Rubriky
Pár slov k Autorskému Klubu a Blogu

Re: Autorský klub

Reaguji na článek s přiléhavým názvem Autorský Klub, jehož autorkou je Venom. Tyhle věci obvykle řeším prostřednictvím komentářů, ale tentokrát mě napadlo, že by si to zasloužilo samostatný článek (což se ukázalo být správnou volbou, jelikož do komentáře by se to ani nevešlo), takže tady ho máte. Btw. taky mě napadlo, že kdybych všechny ty názory, který jinak ventiluju právě do komentářů na cizích blozích, psala sem, tak byste se tu učetli, jelikož já komentuju furt a všechno. Mno nic, mluvme k věci…

Co si myslíte o změnách v AK?
Já na ně mám docela pozitivní názor. Změna poměrů byla nutná, jelikož za stávajícího komanda hrozila vzpoura a situace se stávala čím dál tím méně snesitelnou. Totéž platí o čistce. Hlásám to v AK, hlásám to v KS, hlásám to prostě všude, kam se hnu, že není možné přijímat do klubů všechny a všechny tam mít. To by pak ty kluby ani neměly smysl a navíc se to pak prostě nedá udržet. Každý klub by měl mít omezený počet členů a každý z nich si to členství musí nějak zasloužit a být alespoň trochu zajímavým člověkem s vlastními názory, schopností přemýšlet a dávat si věci do souvislostí, vyjádřit se atd. Jestli jsou to navíc zajímaví autoři, kteří píšou, kreslí a podobně, no tím líp, ale hlavně by to měli bejt zajímavý lidi, co nezapadnou. Davy přijímaných, z nichž jen málokdo dokázal ostatní členy zaujmout, to nikam nevedlo a bylo jasné, že dřív nebo později nastane problém. No a taky že nastal.
Co si slibujete od většího prostoru pro AK blogery?
Netroufám si odhadovat, kam se blog bude ubírat a jaké možnosti pro nás vyvstanou. Byla bych ráda, kdybychom měli víc možností prezentovat vlastní názory. Kdyby bylo více rozhovorů, více okének s medailonky jednotlivých členů – aby se o nás prostě víc vědělo, aby člověk taky sám snadno našel nějaké další zajímavé blogery, aby to něco, co v nich je, mělo šanci člověka zaujmout třeba právě v tom medailonku, takže on pak klikne na odkaz a hned má dalších deset Oblíbených.
Chtěla bych, aby se tam řešily různé fenomény, aby tam bylo víc debat, diskusí, víc přemýšlení. A další věci by mě napadly, ale o tom vážně nemá smysl přemýšlet takhle dopředu, bůhví jak to bude dál.
Navíc si myslím, že AK stejně dlouho nepřežije. Když pominu, kolik lidí už otrávil a jaká atmosféra se kolem něj i uvnitř vytvořila, jeho původní myšlenka – tedy rozšířit mezi lidi povědomí o autorském zákoně a sdružit blogery, co mají vlastní hlavu – zapracovala, to je fajn. Ale blogerů s autorskou tvorbou je už dneska nepřeberné množství. A takové množství nemůžete házet do klubu a pořádat pro ně akce a spravovat to, protože při takovém množství stejně každého bude zajímat něco jiného a nezavděčíte se jim. Ani komunita tady pak nevznikne, prostě jen stovky blogerů, kteří si ani nepokecají, protože se na klubovém blogu sotva potkají, a číst jeden druhého taky nestíhají, protože jich je prostě moc. Takovému množství lidí můžete tak maximálně věnovat ikonku, punc, razítko, že jsou tedy autorští a píšou z vlastní hlavy, ale nemůžete z nich dělat klub, nemůžete už kontrolovat jejich kvalitu. Čas od času je jistě dobré tyto orazítkované blogy projít a porozhlédnout se, jestli náhodou někdo nepublikuje něco, co není jeho, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat.
Pokud ovšem chceme mít kluby, fajn, ale měly by být výběrové a drobné. Měly by mít nějakou náplň, nějaké poselství. A pakliže dnešní poselství AK je sdružování kvalitních a zajímavých blogů, pak ten samotný název je už přežitek a není relevantní. Nepasuje k tomu, o čem že to vlastně je. Pakliže se nyní hraje na kvalitu (což je samozřejmě správně), pak se tomu nedá říkat Autorský klub, to už spíš Top 300, Elita národa nebo nějaká jiná blbost, která ale prostě evokuje, o co nám jde. A ostatně řada lidí si už teď stěžuje právě na ten název, takže i když teď všichni dělají, že je všechno ok, dřív nebo později z toho může být problém, až lidi začnou volat po tom, aby se klub přejmenoval.
Poznámky k členstvu:
Pokud jde o současné členstvo, každému je snad jasné, že není možné udržet počet na dvoustovce, nebude-li se už vyhazovat. To jenom Standa asi chodil na jinou školu nebo přemýšlí v jiných rozměrech, že v tom nevidí problém. A co se jmen v té dvoustovce týče, i já bych si tam dokázala představit jiné lidi, ale co naděláme? Ti, kteří byli vyhozeni, se musí ozvat, ale nebudou-li znovu přijati, co s tím chcete dělat? Máme snad my, řadoví členové, právo zakládat kupříkladu petice za znovupřijetí některých blogerů? Respektive mělo by to efekt? Byli bychom vyslyšeni? A co opačné petice, petice za vyhození některých, kteří podle nás nedosahují potřebných kvalit? Bylo by to k něčemu, když si Standa postavil hlavičku, že vyhazovat se už nebude? Jsem vážně zvědavá, jak se zrovna tahle otázka bude vyvíjet nadále a jak to Standa chce řešit.
Upřímně řečeno, ještě jsem neměla nervy a čas na to, abych si procházela seznam a zjišťovala, s čím mohu a s čím nemohu souhlasit. Ale asi to brzo udělám a pak můžete čekat ještě nějaký článeček s mým vlastním „kladivem“ a verdiktem ve stylu ANO/NE. I když, radši bych se tu k tomu AK moc nevyjadřovala, sama jsem z toho tématu dost unavená a v těch komentářích si docela dobře vystačím. To jen dneska taková malá výjimčička, abyste snad neměli pocit, že na to nemám žádnej názor 😀
Co nové kluby? Mají šanci se uchytit nebo zmizí v propadlišti dějin?
Myšlenka dalších blogerských klubů je celkem zajímavá, právě proto, že AK už vlastně není AK ale spíš EK (jako elita), na druhou stranu je třeba uvážit, že řadu z nich teď budou zakládat (nebo už zakládají) lidé, které naštval či dokonce urazil vyhazov z AK. Já osobně bych asi nechtěla patřit do klubu založeného lidmi, kteří se uráží a kteří si blogování bez členství v nějakém klubu nedovedou představit. Jasně, i já se ráda hlásím do klubů, ale to blogování na tom nestojí, nepotřebuju to. A i kdyby mi někdo sebral tu čest (no, to je otázka, nakolik je to ještě prestižní záležitost) být v AK, rozhodně bych se neobtěžovala se zakládáním něčeho vlastního. To prostě nemám zapotřebí.
Nicméně nebudu vynášet soudy a raději si počkám, co se z těch novinek vyvine a jestli vydrží. Zatím mě žádný z nových klubů nezaujal, ještě tak snílci, ale nevím, jak dlouho mi to vydrží, jak dlouho mi bude připadat přínosné, že se něčeho takového účastním. Upřímně řečeno, v poslední době mě tam toho zase tolik nefascinuje.
Hlavně si myslím, že na to, aby některý z těchto klubů prorazil, by musel být veden skutečnými osobnostmi, které buď všichni důvěrně známe nebo se v nás během kratičké chvilky dokážou zapsat. Klub se sebelepší myšlenkou nemá podle mě bez takové „maličkosti“ šanci. Ostatně, kdy byli všichni nejvíc podělaní z AK? No když tam byl Krut, pak Kriza, Kittanya a další. Za takovými lidmi prostě blogeři jdou, a o tom to je.
S tím mimochodem souvisí i otázka nových správců AK. Pochybuju, že by lidi chtěli jít za Standou. Teď to berou jako nutnost, jako přechodnou, z nutnosti odsouhlasenou diktaturu (možná to říkám trochu tvrdě, ale mně to tak docela přijde), ale podle mě nepotrvá dlouho a lidi toho začnou mít dost. A budou zase chtít následovat někoho schopného, kdo ten klub povede kupředu ke světlým zítřkům, bude mu věnovat dost času a energie, bude dbát na názor členské obce a bude hlavně schopný řešit věci pokud možno ke spokojenosti všech. Jenže najdou se ještě takoví lidé mezi námi? No, to se holt teprve ukáže. Ale v současné době, myslím, že právě tohle je ta věc, která rozhodne o osudu AK. Tedy tohle a my – členové.

5 reakcí na „Re: Autorský klub“

Eh. To je v pohodě. Jsem Venom, i Venomek rodu mužského. Slyším na obojí :D

S tvým názorem naprosto souhlasím. A odhaduju stejný vývoj. Správci by rozhodně měli být silné osobnosti. A jestli i známé, tím líp. Představ si, kdyby tam vládly Metteorwa a Lúmenn. Tím neříkám, že pro to mají předpoklady, natolik je neznám, ale členové by v nich viděli autoritu a někoho, kdo něco umí a před kým můžou oni maličcí sklapnout akorát hubu.

Ale chce to někoho, kdo je vedoucí typ, zodpovědný, má na to čas a ještě ke všemu si dokáže získat respekt. To bude nesnadné 🙂 a pokud se změní název klubu, je to to poslední co mi bude trhat žíly. Slovo autorský nemám ráda už od dob Kitt a jejího Kladiva. Ne že by mi vadilo její Kladivo, které bylo potřebné a dobré, ale věčné skloňování toho slovíčka na A. Takže asi tak 🙂

Teď se hodně věcí točí okolo AK , ale podle mě to není zas tak důležité jako blogování samotné….

hezke ze zacatku hezka ale daj navim protoze semi nechtelo cist :D :D    😛

[1]: Ok 😉

No to je přesně ono. Kdyby nějakej z těch klubů vedli tyhle lidi, tak by to mělo hned jinou úroveň. Napadlo mě i střídavé vedení. Že by se prostě lidi třeba po měsíci, dvou, měnili, aby si odpočinuli a nevyhořívali. Tím spíš by se člověk snažil dát do toho všechno, protože by věděl, že má jen omezenou dobu na to, se předvést.

Ta časová otázka by se dala vyřešit tím, že by to komando mělo jednoduše víc členů. S tím by ovšem byla nutná i lepší organizace a dělba práce a rozhodně lepší komunikace.

[2]: No není, rozhodně není 🙂 Ale k blogování holt patří i vyjadřování se k aktuálním otázkám a pro spoustu lidí je AK velké téma, obzvlášť když se tam něco děje a mění, je pořád k čemu se vyjadřovat.

[3]: Nedivím se ti 🙂 Je to názorovej článek a ty bejvaj dlouhý, kor když tě ta daná věc opravdu zajímá.

A já si připadám kvalitní i bez toho, abych byla v AK nebo jinde (pomineme, že jsem se před prá měsíci přihlásila do Snílků, protože jsem to viděla u oblíbené blogerky, která se stala správkyní).

Líbí se mi představa "kvalitních" správců, protože ačkoliv mi třeba fotografie nic neříkají, tak mám úctu k tomu, co všechno Matterowa dokáže… a nedovolila bych si pindat (nápaodobně u dalších několika, které podovné články jako tento zmiňují).

Završila bych to tím, že znám desítky kvalitních blogů nepatřících nikam, protože se prostě družit nechtějí… AK neznamená kvalitu, ale autorství a dost blogů, vposlednídch dnech vyřazených nebo nevyřazených, mi nijak extrémně kvalitní nepřijdou – jsou obyčejné, jako stovky dalších, tak proč z nich dělat něco víc… i když naopak dost dalších si to zase zaslouží

celkově si vždcky najdu, co chci číst sama, ale nelíbí se mi například nápad na TT jen pro AK, protože díky TT jsem našla dost kvalitních článků na blozích, na které normálně prostě nenarazím

Komentáře nejsou povoleny.