

Nojo, někdy mám holt i dobrý dny :D Ne, vážně, děkuju 😉

jo, přesně jak píše agrenej :-)
jinak ak mi přijde trochu jako mnoho povyku pro nic, nebo přesněji – s blogováním samotným už to nemá tolik společného

[7]: Nemá, ale mohlo by mít, kdyby se toho chopili správný lidi. Začínám si říkat – možná nejsem ten nejsprávnější člověk, ale zase co když jo? Uvažuje mi to správným směrem, tak co když zrovna já pro ten klub můžu něco dobrýho udělat?

Otázka je, jestli by to vůbec šlo, když to všechno má pod palcem Standa – svým názorem na něj si nejsem úplně jistá, ale můj počáteční optimismus mě opouští, už jsem o něm četla dost hnusný věci a některý mý zkušenosti s ním to potvrzujou

Komentáře nejsou povoleny.