Rubriky
Bez kategorie

Budem se bít za vrahy?

Myslím, že není otázkou, zda jsem pro trest smrti nebo proti němu. V zásadě mi to přijde správné, odstranit ze společnosti individua, která v ní nemají co dělat. Jsem docela nakloněna smýšlení ve stylu zub za zub, ale spíš než jako trest to vnímám jako opatření, že už nic podobného nestane. Morální otázka? Neberu. Ten, kdo úmyslně zabil lidskou bytost, se sám zřekl svého práva být člověkem. Zřekl se svého práva na život, tudíž by měl být odstraněn. Ne proto, že já nebo kdokoli jiný máme právo rozhodovat o právu na život, ale proto, že je to logické. Mluvíme tady o vrazích, kteří v mnoha případech nejen zabili, ale také opakovaně znásilňovali, mučili, řezali, bodali a jinými způsoby týrali lidskou bytost, nemluvě o kanibalech a dalších „extrémistech“ (nevím, nakolik je to běžné, ale stává se to). Vztáhli prostě ruku na člověka a to, co s ním provedli, bylo zcela nelidské, nemorální, nepochopitelné, odporné, hnusné. A vy tady chcete kázat o morálce? Vy se hodláte bít za jeho práva? Jaká práva?
Vrah nemá práva. Svého práva být člověkem se vzdal ve chvíli, kdy vztáhl ruku na druhého člověka, vzal mu ta jeho, popřel všechno, na čem lidská společnost stojí, a zabil. To, o čemu tu mluvíme, už pro mě není člověk. Je to bestie, je to omyl, který nemá v lidské společnosti místo a který tudíž musí být odstraněn a tečka. Jestli to přinese klid pozůstalým, bod navíc. Jestli finalita toho řešení zabezpečí, že se to už nebude opakovat, další bod.
A argumenty proti? Je jasné, že při rozhodování o životě nesmí existovat pochybnost. Nejsme-li si tedy jisti, že se dotyčný skutečně dopustil onoho činu, nemůžeme takový trest nasadit. Jsme lidi, nikdo nemůže říct, že jsme neomylní a že to, co uděláme, jsme udělali správně. Ale to by mělo vést spíš k zamyšlení se nad systémem jako takovým a nad tím, že ten by rozhodně MĚL být neomylný a že je třeba s tím něco dělat. A pak, až budeme mít důvěru v systém, budeme vědět, že trestu smrti se dostane opravdu jen těm, kteří si nic jiného nezaslouží. Nezaslouží si život, který my všichni tolik ctíme a který je pro nás tím nejcennějším, co máme a co vůbec existuje. Který je nedotknutelný a někdo se přeci odvážil na něj sáhnout.
Nejsem ovšem zastánce názorů, že je to vhodná odplata nebo msta. Neříkám si „a máš to, svině“. Nemyslím si, že tohle je pravým smyslem trestu smrti, jako si nejsem ani jistá tím samotným slovem „trest“. Mám pochybnosti o tom, jestli si takové individuum vůbec připouští něco jako strach ze smrti. Spíš mi to celé přijde jako vhodná reakce, jako logicky následující postup, jako něco, co je v dané situaci správné udělat. Vzhledem k tomu, čeho se trestaný dopouští, nemá v naší společnosti co dělat. Nemá vůbec co dělat na světě.
Udržovat ho někde zavřeného mi nepřijde jako správné řešení. Technicky vzato to třeba vyjde levněji, ale myslím, že zrovna tohle je věc, u níž by se nemělo pohlížet na finanční stránku věci. Krom toho, nevidím do toho nijak detailně, ale přijde mi nepochopitelné, proč by něčí smrt měla být tak nákladná. Jasně, předpisy, zákony a kdesi cosi, ale to jsou všechno plky. Ten vrah nebyl milionář a taky se dokázal své oběti zbavit, takže čistě logicky, zabít lze i zadarmo. Tak proč by to mělo stát miliardy? A proč se raději nezamyslet nad tím, jak to udělat levněji, než se spokojit s tím, že je to drahé, a z toho vycházet? Mám takový pocit, že naše společnost prostě nedokáže řešit situace, do nichž se dostala. Vymyslí nějakou blbost, do té se hrozně zamotá a aby se z ní dostala ven, vymyslí si další, ještě větší blbost, namísto toho, aby řešila tu první, uznala svou chybu a napravila to.
Zkrátka, myslím si, že trest smrti by měl být zvažovanou alternativou a ne něčím, proti čemu budeme brojit a křičet, že je to nemorální a zastaralé a kdovíjaké. Taky by to nemělo být něco, za co se budeme bít a hlásat, že jedině smrt je trestem za smrt. Spravedlnosti se dosahuje obtížně, vyžaduje to spoustu práce a vede k ní dlouhá cesta, protože je třeba zvážit milion věcí a každou z nich musíte neprůstřelně prokázat, než vyslovíte verdikt. Ale není to špatné, zabít vraha. Myslím, že je to naopak správné a pokud jde o všechny ty karmické kecálky, myslím, že je to mnohem menší zlo než zabít nevinnou mouchu. Ale každý ať si tvoří názory podle svého vlastního svědomí, žeáno.

7 reakcí na „Budem se bít za vrahy?“

Máš ode mě imaginárních pět hvězd. Ještě, jak se tady začalo říkat, že trest smrti vyjde dráž..nevidím důvod, proč by si to ten zločinec nemohl napracovat. Předtím může klidně strávit 30 let v cele a tvrdě makat.
Říkám si, jestli nejsme tak humánně tolerantní, až je nakonec podporujeme…Kdyby aspoň jednoho člověka vysoký trest odradil od vraždy – a jeden člověk by tak mohl žít – mělo by to smysl.
Tresty by se rozhodně měly zpřísnit, i podmínky ve vězení.

Nápad s odpracováním si trestu smrti se mi líbí. Nevím, kolik stojí přesně a nakolik by to pomohlo, ale vězni by rozhodně neměli jen sedět na prdeli a zevlit. Navíc myšlenka, že si vydělává na vlastní smrt, to by jako trest bylo velmi vhodné.

Na druhou stranu si myslím, že spousta vězňů už v současné době všelijak pracuje. Otázka je, koho můžeš k čemu pustit. Na práci je třeba nástrojů a s nástroji se takový vězeň může dopustit ledasčeho. Já bych je přivázala na řetěz a vehnala do nějakejch dolů nebo tak něco. A jestli se na něm uskrtěj, no fajn, žádná škoda.

Myšlenka, že by trest smrti odradil od vraždy, mi ovšem přijde naivní. Vrazi takhle neuvažují, navíc řada vražd se stane na základě impulsivního jednání, ten člověk nepřemýšlí o tom, co bude dál, co když ho chytěj a kolik mu napařej. Je mu to jedno. Chce zabít, chce ublížit, a tak to udělá.

Tresty by hlavně měly být relevantnější, situace v ČR je v tomhle směru za hranicí veškeré srandy, je dokonce vysoce alarmující a přesto s tím nikdo nic nedělá. To je prostě špatně.

[1]: I kdyby zrušení trestu smrti zabránilo jediné justiční vraždě, mělo by to smysl. (pomněte léta padesátá u nás)
V některých zemích je třeba trest smrti za homosexualitu.

[3]: Nj, to už záleží na tom kterém systému, jak a na co to aplikuje. To by bylo na dlouhé studie a ještě delší články a do toho se mi nechtělo pouštět, tak jsem se držela víceméně jen u té myšlenky na "zabít člověka-vraha nebo ne", ale je jasné, že to téma je mnohem složitější. Mno ale to už popsali jiní a lépe, tak proč se opakovat.

[3]: Nesmělo by se to zvrtnout, samozřejmě… Tenhle trest by měl být jen u výjimečných případů – u nenapravitelných zločinců, vrahů, u kterých se vina 100 % prokáže. Ne sázet tresty jak se komu zlíbí…
A kdyby se nepopravovalo hned, ale třeba až za těch třicet, čtyřicet let, mohlo by se u nevinného člověka mezitím přijít na jeho nevinu.

Komentáře nejsou povoleny.