Rubriky
věci, které miluju

#8 Limetky

www.realfood.tesco.comNejde jen o to ovoce a jeho chuť, ale o celej ten koncept, co ta limetka představuje. Že v tom žádnej nevidíte? Tak já vám něco povim.
Kdysi jsem byla členem něčeho, čemu se říkalo Lime club. Bylo to sdružení takovejch těch alternativních, divnejch, v něčem originálních a výjimečnejch lidí. Každej z nich měl něco do sebe a byl skutečným „předmětem na zkoumání“, takže asi chápete, proč mě bavilo se toho účastnit. Miluju divný lidi!
Ten klub měl velice zajímavou představu o tom, co je to limetka, a znělo to přibližně takhle. Limetka je víc než citron. Citron je kyselej, hnusnej, divnej, mainstreamovej, nezáživnej, fádní. Limetka polechtá na jazyku, povzbudí, je neotřelá, osvěžující, bláznivá, originální, svoje, žhavá, fascinující, alternativní, je prostě jiná. Limetka jako člověk je někdo úžasnej, někdo s vlastním názorem na svět a dávkou něčeho, čemu můžete říkat originalita nebo ozvláštnění. Limetky jsou takový ty lidi, u nichž si řikáte „ten člověk fakt vybočuje z normálu a je úžasnej“ nebo „chtěl bych bejt takhle hustej“-
Každá limetka v klubu měla nějakou svou „specialitu“, někdo třeba sbíral fakt divný věci, psal zvláštní povídky nebo skládal poesii, limetky byly sečtelé, světaznalé a vtipné osobnosti, a vůbec ten klub měl sáhodlouhej popis, kterýmu měla odpovídat každá limetka, ale já myslim, že si to už dokážete představit.

Mně osobně limetky ohromně nadchly zejména ve chvíli, kdy jsem tomu výrazu „lime“ přiřadila význam „less is more effective“. Nevim, kdo přesně to vymyslel, každopádně třeba tahle webová prezentace je toho prohlášení zářným důkazem a vůbec se to celý stalo mým velkým osobním mottem. Ať už jde o oblíkání, vybavení bytu a vůbec prostředí, v němž se pohybuju, o moje malířský počiny (haha, tohle znělo fakt vznešeně na ty patlanice), o věci, co tvořim (naživo nebo na netu), snažim se dělat to minimalisticky a klást důraz na několik málo detailů, co mají díky tomu tichu a prostoru okolo šanci vyniknout. A fakt mě to baví!
A baví mě to tím víc, že pro to mám nějaký označení, nějakou hlavičku, nějakou „image“, a tu tomu přístupu dělá právě ta limetka, která se tak stává symbolem něčeho mnohem zajímavějšího než jen ovoce – ačkoli přiznejme si to, mojito nebo cuba libre… mmmmm 🙂
A pak je tu samozřejmě další věc a to je ta barva. No, použít jednotný číslo tady asi není na místě, protože „limetková“ barva může být prakticky cokoli, jak se ostatně píše i na onom LimeGreenwebu. A o tom to taky je. Že se to nedá tak snadno zařadit a onálepkovat. Můžete říct „tohle je žlutá“, „tohle je bílá“, ale ta limetková je prostě taková neustálená, nikdo pořádně neví, co je to vlastně za barvu, může mít milion podob a všechny jsou awesome. Nejlíp v kombinaci s černou, hnědou, šedou nebo bílou. Přírodní barvy. Pokoj s bílejma stěnama a limetkově zelenýma doplňkama
Když je něco limetkový, tak je to vymazlený, zajímavý, unikátní. Limetková nálada. Limetkově vytuněný auto. Limetková hudba. Limetkovej život.
edit 15. května
Ha! Zalovila jsem ve starých dokumentech a našla Pravidla limetkárny, aneb přesnější popis toho, kdo je to vlastně limetka (napsáno jistou Gwynn). Tak co, kolik limetek čte tenhle blog? 🙂
1. Limetka se zajíma o kulturu a umění v jakékoli podobě.
2. Limetka zná alespoň jednu obskurní záležitost, ať už je to dobrá neznámá kapela, zajímavá kniha, filozofický směr, trivia či cokoli jiného. Knowledge is power. Kromě toho, limetka čte i klasická díla. S radostí.
3. Limetka má tím párdem vybraný a jedinečný vkus.
4. Limetka dělá ráda narážky a odkazuje se na různé věci, viz název.
5. Limetka má speciální humor. Sarkasmus, černý humor a tzv.kamiloidní podle zakladatele (prostě speciální 🙂
7. Limetka se snaží vzdělávat, to platí i ohledně jazyků. Alespoň jeden další kromě češtiny a slovenštiny je minimum. Samozřejmě čím obskurnější, tím lepší.
8. Lime metal baby, aneb propagace limetky, často tím, že přihodí slovo lime, limetka nebo limetkový do věty či slovního spojení. Lime metal = dobrý metálek s dobrou aranží, hlasem i textem, vychytaná píseň, proste limetková záležitost:) Ovšem pozor, všeho moc škodí a nehodí se to říkat před každým.
9. Limetka si utahuje z konzumu, ovsem musí mít dobrý důvod, když něco kritizuje, a ideálně tak provádí ve formě inteligentních a vtipných poznámek. (Takhle ne: Nemám rád KFC. Proč? Protože je to konzumní aTakhle ano: výroba a šíření vtipných obrázků na jejich účet)
10. Limetka nemusí být zrovna extrovert, ale když na to přijde, je to bavič. Vypráví historky, pouští se do zajímavých debat a šíří dobrou náladu.
11. Spravná limetka je alespoň lehce dekadentní.
12. Limetka nesmí být abstinent.
13. Limetka se alespoň občas vyžívá v oblékání. Originální anebo ujeté kousky nesmí chybět v její skříni.
14. Limetka nesnáší nácky, pipinky, wannabiky všeho druhu a emo. Ale ze všeho nesnáší blbce a ti jsou všude (jinde. Limetky jsou nejchytřejší :P)
15. Limetka je na internetu jako doma, a musí být v obraze. Tím nemyslím, co měla Helenka Vondráčkovic včera k večeři, ale například co se děje ve světě nebo na poli kultury.
16. Každá limetka musí něco sbírat. Opět tu platí, že čím originálnější, tím lepší. Kamil například sbírá plísně.
17. Limetka by se o umění neměla zajímat jen pasivně. Zpěv, psaní, kreslení, mozaika, decoupage, web design, je to jedno, hlavně aby limetka něco uměla 🙂
18. Limetka je pesimistická, ovšem i toto umí glosovat s nadhledem. Nihilisti vítání 🙂
19. Limetka přináší do LC něco nového, například pomáhá s vymýšlením materiálů.
Za sebe jen dodám, že nesouhlasím s body 12 (proč by nemohla?), 14 (nemám nic proti podstatě ema, nesnáším samozřejmě pozéry a obecně lidi, co nepochopili, o čem ten nebo i jinej směr je, ale nemůžu říct, že nesnáším emo. Ostatně se domnívám, že to nemůže říct nikdo, kdo pochopil, o co skutečně jde) a 18 (pesimismus? Proč? Nihilismus mě baví, sarkasmus taky, nadávání na leccos, proč ne, ale proč bych měla bejt nutně pesimistická?).

6 reakcí na „#8 Limetky“

[2]: Nooo, to je relativní :D Ale díky za ten postřeh, ještě nejsem ani na desítce a už to splnilo svůj účel 🙂

juhů, to byl skvělý článek! :D
koncept limetek se mi docela líbí, ale stejně jako ty nesouhlasím s tím pesimismem a pár dalšíma věcma, to mi připadá jako až moc velký diktát, jaký má člověk být, a tím pádem by se to skoro blížilo tomu pozérství x)

[4]: Tjn, myslim, že jakou má kdo náturu neni důležitý. Hlavní je, že je něčim zvláštní. A to může bejt stejně tak totální nihilista jako věčně pozitivní magor.

Komentáře nejsou povoleny.