Rubriky
Pár slov k Autorskému Klubu a Blogu

Aby se nám tu z toho nestal facebook

Reakce na Standův článek o plánovaných změnách na blog.cz a Mattův komentář k tomu.
No, musím říct, že touhle paranoiou trpím částečně taky. Ne proto, že bych měla něco proti facebooku jako takovýmu. Ale bojím se, aby se tu (jak je bohužel zvykem) zbytečně nezaváděly změny jen proto, aby se něco dělo. Spravit, co je rozbitý, ok. Zjednodušit, co je komplikovaný, ok. Ale takový to vyšperkovávání, všelijaký měnění a drastický předělávání věci, co perfektně fungujou? Ne-e-e, proč probůh?

Už se na internetu pohybuju pěknou řádku let a bohužel prakticky všude, kde jsem se kdy pohybovala, to dopadlo tak, že namísto zrealizování užitečných nápadů, který by podstatně zjednodušily a zpříjemnily použití, časem někdo dostal ten úžasnej nápad všechno překopat a zavést „novinky“ a „vylepšení“, co v diskusích zněly spoustě lidí strašně lákavě, ale ve výsledku nepřinesly nic jinýho než komplikace, chaos a mnohdy totální destrukci doposud skvěle fungujícího systému. O otrávení uživatelů z toho, že „už to není co bývalo“ a jejich odchodu jinam nemluvě.
Příklad takových fungujících věcí, co byly zrušeny – na FB jsme všichni byli zvyklí mít přehled o tom, co jsme doposud nasdíleli, pokud jde o videa a odkazy na různý články nebo prostě zajímavý věci, nacházející se mimo facebook. Já si tam z toho třeba dělala takovej playlist, tu a tam jsem to prošla a přehrála si, co se mi kdysi kdesi zalíbilo a na co už jsem úplně zapomněla. Nebo jsem si přečetla nasdílený články, který mě kdysi něčím zaujaly. To už teď neni možný, pokud si teda nedáte tu práci projít totálně celou svou historii a uprostřed všeho ostatního to dohledat (což chce přinejmenším volnej víkend a pevný nervy k tomu). Proč někdo zrušil ten báječnej odkaz „My links“? To nepochopim.
Druhej příklad – na hlavní stránce jsme mívali možnost vybrat si, jestli chceme, aby se nám zobrazovaly jenom statusy nebo i fotky a ostatní blbosti. Další, podle mě zcela zásadní funkce, kterou FB z nepochopitelných důvodů zrušil.
Namísto toho ovšem zavedl třeba takovou blbost, že jakmile někde něco komentuju nebo lajkuju, všem se to okamžitě zobrazí na zdi, ačkoli je to vůbec nezajímá (jejich pohled) a je jim do toho naprostý hovno (můj pohled). A nejenom že se jim zobrazí, že jsem něco komentovala, dokonce se jim zobrazí i ten danej obrázek, kterej jsem komentovala. Takže já třeba když se podívám na zeď, je plná fotek lidí, který vůbec neznám, nebo stránek, o nichž jsem nikdy neslyšela, prostě jen proto, že někdo z mých friendů to olajkoval nebo pod tím komentoval. Kdo tuhle kokotinu vymyslel, no to by mě zajímalo. Můj život na FB od tý doby podléhá přísný autocenzuře, protože se musím neustále kontrolovat, abych nelajkovala nebo nekomentovala něco moc… no víte jak, prostě co nechcete, aby ostatní viděli 😀 Nemluvě o tom, že dost lidí to vyřeší tím, že si mě odstraní z výpisu, čímžto se ovšem taky postarají o to, že neuvidí moje statusy. A to mě neba.
Takže po těchhle zkušenostech logicky, když se někde na nějakym serveru, kterej používám (ať už k čemukoli), začne mluvit o změnách, zatvářim se asi jako když vidim, že někdo chce předvést na motorce kousek, kterej neumí, a už dopředu vím, že si rozbije tlamu. Stejně tak totiž tady vím (nebo jsem přinejmenším skálopevně přesvědčená), že jakmile se začnou zavádět změny, drtivá většina jich rozhodí systém, na kterej jsem byla zvyklá a kterej hlavně fungoval (protože tady nemluvím o averzi ke změnám jako takovým, abychom si rozuměli. To, že jsem na něco zvyklá, nevnímám jako argument proti změně. Když je něco blbý, tak se to samozřejmě dá vylepšit a tendence vedení to udělat naprosto chápu, na druhou stranu když je něco super, tak mě tyhlety tendence přinejmenším děsí). A to mě otráví a nebude mě to bavit. A když to bude hodně zlý, budu muset uvažovat o odchodu a hledat si novej blogovací server a stěhovat blog a tenhle rušit a vůbec, no prostě na to se nedokážu těšit, toho se umim jenom bát.
Že je spousta navrhovanejch změn „kopií“ facebookových funkcí, to mě fakt nesere. FB je šikovná věcička (až na těch pár much), od níž se samozřejmě určitě můžeme něco málo přiučit. Ale někdo by měl mít rozum na to, aby dokázal odhadnout, který z těch věcí nám pomůžou a který jsou pro naše účely – tj blogování – nadbytečný. Samozřejmě se nabízí otázka, je-li vůbec možno se shodnout na hranici mezi užitečnou změnou a nadbytečným „vylepšovátkem, co všechno akorát zkomplikuje“. Ale já myslím, že by to neměl být problém.
Třeba měnit design hlavní stránky mi přijde jako zbytečnost, která by akorát otrávila spoustu lidí, kteří jsou zvyklí na její nenásilnej, celkem příjemnej vzhled. Naštěstí to nevypadá, že by S. tuhle změnu plánoval, UCHo mu požehnej.
Chápu, že někdo chce mít možnost změnit přezdívku = adresu blogu. Nejsem si jistá, jestli by to nepřineslo komplikace, ale to už je na vedení, aby to vymyslelo.
Oceňuju nápad na sledování mých vlastních komentářů na cizích blozích. Pro tuhle změnu konkrétně jsem všema deseti, dokážu si představit, že bych se do toho komentování položila s naprosto jinou vervou než teď, kdy vím, že už si odpověď stejně nepřečtu, protože zapomenu, že jsem vůbec kde komentovala nebo se na něco ptala.
Možnost exportovat svůj blog jednoduchým způsobem do jednoho souboru přivítám všema deseti, stejně tak víc možností editace písma nebo úpravu vkládání obrázků, která mně osobně přijde v současnou chvíli nedostatečná a nevychytaná. O možnosti hromadně mazat staré články ani nemluvě, to by mi fakt bodlo, současná podoba mazání starých článků je tragicky pitomá a vždycky, když se na to vrhnu, mě to během pár minut dokonale znechutí, takže se na to vykašlu a radši tam ten starej brak nechám.
Ale co mi třeba přijde zbytečný, je vylepšovat podporu cizích serverů při vkládání materiálu, nutno říct nakradeného odjinud. Mám za to, že blog není a neměl by bejt o vkládání tun videí, odkazů, chatboardů a anket. Když se mi líbí nějaký hudební video, buď ho můžu vložit přes yt nebo, pokud tam není, klasicky přes odkaz. Co se mě týče, nevidím v tom problém a nemám ráda blogy, kde autor ke každýmu článku cítí potřebu vkládat video s nějakym songem, co zrovna poslouchá. Upřímně je mi to jedno, pokud to nemá nějakou hlubší myšlenku, která by byla rozvedená v tom článku. A nelíbí se mi myšlenka, že bychom tohle ještě víc podporovali, aby mohli tyhlety lidi efektivněji plnit svý blogy nepodstatným brakem v podobě tvorby, která jim nepatří.
Zjednodušovat sdílení článků nebo dokonce komentářů mi přijde vysloveně jako nadbytečná věc. Proč si kazit design blogu sdílecíma tlačítkama, když můžu úplně normálně otevřít FB a do statusu hodit odkaz na ten kterej článek? Totéž lajkování komentářů. Proč proboha, když na něj můžu jednim klikem tlačítka reagovat a ohodnotit slovně, že s ním souhlasím? To už jsme vážně takový lemry, že nedokážeme napsat „Máš pravdu, pod to se můžu podepsat, jo, tos řekl dobře…“? Hergot jsme snad blogeři, tak umíme psát, ne? Jakmile by se zavedlo lajkování komentářů, vsadim se o co chcete, že počty komentářů na blozích by rapidně klesly, protože lidi by si nedali práci ani s tím, aby napsali „dík, potěšils mě“, prostě by to jen olajkovali. A to přece nechceme, nebo jo?
Podobně možnost editace už odeslaného komentáře. Na FB je to super věc, fakt žejo, ale to neznamená, že to potřebujeme i tady. Domnívám se, že jakmile by tu ta možnost byla, lidi by přestali přemýšlet o tom, co píšou – protože by věděli, že to můžou po odeslání ještě změnit. Když píšu koment na cizí blog, obvykle nad ním dost přemýšlím, když je to něco delšího, tak i piluju sloh, několikrát to přepisuju a čtu to po sobě, abych se ujistila, že jsem řekla, co jsem chtěla, že je to dobře čitelný i pochopitelný a že to vyzní tak, jak jsem chtěla. Myslíte si, že bych se s tím tak srala, kdyby byla možnost to pak editovat nebo možnost ohodnotit článek lajkováním? HVNS, prostě bych ten článek olajkovala. Drtivá většina lidí by to jen olajkovala. A z tý představy je mi mdlo.
Takže proto se bojím, co z těch plánovaných změn nakonec bude. Ale snad to tady nakonec přece jenom nedopadne jako to dopadá všude jinde – že si masivní stádo (většinou lidí, co to zase tolik nepoužívaj) odhlasuje lákavý změny, který pak menšina (ti, co to používaj hodně) opláče, protože „dřív to bejvalo lepší“. Bylo by fajn, kdyby se to tentokrát nestalo. Pro změnu.

12 reakcí na „Aby se nám tu z toho nestal facebook“

Heh, no hlavně ten můj článek neber jako útok přímo proti tobě (nebo proti komukoliv).

Já miluji změny a pokrok. Samozřejmě jsou změny dobré a špatné a ty špatné nejsou ani tak krok kupředu jako krok zpět…

A od toho tam všichni diskutujeme (a pokračujeme v tom v článcích – aby byly kroky zpět).

Ale pokud jde o předělání hlavní stránky, to je skutečně potřeba. Nejdřív se objevila krásná – nacpali na hlavní stránku krásnou "tam, kde bylo volné místo", potom blogy Evropy 2 "tak je tam opět agresivně vecpali", aniž by to mělo logiku i řád. A teď je na čase si přiznat, že už těch věcí je tam trochu moc a bude potřeba to nějak účelně roztřídit.

Přirovnal bych to ke své knihovně. Kupoval jsem si knížky a cpal je do jedné knihovny. Nejdřív jsem jim vyhradil jednu poličku, potom další a další a nakonec jsem zabral celou skříň a ostatní věci jsem neměl kam dávat. Řekl jsem si "dost" a zorganizoval to jinak. Vzal jsem knížky, co nepotřebuji a dal jsem je do sklepa do skříně. A ty co jo, těm jsem vyhradil pouze dvě poličky..

Čili prostě stránka potřebuje, aby tam zakomponovali přehled komentářů + oblíbené blogy + AK + Nejnovější články + Krásná + Doma.cz + Evropa 2 blogy + nejnovější články z blog.blog.cz

Momentálně je to tam halabala rozházené a je v tom bordel. Já jsem pro, aby to bylo volitelný, co z těchto věcí tam chci a kde přesně se to má nacházet (asi jak se dá nastavit seznam.cz) 🙂

"Zjednodušovat sdílení článků nebo dokonce komentářů mi přijde vysloveně jako nadbytečná věc. Proč si kazit design blogu sdílecíma tlačítkama, když můžu úplně normálně otevřít FB a do statusu hodit odkaz na ten kterej článek?"

Dneska je to zkrátka běžné, že na webech je tento knoflíček:
http://www.addthis.com/

Máš pravdu, některé věci nechápu a tu editaci komentářů wtf? Aneb stejně nám neoznámí co chtějí dělat, a to pak uvidíme až po všech opravách a vylepšeních.

Vcelku s tebou souhlasím. A když tam přidají další cvakátka na sdílení a lajkování, tak ať dají adminovi možnost si to na blogu vypnout, já si tím kazit design nechci a na žádných sociálních sítích stejnak nejsem, takže to nepotřebuju.
Naopak bych ráda, aby lidi začli komentovat články a ne jen psát reklamy a s tímhle? Ani náhodou nebudou..

Akorát u té změny hlavní stránky – rozhodně by neškodila. Veškeré boxy, co nesleduju a tu holku v záhlaví jsem sice odstranila adblockem, ale změna by byla fajn.

[1]: Neberu, neboj, jenom se tím inspiruju, tvoje zamyšlení je samozřejmě správný a je na místě, když se bavíme o změnách, co právě hodně lidí okoukává z fb 🙂

No pokud jde o obsah hlavní stránky, tak naprosto souhlasím, ale obávám se, že Standa nebude slyšet na odstavení Krásné a Evropy z homepage 🙂 To by mohl rovnou slyšet na zrušení všech dalších odkazů jako tn, doma a podobně – protože to je prostě všechno jen reklamní brak, co s blogováním nemá nic společnýho a nemělo by to tam tudíž bejt. Ale to holt beru jako nutný zlo a dokud mi to nebudou cpát hned nahoru nad mý vlastní články a nad AK, tak to zase tolik  neprožívám, i když mi to tam vadí.

Spíš jsem mluvila o změně designu, protože o tom se tam ozývalo pár hlasů. No ale to snad fakt nehrozí.

Jo, ta volitelnost by byla fajn, ale v tom případě by si podle mě drtivá většina zvolila nezobrazovat nic z toho, což by tak nějak zhatilo primární účel toho, že to tam vůbec je – totiž neustále nám to všem rvát pod nos.

Já vim, že je to běžný, sdílet články a komenty, ale mně se to třeba moc nelíbí. Když chci něco sdílet, nepotřebuju na to tlačítko, prostě jdu na fb a do statusu hodim odkaz. Funguje to stejně dobře, neni to nijak pracný a ušetří mě to toho, že se na všech blozích kam se hnu budu muset dívat na facebookový tlačítka. FB je fajn, ale vadí mi snahy propojit s ním úplně všechno, co dělám na netu. Tady prostě bloguju, odděleně, nijak zvlášť to nesouvisí s mym životem na fb a ráda bych to tam měla i nadále. Nicméně chápu, že někdo to zase má úplně naopak, třeba když má FB stránku přímo o svym blogu. Což třeba moc nechápu, fakt nevidim smysl v tom, že tu stejnou věc publikuju na x serverech zároveň, no ale to je každýho boj.

Souhlasím.Některé navržené změny jsou fajn,ale "lajkování" komentářů mi přijde jako úplně zbytečné.

[3]: Toho se taky bojim, ono se vždycky o něčem hrozně diskutuje a pak je to stejně zavedenou proti vůli velký části populace nebo i bez jakýkoli předchozí diskuse. Ale myslim, že tady se to zase tolik neděje, Standa taky nemá zapotřebí, aby mu furt někdo nadával, takže se fakt snaží vyjít vstříc celý komunitě.

[4]: To bych brala jako minimum, když už to zavedou, tak ať mám možnost si to vypnout. Myslim, že to by bylo automatický, nikdo by nechtěl, aby se mu někdo s prominutím sral do designu, kterej si pracně vybrušoval, fb tlačítkama.

Odstranit tu holku adblockem? Huh?

No, tak zaprvé – tvůj článek se mi líbí a v podstatě s ním souhlasím.

Až na to, že mám jiný názor na editaci již odeslaného komentáře – to by pro mě byl dar z nebe. I při nejlepší vůli se člověku stane, že se přepíše nebo se mu povede vyplodit nějaká kravina, kterou by rád opravil, aby ji nikdo neviděl, ale už nemá šanci… a pak změna vzhledu úvodní stránky blogu.cz. Pro tu jsem všema deseti, protože mi její současná podoba připadá hrozná. -_-
Ale ty další věci – proboha ne, nechci mít z blogu nový FB! Nechci mít všude like a žádná slova… i když ani současná situace není slavná, přiznejme si to. V dnešní době blogeři komentáře nepíší a články nečtou. Nezachrání nás nic – zlenivěli jsme a bude hůř…

[9]: No, pokud jde o překlep, vždycky se to dá vyřešit dalším opravným komentářem, což možná není úplně ta nejelegantnější věc, ale podle mě si tak lidi fakt ohlídaj, co píšou, a to je hlavní 🙂

Jo, hlavní stránka je pitomě uspořádaná, ale co do designu bych do ní nijak zvlášť nesahala, jen by to fakt chtělo přeorganizovat. Myslím, že koncept sloupku je přežitek, když už tam jsou na všechno boxy, tak správa může být taky v jednoduchém boxu a s těmi ať si člověk může hýbat – třeba jako můžeš přemisťovat fotky v albech na fb pomocí "click and drag" funkce nebo ať má možnost je schovat či editovat (čili umožnit tohle všem, nejen uživatelům AdBlock). To by mi přišlo jako skutečně užitečná změna, to jo.

O dobu nejde, blogerů jsou miliony, takže to, co říkáš, není pravda 🙂 Nicméně je fakt, že zrovna funkcí lajkování bychom nahrávali právě té lenosti, která nás kolikrát málem odradí od napsání pořádného komentáře. Kdyby stačilo kliknout, ne že bych na komentování úplně zanevřela, ale leckde bych si vystačila s lajkováním – tam, kde si dneska dám práci aspoň s tím "to má myšlenku" nebo "s tímhle můžu souhlasit".

[5]: No jo, kdyby šlo jen o FB, tak to by ten odkaz stačil…

Ale někteří jedinci to nacpou všude možně i nemožně 🙂

Tak to už je jejich problém, já osobně nemám ráda, když někdo cpe všechno všude. Vim, že pokud jde o internet, je blbost mluvit o plýtvání místem, ale přece ten pocit mám 🙂 Nemám ráda duplicitní publikování.

Komentáře nejsou povoleny.