Rubriky
Bez kategorie

Tak abyste teda věděli…

Originalita, originalita, originalita mládežé! ♫

Jednou z věcí, co mě fakt nebaví, je to věčný debatování o tom, co je a co není originální. Čím větší je to konina, tím agresivněji se o to lidi dokážou hádat. Takový to kdo se po kom opičí, kdo s čím přišel první… jako by si právě tím lidi nějak zvedali svou vlastní hodnotu, a měli potřebu všem to sdělit a dokázat. Všichni se perou o kredity za něco, co někdo řekl, udělal, co koho napadlo… a přitom, představte si kotlík, v němž existujou všechny možný i nemožný potenciální nápady. A představte si, kolik se na světě urodilo za celou jeho existenci lidí. To vážně nikoho nenapadlo, že některý věci se prostě mohly zrodit v hlavách víc lidí? Proč si všichni myslí, že musel bejt jen jeden jedinej, kterej s tim přišel, a ten jedinej má právo se k daný věci hlásit?
Anyway. Někdy mi lidi řikaj, že jsem originální. Nebo že mám originální blog. Prdlajs. Zatímco tady píšu tenhle článek, ačkoli se mi to právě teď rodí v hlavě, někdo už něco takovýho napsal přede mnou a další milion lidí to napíše po mně. Takže technicky vzato, smysl toho, že to píšu, ani nemůže bejt ve snaze o originalitu, protože tou nikdy nedosáhnu psaním na téma týdne nebo vůbec psaním o něčem, co se mi děje v životě – protože na zemi je x miliard lidí, kterejm se děje to samý. Chtěla bych vidět blogera, kterej píše o věcech, který se nikomu jinýmu nedějou. To by bylo fakt originální.
Ani ten design neni origoš. Ne že bych ho nezbastlila sama (až na ten eko symbol), ale prosimvás, co je tak originálního na jednoduchym světlym pozadí a primitivním logu? Toho je plnej internet. Můj ksicht taky neni nic, na co bych mohla chtít monopol, bůhví kolik běhá po světě lidí, co vypadaj docela jako já. Nebo běhalo. Takže jako co?
Originalita je pojem, kterej je třeba si vysvětlit, než se s někým pustíte do debaty. Je to věc názoru, a tudíž se domnívám, že nikdo v takový debatě nemůže mít ultimátně pravdu, stejně jako když se s někym budete hádat o to, co je a co neni hezký. Prostě konina.
A nejhorší je to u písniček. Nesnáším, když něco složím a říkám si „kurně, to je dobrý“, a pak když to nahraju a někomu pustim, řekne mi „hej, to znám, to je xy od xyz, ne?“. A já na to jen „fuck this shit“, smažu to, veškerý nadšení je to tam a já jsem zase tam, kde jsem byla.
Těch nápadů z toho kotlíku už prostě moc vybrali. Nám už nic moc velkýho nenechali. Proto si taky nemyslim, že by v minulosti existovalo nějak víc géniů než teď. Ta blbost s vodou ve vaně nebo s jabkem, co padá na hlavu… to by napadlo kdekoho, ale jednoho to prostě vždycky napadne dřív, mno, toť vše.
Můžete bejt zvláštní. Můžete bejt vtipný. Můžete se na věci dívat a dělat je trochu jinak než většina lidí ve vašem okolí. To je originalita, jak ji vnímám já. Bejt trochu ujetej. Svůj. Nezávislej. Divergentní. Prdlej. Tvořivej. Mít vkus a styl. Zkoušet nový věci, kombinovat ty starý. Recyklovat a přetvářet. Obnovovat a ozvláštňovat. Opepřovat život lidem ve vašem okolí něčím zajímavým, co je vytrhne ze zajetých kolejí a přinutí je to myslet jinak nebo udělat něco, co by je nenapadlo. Trhnout se od davu. Nebo jít s davem, ale po rukách. Prostě bejt. Ale abych se hádala o to, kdo měl tu bundu první nebo řešila, že stejnou mikinu jako já nosí další tisícovka holek? Bitch please. O tom to neni.

11 reakcí na „Tak abyste teda věděli…“

Souhlasím! Když chtěj bejt děvčata originální, ať nenakupujou v Gateu, kde nakupujou všichni. Tečka.
By the way by mě zajímalo, co se mládeži tak líbí na slovu originální. Všichni ho používají pro charakteristiku sebe, přestože vůbec nekorespondují s jeho významem.

Nemá tam být kriminalita? 😛
Jinak souhlasím, originalita je nesmyslný a přeceňovaný, naprosto abstraktní pojem… A poslední odstavec je opravdu výstižný 🙂

Konečně nějaký normální článek, který má hlavu a patu a člověka nutí dočíst si jej až do konce! Tleskám!

No já nevím, já mám tedy občas pocit, že to, co se děje mně se snad nikomu jinému nemůže stát :D Bohužel, bohudík.
Jinak, článek se povedl, konečně něco normálního v té záplavě sraček, co jsem tu dnes zase našla. Většina těch lidí, co o tom na TT píše neznají ani smysl toho slova.

[2]: To platí pro spoustu pojmů. Lidi  vůbec hrozně rádi používají slova, aniž by si zjistili jejich původní význam. Nejběžnější případ je třeba slovo "bombastický" (to má nejradši Nova). Sama jsem nedávno zjistila, že používám slovo "senilní" v úplně jinym významu, než jakej to slovo má. Hanba mi :D

[3]: V původním textu je samozřejmě kriminalita, tohle je cover :D

[6]: A ten pocit je další věc, kterou všichni občas sdílíme, takže ani to neni moc originální :D

Díky všem za chválu 🙂

dle mého názoru originalita v kotlíku ještě pořád je, ale musíš dobře hledat… když vaříš polívku, taky je to hustý na dně a vybrat si právě ten "nejhezčí" kousek brambor, dá práci… ale někde určitě je 😉 pěkný článek :D

Komentáře nejsou povoleny.