Rubriky
Pár slov k Autorskému Klubu a Blogu

Autorský. To jako že z vlastní hlavy. By teda mělo být.

Milé děti, začíná se nám tu cosi nemilého rozmáhat, a i když dvakrát ještě neni pořád, v tomhle případě si to, myslím, zaslouží i tak naši pozornost a obezřetnost. Jde tu totiž o vykrádání cizí tvorby blogery z řad AK.
Nemám ve zvyku jmenovat, pokud mě někdo vyloženě nenakrkne nebo nejde o případ, že dotyčný podle mě potřebuje klepnout přes prsty, a tohle je tak trochu obojí a hlavně to druhé. O prvním případu, Dominikískovi z Krásné, už pravděpodobně víte, a pokud ne, pod odkazem se od Pufflie dočtete, jak to s ní bylo. Jeden by řekl, že pokud se tu vyskytují i další kopírky, dají si zrovna teď větší pozor, když se to vytáhlo na světlo, ale kupodivu ne.
Včera mě na titulce zaujal jeden perex. Téměř slovo od slova citoval mou oblíbenou pasáž z Jirotkova Saturnina, jenže v ženském rodě (Saturnin je psán z pohledu mužského vypravěče), a jelikož Saturnin je pro mě ohromná srdeční záležitost, nedalo mi to a šla jsem se podívat víc zblízka, co to má bejt.
Žel UChu, záhy jsem se utvrdila ve svých obavách. Ten text byl skutečně původně ze Saturnina. Dotyčná blogerka (květnový nováček) vynechala pár vět (čímž ten text mimojiné trochu ztratil smysl, ale to jí nijak nevadilo), upravila rod a přidala asi tři vlastní slova, aby to jako nevypadalo moc uhlazeně, a takhle přepracovaný text publikovala jako vlastní článek, jako že zamyšlení nad starými zlatými časy.
Bohužel jsem si, blbec, neudělala screen, a inkriminovaný článek už tam není – slečna po mém komentáři s prostým obsahem vloženého původního textu v závorce se jménem Zdeňka Jirotky (a drobnou výtkou ve smyslu jako že je ostuda, že něco takového udělá člen Autorského Klubu) rychle zareagovala a beze slova ho smazala.
Standa to, tudíž, považuje za vyřešené.
Já ne.

No, že ten článek tak rychle smazala, ji šlechtí. Je mi tak rozhodně o kapku sympatičtější než výše zmíněná D., která se nestyděla nechat ho tam viset několik dní, dokud nedostala napomenutí od Standy, a během té doby vesele mazat všechny komentáře, které upozorňovaly na fakt, že zmíněná povídka vůbec není z jejího pera. Ale stejně nemůžu jen tak přejít, že se tu takové věci dějí, a to nějak čím dál častěji.
Ne, nestojí na tom svět, nekazí mi to v noci spánek a mám důležitější věci na práci. Ale i tak mi to stojí za článek a za upozornění, protože když už jsem se jednou samozvaně (s vaší podporou) pasovala na neoficiální Kovářku, tak to hodlám dělat svědomitě, a myslim, že si vy, členové Klubu, i jeho příznivci, zasloužíte vědět, že se tu takový věci dějou.
Osobně se domnívám, že něco takového se dalo v klidu přejít někdy před osmi lety, kdy ještě nikdo žádný autorský zákon neznal a taky jsme neměli žádný Autorský Klub. Ale dneska? U člověka, který se do Autorského Klubu přihlásil, publikuje na jeho titulce a prohlašuje tak dnes a denně o obsahu svého blogu, že je výhradně z jeho pera a hlavy? No fucking way.
Taky jsem to dělala, když jsem s blogováním začínala, osm let zpátky. Hodně jsem četla a když jsem si přečetla nějakou pasáž, která se mi líbila, ta slova mi často zůstávala v hlavě a ty šikovné obraty jsem sama začala používat. Neměla jsem z toho rozum, nepřišlo mi na tom nic problematického. Občas jsem z toho měla trochu špatné svědomí – přece jenom jsem čtenáře bavila hláškami z cizí hlavy – a tak jsem alespoń uvedla, že to nemám ze sebe, nebo „Jak pravil…“, a byla jsem za vodou, ale dost často jsem se s tím neobtěžovala, nebylo proč.
Ale dneska už tuplovaně vím, že takhle se to nedělá. Že bloger, pokud chce za něco stát a mít nějakej kredit, musí psát z vlastní hlavy a dávat čtenářům něco ze sebe, ne-li všechno. Může si samozřejmě vypomoct cizí tvorbou, nikdo nejsme čistej originál, vždycky už to někdo řekl před námi, ale člověk by měl bejt schopnej aspoň přiznat, dobře, tohle neni tak docela z mojí hlavy. Nebo tak něco. Sami dobře víte, že kolikrát potíte krev, aby to za něco vypadalo a aby si to zasloužilo to místo na titulce – to je totiž nesmírné privilegium. Navíc, jak bych vůbec mohla mít čistou radost a čisté svědomí z publikování cizí tvorby? Jak bych si za to mohla brát kredit? Zač bych stála jako bloger? A k čemu by mi to bylo, kam by mě to mělo posunout?
V Klubu je tolik lidí, co na sobě fakt dřou. Jsou tu povídkáři, malíři, fotografové, básníci a jiní psavci i tvořiči, a všichni tráví hodiny a hodiny výrobou nebo psaním, mazlí se s designem, hlásí se do Designérského pranýře, píšou si mailem o zdrbnutí svého blogu a vůbec zpětnou vazbu, prostě na sobě pracují jako blázni, aby ty jejich blogy byly vážně top třída, aby byly hodny členství v Autorském Klubu Blog.cz a aby to bylo z jejich hlavy = protože to byla tak nějak základní myšlenka Autorského Klubu vůbec, že.
A tak mi promiňte ten lament, ale krká mě nacházet na titulce čím dál častěji články, do nichž autor nedal ani ten prd a které by tam vůbec být neměly. Které sestávají z cizích videí, která jsem už stokrát viděla jinde nebo přímo na youtube, z cizích textů, i když třeba ozdrojovaných, ale hlavně z takového sprostého vykrádání cizí tvorby a vydávání ji za svou. Přijde mi to nejen dost proti kodexu dobrého blogera, ale hlavně i zcela proti pravidlům AK, a musím se takového blogera ptát:“Proč ses přihlásil do Autorského Klubu? Jakým právem tu jsi, když ti neni blbý prdnout na titulku něco, co jsi sám nenapsal, a brát si za to kredit?“
Je mi z toho smutno.
Takové věci se speciálně v Autorském Klubu nemají a nesmí dít!
Musím přemýšlet, proč se to děje, a docházím k závěru, že AK dnes asi prostě nevysvětluje dostatečně svůj smysl a poslání. Když si probírám přihlášky, vidím jednoho ignoranta za druhým – kopírované obrázky, cizí tvorba, sbénka a podobně. Dobře, to je ignorace, stane se, ale možná by se to dělo míň, kdyby byl AK blog víc protkaný články o tom, že tohle nechceme a proč to nechceme. Kdybychom byli při přijímání přísnější a občas jim podstrčili takový správně krklý článek o tom, že snad upadli na hlavu, jestli si myslí, že je s něčím takovým někdo přijme, a že ať si laskavě znovu přečtou podmínky vstupu (ačkoli o těch mám svoje mínění a myslím, že nejsou dost, jak bych to řekla, výmluvné) – nebo aspoň název klubu, to by mnohdy postačilo.
A pokud se tu něco takového i přes to vyskytne, pak by člen měl dostat pořádně za vyučenou. Bohužel, kauzou Dominikísek se tu zřejmě vytvořil jakýsi precedens, podle nějž podobným lidem dáváme pouhé napomenutí a pokud se to stane znovu, pak teprve „se s nimi budeme muset rozloučit“.
Podle mě to není dost. Možná u někoho, kdo si rychle sáhne do svědomí a článek stáhne, případně se ještě omluví (podle mě by to bylo na místě). Pokud jde ovšem o sraba, co se neumí ani při chycení přiznat a snaží se to ututlat mazáním komentářů, mám zcela jasno. Takoví lidé v tom Klubu nemají co dělat, nemají úctu ani k němu samotnému a jeho myšlence, ani k jeho členům a dalším čtenářům titulky – a že jich je – a vlastně ani k samotému blogování.
A nejvíc mě na tom děsí, že pokud jsem čirou náhodou nečetla nebo neshlédla dílo, z nějž takový zlodějíček čerpal, pak nemám šanci na to přijít. Děsí mě myšlenka, že tohle tu dělá víc lidí a že Archivy některých blogerů AK jsou protkané tvorbou, na níž se nepodíleli a přesto ji orazítkovali svým jménem. A obávám se, že mě to celé nahlodalo dost na to, abych už odteď napořád pochybovala o autorskosti čehokoli, co se na titulce objeví, ať už půjde o básně, povídky nebo myšlenky. Že AK pro mě tolerováním takových lidí ztratil důvěryhodnost. A to mi přijde opravdu smutný.
P.S.: Výše zmíněným slečnám: Sleduju vás.

38 reakcí na „Autorský. To jako že z vlastní hlavy. By teda mělo být.“

během čtení mě napadla otázka, jak se díváš na fan fiction? 🙂

jinak k těm dvěma kauzám. Ani jednu jsem nezaregistrovala, ale co mě třeba vytáčí je, když se na TT objevuje na x blozích jeden a ten samej článek. Prostě to dětičky stáhnou z wiki a hurá, mám článek.

A k AK. Ono by to asi být nemělo, ale čistě teoreticky, to by se pak týkalo úplně všeho, kdybychom to vzali ad absurdum. Nechci slečny obhajovat, to ani omylem. Ale víš, jak to myslím. Samozřejmě, faktem je, že pravidla AK nejsou dostatečně jasně formulovaná, což rozhodně je chyba.

Páni, člověk by řekl, že tu drzost ani mít nebudou, a ejhle. Stačí jediný člověk ve správný čas na správném místě, který zná originál.

Navíc myslím, že mají slušnou návštěvnost i bez toho, kdyby podobnou věc udělaly dětičky toužící po pozornosti… No.

Zdá se mi hrozný, šílený a drzý. Neohleduplný k ostatním za účelem povznesení v očích čtenářů svou osobu. Ale není to moc? Dokonalý člověk neexistuje, nikdo neumí všechno. Ale snaha se počítá. Když neumíte psát básně, tak je buď nepište nebo trénujte. Nekopírujte cizí věci! Je to ostuda pro celý Ak.

p.s. za něco takového bych vyhazovala rovnou.

[2]: Přijde mi dost švihlé o m. říct, že má dostatek volného času. Já mám naopak pocit, že se snaží všechno organizovat tak, aby si na tohle čas vůbec našla :D Ale asi je to jen moje domněnka. :D

Jinak ty víš, že vždycky, když se něco takového děje, tak je mi z toho zle, protože v Ak bylo a vyletělo z něj tolik lidí, kteří se prohřešili úplnou maličkostí, ale právě že takové případy tam jsou dál. Mělo by se o tom na klubu mluvit… Můžeš to Standovi navrhnout.

P.S. Velká m. sleduje jen ty dvě slečny? *záludně se usměje a jde si zkopírovat nějaký článek*

Bojím se, že dokud se do AK bude přijímat především na základě sympatií a ne na základě reálný autorskosti a kvality, bude to furt takovýhle. Popravdě, moc to uź nesleduju, ale většina nováčků, co jsem za poslední měsíce viděla, mě prostě nezaujala.
Pokud jde o to, jak zabránit neautorským blogerům, aby se vůbec hlásili, respektive je odradit… No, ono to dřívější přijímání mělo něco do sebe. Seznam blogů, odkazy na ně a přesně, ale stručně řečeno, proč tenhle ano/proč ne. Člověk mohl tak nějak posoudit, jestli má nebo nemá šanci, a spoustu lidí nejspíš odradila možná ostuda. Teď, když zamítnuté blogy nikdo nevidí, pokud nemrkne do přihlášek…
A vůbec, proč by se 'pixelkářky' nehlásily, když občas můžou v klubu vidět něco jen o fous lepšího… :-?

Právě tohle mě na AK začíná štvát. Sama jsem si podala přihlášku, i když nevím, jak to bude s mými články, spoustu povídek jsem nepublikovala a moc jich tam není, ale když někoho přijmou a on takhle nestydatě kopíruje, pomalu ztrácím chuť do AK jít. :/

Právě se mi smazal opravdu dlouhý článek, minutu ticha za něj držím.

Vždycky mě úplně nejvíc dokáží naštvat reakce lidí na opravdu časožroutský článek, či jeho obsah, které jsou…
prostě nekomentující.

Nechápu ty betonové fanouškovské základny u blogů, které jsou absolutně nic neříkající, nebo závratná čísla komentujících u kýčů, kopírovaných kravinek, nebo výcucu z internetovýho nekonečna.
To si ti lidé, kteří vkládají do svýho blogu skutečně i několik desítek hodin tejdně, nezaslouží patřičnou reakci?
Kolikráte se mi stane, že sedím dlouho do noci nad papírem a když si to pak prsknu na blog, tak se nic nestane… když si pak udělám jenom takovou pětivteřinovou kravinku, tak se tam zjeví desítky lidí a pějí ódy, nad úplnou chujovinou. Je to prostě nefér.

Je nefér, že lidi neocení skutečná díla a skutečné lidi, kteří si mohou stát za tím, co stvořili a slátaniny, co spíš než blog jsou koláže jiných lidí, jsou jakože něco …

Nevím, snaha se vyjádřit už takhle k večeru selhává, asi se půjdu uložit.

Vykrádání cizích nápadů je hnusná věc, o tom snad nikdo nemůže pochybovat. Neexistuje žádná obhajoba. Zloději patří na pranýř a ne do AK:)
Mně se moc líbí tvoje úsilí o to, aby AK měl nějakou "zaručenou" úroveň. Pročítala jsem si staré články Krutomluva a dalších, kteří kdysi dohlíželi, a vůbec si neumím představit, že by v AK strpěli některé blogy z poslední (dost dlouhé) doby.

Žel bohům, toto celé mi přinde jako boj s větrnými mlýny, bo Standovi se vidno pravidla zdají dostačující… :-?

Rozhodně souhlasím!                    
ALE asi bych youtube šmahem neodsuzovala (nemyslím videa typu: make-up tutorial, roztomilé koťátko aj.) Mám na mysli kauzy, autentické zpovědi, které se na youtubu, také nacházejí. Z asi 60 článků, které mám na blogu, má youtube odkazy jen jeden jediný, ale za to hned 4. Proč? Protože pokud píšu o nějakém závažném problému, tak je dobré uvést příklad, chce to lidem ukázat: co, kdy a komu se stalo. Bez videí nebude můj článek věrohodný. Proto bych se přimlouvala za ojedinělé případy, kdy odkaz z youtubu není "zločin", ale je to důkaz toho, že to co píšete je pravda.

[1]: Tak fanfiction je něco jinýho, tam je hned jasný, že to je založený na cizí tvorbě – s tím ten směr vzniknul a pisálci většinou i v názvu uvádějí, že to je FF a na co. S tím tudíž nemám nejmenší problém :-) Inspirovat se něčí tvorbou mi přijde v pořádku, ale jedna věc je inspirace s holdem vzdaným autorovi, a druhá je hraní si na to, že jsem něco vymyslela sama, když to neni pravda.

Nojo, TT a wiki, to je zas jinej příběh. Ale to se netýká AK, a co zrušili Téma Blog, to nesleduju, tak mě to nějak nechává chladnou.

Jasně, ad absurdum vyhnáno – to jsem ostatně myslela tím, že nikdo nejsme čistej originál a naše myšlenky zřídkakdy můžeme označit skutečně za vlastní. To bychom mohli tak možná kdybychom žili v naprosté izolaci, ale jinak je to vždycky inspirace někym jinym. Ale tak proč to hnát do absurda.

[2]: Jaký si to zařídíš, takový to máš. Mně ho dost zbyde tím, že nekomentuju a nesleduju články, který mě nezajímaj.

[6]: Je to otázka priorit a taky náhody. V posledních dvou tejdnech mi odpadly skoro všechny odpolední joby, takže mám dost času na všechno, co mě baví. Ale i kdybych ho měla míň, stejně si ho udělám, prostě proto, že mě to zajímá. Den má 24 hodin a tohle je maximálně na jednu, tak jakýpak copak. Pan M. má taky svoje vášně, do kterejch mu nekecám, takže to máme vyrovnaný.

Ani takovej fanda internetu jako já nemůže bejt všude, ale když už tu jsem, mám oči otevřené 8-)

[7]: To je asi taky fakt. Všichni jsme dostávali často konkrétní příklady, a tak jsme si mohli udělat lepší obrázek. Ale to by v tý správě muselo bejt vážně víc lidí, protože z toho by se jeden za chvilku zbláznil. Standovi už nejde ani napsat pořádný třířádkový odůvodnění, ještě aby to měl nějak víc rozpitvávat.

[10]: To jo, to je fenomén, nad nímž si lámu hlavu, co jsem s blogováním začala. Ale nevím, nějak nevidím smysl v nahánění návštěvnosti. Věděla bych jak, ale nevím prostě proč. K čemu ta čísla jako jsou? Pro mě je důležitá čtenářská základna, pevná komunita, teď se to dá dost dobře říct na základě čísel z Bloglovinu. Ale kolik měl blog kterej den přístupů a nahánět to do tisíců… nevidím v tom smysl. Aspoň pokud to není moje vlastní tvorba, která by byla světu nějak brutálně užitečná. To pak jo, takový blogy si tu návštěvnost zaslouží, ale hlavně tam pak jde ruku v ruce s tvorbou komunity, takže to je něco jinýho.

[12]: Kruťák to prostě uměl podat. Věčná škoda, že se z posledního blogu odstěhoval neznámo kam :/

[14]: Hodně věcí je třeba řešit případ od případu, a to, co říkáš, je přesně jedna z těch věcí. Pokud si někdo vypomůže cizí tvorbou ilustračně, tak nějak, že to tam fakt potřebuje bejt, aby to bylo kompletní (třeba když budu psát o nějakym Monetově obraze, tak taky bude článek lepší a kompletní teprve když ten obrázek použiju jako ilustraci) tak je to podle mě naprosto v pořádku.  Když dáš do článku svý myšlenky, svý názory, já nevim, třeba recenze na nějakou kapelu, kde zmíníš tvou nejoblíbenější skladbu, tak je nasnadě, že tam dáš video nebo odkaz na ni (upřímně preferuju spíš odkazy, nemám ráda videa na svém blogu), aby to měl čtenář kompletní. Ale prdnout do článku dvě tři slova, co nikomu nedávaj smysl, jen tobě, a k tomu neozdrojovaný video, u nějž nikdo nepochopí souvislost, to je příklad dokonalé neohleduplnosti ke čtenářům – a blogera, který píše sám pro sebe a ne pro lidi, a to není dobře. Když jsem jednou v AK, tak respektuju fakt, že to půjde na oči spousta lidí, a zařizuju se podle toho. Už to dávno neni jen moje vylejvárna. Snažím se psát vtipně, zajímavě, nějak prostě pro ně.

Každopádně co jsem odsuzovala, bylo hlavně chování á la Dominikísek. Klamat čtenáře publikováním něčeho, co jsi sama nevytvořila, a když na to někdo upozorní, to sprostě mazat a tutlat. To je ostuda.

[9]: Achjo. To se nedivím, ale dobrá rada – stejně se snaž. Titulka je šance zazářit a rozšířit řady fakt kvalitních čtenářů (jako že takových, co komentují a zajímají se, ne jen čísel v tabulce). Vystoupit pak můžeš kdykoli, kdyby tě to v Klubu nebavilo.

Přesně :-D jak píšeš: "Hodně věcí je třeba řešit případ od případu…" Podala jsem si přihlášku do AK (nevím, zda je moje úroveň pro AK dostačující) Uvidíme nebo taky neuvidíme. Projela jsem si zběžně podmínky pro přijetí do AK a je pravda, že jsou volnější, než by musely být, ale u "odkazů z youtube", to bylo poměrně stručné a jasné, proto obavy jsou na místě, řekla bych :-D . Tohle pravidlo může lehce sklouznout k: " ha, odkaz z youtube, není to tvá vlastní práce!!"  Jinak s tebou souhlasím do poslední čárky 🙂 Díky za zajímavý článek, i když obě "aféry" šly mimo mě :-) Nevěděla jsem o nich. :-) :-D

Já ti ještě přispěju perličkou. Už nějakých deset let tvořím designy, posledních osm let jsem tvořila svoje věci a dávala je ke stažení s tím, že se má udávat credits. A myslím tím, že byly opravdu moje, zejména výtvory z posledních čtyř let, na které jsem kreslila, vyráběla a fotila vlastní obrázky a utility… A už dvakrát se mi stalo, že člen AK vytuneloval můj design s mou tvorbou, upravil ho podle sebe tak, že ho jen ořízl a vložil si ho na blog, vydávajíc ho za svůj(byly to dvě slečny).
Pokud si členové AK dovolí něco tak sprostého, tak by s tím Standa sakra měl něco dělat, ale i na apely to nakrásno přehlíží. Upozorňovala jsem na to totiž už nejméně třikrát. Samozřejmě k mé smůle to autorky na první příval hněvu z mé strany ihned stáhly, aby se na to nepřišlo.

Hlavně, že mě z klubu vyhodí :), trochu absurdum, fakt.

Mimochodem, Kruťák měl už pak jen blog lisejuv.blog.cz, ale už nebloguje, přibyla mu doma ratolest a má pomalu malé fotbalové družstvo 🙂 a má práci, co mu zabere dost času, dělá zase v televizi. Dokonce jsem ho viděla v jedné relaci přímo ve vysílání 🙂

Já navrhuju rubriku na blogu AK! :D Ne fakt, za předpokladu, že bys to chtěla dělat a že by Standa souhlasil, že bys to dělala, tak bych ti normálně nechala prostor na blogu AK, abys tam psala přesně tyhle věci, jmenovitě vypisovala problémy, kterých si všimneš apod. Zareagovalo by ti na to aspoň víc lidí, než tady, i když i tady jich máš dost, ale mohli bychom se tam třeba shodnout, že jako jo, pryč s tim člověkem! Nebo, že mu dáme ještě šanci. Myslím, že bychom měli mít víc prostoru, jak do toho mluvit.
Jinak kauzu s Dominikou jsem zaznamenala.. A z obojího, cos tu teda teď vypsala, je mi "smutno". (ne tak úplně, víme.) Je to ostuda a drzost..

[19]: Tak to je taky drsná perlička. Dělat screeny! To je jediná možnost. A psát o tom veřejně. K tomu jsem se musela uchýlit i já, protože když s tím neudělá nic správce a načuřené komenty na AK blogu nebo maily nic nezmůžou, tak fakt nezbejvá než vzývat hlas lidu.

Ten navíc často zafunguje velice efektivně. Slečna Dominikísek se z Klubu odebrala 8-)

To jsi vážně nedostala jediné vysvětlení? Já vim, že se člověku nechce, ale ozvi se, vždyť máš blog pro AK jak dělanej 8-)

I když to, že je jen pro dospělé, mu asi trochu škodí. AK je plný děcek, kterým stačí to odkliknout a už si čtou. Možná se Standa bál toho, ale tak to stačilo říct.

O Lišejovi vím, to jsem měla právě na mysli. Tyjo, tak to já netušim, jak vypadal, takže kdyby stál přede mnou, nepoznám ho :D Ale občas si člověk čte něčí blog a říká si, hergot, neni to von? Třeba takovej Krutomýval… už ta přezdívka. Ale i stylem psaní je mu podobnej.

[20]: Haha, díky za podporu, ale neviděla bych to moc reálně 🙂 Uvidíme ale, co čas přinese. Já si zatím poměrně vystačím s tím, že to sypu sem – a jak už jsem zmiňovala, aspoň mi to přináší nové čtenáře :-D – ale ideální to neni. Ideální by to bylo, kdybych to vůbec psát nemusela, a jen bych se třeba věnovala občasnému kování v rámci třeba obnoveného Kladiva.

Ale zase Kovářka tomu musela dávat fakt víc času než já. Já ty blogy prohlížím jen tak zběžně, neštuduju je celý od počátku do konce věků, z toho by mi asi hráblo. Ale možná by to vypadalo jinak, kdyby to po mně vysloveně někdo chtěl. Za stávající situace, to už by mi přišlo fakt nadbytečný. Nehledě na to, že by se muselo jaksi vzít zpátky Standovo prohlášení o tom, že už se nebude hledět na historii blogu, ale jen na nové články. O čemž jsem báj d vej přesvědčená, že je to konina.

[21]: To upozornění tam mám tak měsíc, déle ne. Tvorbu +18 jsem tam dávala až teď, vyhozená jsem možná tak čtvrt roku. A ne, neznám důvod. Nehledě na to, že se tvrdilo, že z AK už se nikdy vyhazovat nebude.

Ostuda. Jeden člověk to prostě pokazí všem. 🙁 Nevím, proč se ti jedinci hlásí do klubu, jen zabírají místo lidem, kteří tam skutečně patří. AK si ondá udělal špatnou reklamu (ty pochybné kauzy apod.) a náprava nikdy nepřišla (vše se jen zametá pod koberec a nic se neřeší) -> lidi to vidí/pamatují a nechtějí s tím nic mít. Proč si špinit dobré jméno, že? Chtělo by to nějakou nápravu, motivaci a ne jen hrozit kladivem na čarodějnice (ale souhlasím, že pořádek musí být!). :D

[22]: Jsem myslel, že tě vykopnul pro dlouhodobou neaktivitu. :D Aspoň jsem to tak z naší nedávné konverzace pochopil.

O té jedné slečně jsem ti vlastně psal na fejsu já. :D

[21]: Jen screeny? To je moc slabý kalibr. :D

http://klub.blog.cz/1305/novy-clen-c-v-o-k

(Ukradený a předělaný layout z dílny Blanch. Originál zde: http://nd03.jxs.cz/595/997/d0748ff1aa_62681710_v1.png) Vtipné je, že jsem to vyštrachal přímo na AK. To si toho vážně nikdo nevšimnul? :D

[24]: To usuzuji já, jestli je dva tři měsíce dlouhodobá neaktivita. Ne, že mi to bylo řečeno. To je jen odhad.
Ale tak si zpětně vzpomínám, že nejen mně, ale i celkově na AK pravidlo bylo, bylo řečeno, že jakmile se do AK dostaneš, už se nevyhazuje. A to není tak dávno.
Nevzpomínám si, že bys mi o někom psal. Asi jsem už fakt stará, skleróza je prevít…

Ha, screen! To je jeden z nich!

[23]: Upřímně, já jsem už Standovi od plic řekla v mailu tolik věcí, že mám podezření, že mi ani neodepíše :D
Vedla jsem s ním kdysi čtyři maily dlouhou hádku o tom, že blogovní reklama(která dle mého byla odpudivě velká a nemohla jsem si ji upravit a zmenšit, přestože každý to tak do té doby dělal a problém to u nich nebyl) není povinná, ale "doporučuje se našim členům, tak by sis ji tam MĚLA dát" :D

[24]: Tak já jsem vycházela z toho, že právě ta kontrola a možnost (spíš nevyhnutelnost, dobře :D) zpětné vazby je bude motivovat – na přihláškách do DP je vidět, že po tom fakt jdou jak slepice po flusu.

Plus samozřejmě to, že by viděli, že se konečně zase hraje na kvalitu a že se jich někdo ptá na jejich názor a dá na něj. Blogery, který by většina lidí v AK nechtěla, a kteří by se neuměli přizpůsobit a zapracovat na chybách, který jim lidi vytýkaj, bych prostě poslala pryč a zbytek to třeba nakopne, když budou vidět, že je máme za ty hlavní a dobrý. A že se nemusej dělit o titulku s blogama, co jim ležely v žaludku.

[25]: Já vím, bylo to na Srdci. Krávovina. Každej, kdo má v hlavě mozek,  už tehdy věděl, že to nemůže fungovat.

No já s ním mám taky lecjakou osobní nesrovnalost, ale proč mu nenapsat něco ve stylu:"Co jsme si, to jsme si, AK není o osobních sympatiícha já si myslím, že do něj patřím"? On si to možná myslí, ale není to jeho klub. Měl by se umět povznést nad osobní problémy a pokud se něčí blog do AK hodí, šup tam s nim.

[24]: Tyjo tak to jsem netušila. Vědět to, tak si tu jedničku rozmyslim :/ Ale teď už to má aspoň předělaný.

[25]: To "pravidlo" má něco do sebe. Holt když nejsi otrokem vlastního blogu a nebazíruješ na tom být každý den propagován na nástěnce…. To se jim pak nelíbí frekvence přispívání a člověka chtěj ideálně upálit. B., prý tu mají taktickou výhodu (dveře vždy otevřené) dámy z Krásné… tak bys tam mohla jít psát o kolí(č)kách. :D

S tou reklamou (Jsem členem) jsi mě tenkrát položila. :D Na blogu se člověk prostě zasměje. Kolikrát bys ji tam chtěla? 4x na různých místech? :DDD

Viem, že keď som mala asi 14 rokov napísala som príbeh, v ktorom som mala vymyslené postavy a zároveň prebraté (z môjho najobľúbenejšieho seriálu). Vtedy som žila v uzavretej bubline (žiadny internet, blog, akákoľvek iná komunita) a myslela som si, že nikto iný na Slovensku ten seriál nepozná, prípadne sa s takým človekom nikdy nestretnem. Ten príbeh ostal navždy na papiery, ale sama som pociťovala, že to nie je najsprávnejšie (dnes by sa to dalo považovať za obdobu fanfiction), ako je potom možné, že dievča preberie a použije niečo, čo je tak známe a ešte si aj ako blogerka musí plnohodnotne uvedomovať. Trochu mi nad tým rozum stojí. Obzvlášť je zaujímavé to, že nedávno som doslova naklikala na všetky blogy v AK, prirodzene zaujalo ma len pár textv, ale nikdy by som si nepomyslela, že niektorý z nich nie je "pravý". Ten, kto reálne bloguje, má nejaký "plán", mal by mať aj zodpovednosť.

[28]: Proč hned otrokem? Není třeba chodit do extrému, ale tak sám určitě uznáš, že je poněkud rozdíl mezi aktivním blogerem, na něhož je spoleh, že prostě píše jakžtakž pravidelně, a mezi někým, kdo poslední článek publikoval v únoru, a to ještě ve stylu, že "Nemám co psát, mám nějakou krizi" – a vůbec nejlepší je, když tři články před tím jsou v odstupu rovněž několika měsíců a přesně o tomtéž.

Takoví lidé mě otravují už proto, že si nechci číst, jak to někomu nejde nebo jak nemá čas a jak ho to nebaví. To mě nenakopává. A pak, kolikrát v životě mě nějakej bloger nadchnul, začala jsem sledovat jeho životní story a on se pak na x měsíců odmlčel. To bylo traumatické 8-O :D Myslím prostě, že AK by působilo navenek líp, kdybychom všechny blogery v něm udržovaly aktivní a nebo takové, kteří i tu krizi umějí tak dobře popsat, že jim to rád promineš 8-)

[29]: Máš naprostou pravdu. Zodpovědnost, tak nějak vyspělost, slušnost a koule uznat chybu, když už se stane (občas nějak ujede skoro každej)… prostě tak nějak si představuju AK blogera. Osobnost. Někdo, kdo má charakter.

Teď aby člověk začal pochybovat o všem, co na titulce najde.

[28]: Vtipálku, já jim tam půjdu dělat možná tak matku, ne :D

Takhle, osobně si myslím, že je hloupost vyhazovat blogy, které mají nějaký čas pauzu. Kolikrát člověk vůbec neví, co za tím je(já jsem třeba byla čtvrt roku bez internetu a vyhozena z bytu) a další věc je – proč? Komu zatraceně vadí, že jsou tam lidi, co nepřidali článek třeba dva měsíce? Komu to ubližuje? Má to své výhody. Nezahlcují hlavní stránku a nemají potřebu každý den psát nějaké nesmysly jen proto, aby nahonili návštěvnost.
Tohle je podle mě hrozná kravina.
A taky bývalo v Klubu, už od začátku, pravidlo, že jakmile se staneš jednou členem, už tě nevyhodí.
Co na tom, že se kolikrát člověk z nějakého důvodu odmlčí, tne obsah tam pořád je, pořád má co nabídnout. Třeba když vezmu sebe, tak mám blogerům z archívu pořád co nabídnout, když jsem jim dávala ke stažení hromadu vlastní grafiky. A i když se třeba někdy odmlčím, vždycky se na blog vracím, už ho mám osm let, vlastně je momentálně možná nejstarší aktivní blog vůbec na celém serveru(před pár lety býval 4. založený od vzniku), nemám v plánu ho nechat ladem.
Nevím, podle mě si to nezasloužilo víc lidí.

[31]: Podle mě to ubližuje prezentaci AK. Pokud někdo prochází seznamem členů, otvírá jejich blogy a valná část z nich napsala poslední článek před půl rokem a ten ještě o tom, že nemají o čem psát nebo že nestíhají, pak to podle mě klubu dost škodí. Jasně, stanou se příklady, o nichž jsi mluvila. Ale v takovém případě je dost pravděpodobné, že se to zase dá do pořádku – a nevidím pak problém znovuuschopněného blogera okamžitě přijmout zpátky.

Ale držet si tu deset, dvacet blogerů, co píšou jen o tom, že nemají o čem psát, nebo nepíšou vůbec? K čemu to? Pokud má někdo epickej blog a je to fakt Bloger, pak neni problém neaktivitu přehlídnout (myslim, že vždycky se dá najít cesta, jak aspoň poslat mail "Hele, mně to nefachá, nevim, kdy se vrátím, nevyhazujte mě") a prostě čekat, až mu to fachat bude. Ale lidi, co maj každou chvíli krizi? Jak to působí na čtenáře a lidi, co maj AK za něco extra?

Myslím, že kdokoli se chce dostat zpátky do klubu, se tam dostat může, jen se snažit. Napsat Standovi, neporušovat podmínky a pravidla, dělat tu blogařinu fakt poctivě a umět zaujmout, a víc nepotřebuješ.

A co jít a sepsat něco jako "petici", výzvu Standovi od blogerů za nová pravidla pro přijímání do AK? Já sice člen nejsem, ale otevírám AK, když si chci počíst… dost často se ale stane, že si tedy vůbec nepočtu protože úroveň článku je úděsná a to ani nepočítám, jak mě serou ty zkopírovaný obrázky a fotky, layouty, který jsou absolutně děsný a pravopis, který často nehraje u autora kladnou roli.
Pojďte založit třeba protestní blog, kde formulujeme, co chceme a můžou se tam do komentářů nabalovat podporovatelé. Hm?

(jen takový šílený nápad) ;-)

[33]: Šílenej bych neřekla, ale spíš mi to přijde zbytečný. Standa dobře ví, co se nám na jeho způsobu veden nelíbí a jak bychom si to představovali jinak. Dáváme mu to vědět dnes a denně, při každém podivném přijímání a čemkoli, co se v AK děje nekalého. A on to dobře ví a nakládá s tou informací po svém – je mu to šum a fuk.

A tím, že založíš novej blog, kam to znova napíšeš, to nezměníš.

Nezbejvá než doufat a reagovat a nezůstávat k tomu slepí a třeba to jednou vezme do rukou někdo, kdo to bude vést jinak a koho to bude upřímně bavit, pracovat s tou komunitou, která se mu tu nabízí.

Jinak kdykoli narazíš na nějakej nepatřičnej blog, kopírovaný obrázky a podobně, nemilosrdně to vytahuj na světlo – bonzuj to na reportu, piš Standovi maily, a publikuj polemiky o smyslu takových blogů v AK. Dostaň to mezi lidi a ptej se po jejich názoru a pokud to nebudeš dělat moc nasraně, možná ti ani nesmaže blog :-D

Ne, vážně. Kdykoli já narazím na něco, co je vysloveně proti pravidlům, vytáhnu to a většinou dojde k reakci, zmizí třeba zkopírovanej článek nebo je přímo ten bloger odejmut k Klubu nebo napomenut. To je jediná možná cesta k nápravě, to jediný, co můžeme fakt dělat. Kontrolovat to, kontrolovat to, kontrolovat to. Když to nedělá von, tak musíme my.

[34]: No.. asi jen vážnější prohřešky.. kdybych měla vytahovat všechno, co je špatně, tak ho zahltím stížnostma tak, že s tím sekne (ehm. že bych to udělala?). :D

[35]: Hh. Tak proč si na to třeba nezaložíš rubriku a neprolezeš celej seznam členů s připomínkama ke každýmu z nich (nebo k těm, co se ti nezdaj)? 🙂 Já myslim, že by to mělo úspěch a když nic jinýho, obrovsky by ti to rozhejbalo návštěvnost a rozjela by se debata o tom, kdo jak moc patří do Klubu. Mohla bys k tomu třeba přidávat osobní hodnocení, samozřejmě pokud možno co nejobjektivnější, jako že ne kdo ti je nejvíc sympatickej, ale kdo podle tebe skutečně má kvalitní, originální, autorskej a něčim zajímavej blog.

[37]: Kdyžtak dej vědět, to by mě každopádně bavilo číst. Ostatně neni to tak dlouho, co jsem sama uvažovala, že bych se s takovým nápadem přihlásila vyloženě na vedení rubriky na AK blogu. Sice by to bylo takové dost radikální a hodně lidí by to asi nasralo, ale rozhodně by to rozvířilo vody a třeba by se i pár uražených dobrovolně z klubu odebralo 8-) Což u některých méně zářných blogů určitě nebude na škodu.

Komentáře nejsou povoleny.