Rubriky
Pár slov k Autorskému Klubu a Blogu

Blog roku 2012

Vedení se nám rozhodlo uspořádat soutěž o „Blog roku“. Temnářka hbitě reaguje úvahou o tom, jak by vlastně takový bloger roku měl vypadat. A já k tomu taky něco mám.
Když nad tím tak přemýšlím, přijde mi ta soutěž trochu nešťastně pojmenovaná. Hledá se bloger nebo blog? Ono se může zdát, že jde o totéž, ale podle mě tomu tak ne vždy musí být. Říkám si, aby to nedělalo neplechu, až se s tím hodnocením začne. Ono to sice samozřejmě bude na odborné porotě, ale znáte to – lidi si vždycky najdou hůl a já si prostě myslím, že je lepší nedávat jim záminky ke slovíčkaření.
Líbí se mi Temnářčina představa o takovém vítězném blogerovi. Souhlasím s tím, že by to měla být osobnost, která tím blogem skutečně žije a nějak řádně se mu oddává. Prostě znáte to – ne každý, kdo má blog, je automaticky bloger. Já si třeba umím představit celou řadu blogerů, neřkuli blogobrit, které bych na to místo jmenovala – a značná část blogerské obce si zjevně představuje ta samá jména, protože za těch pár dní, co je soutěž spuštěna a možnost nominace otevřena, se právě ta jména objevují ve výběru. Ale tady zase trošku narážím na ten název soutěže.
Má jít o blog roku 2012. Co to znamená? Podle mě by mělo jít o blog, který v tomto roce byl založen nebo se v tomto roce nějak výrazně zapsal do podvědomí čtenářů. O blogera, který se právě v tomto roce prosadil. Uznávám, tak velká část roku ještě neuběhla a nováčci tudíž neměli zase tolik času, ale zase šest měsíců… no, něco zajímavého se v naší obci určitě objevit mohlo.
Myslím si, že jmenovat v takto pojmenované soutěži notoricky známé postavičky, které už si své místo mezi čtenáři dávno vydobyly a jimž tudíž takové vítězství nepřinese tolik ovoce jako úplnému nováčkovi, není úplně férové a nejlepší řešení.
Chtěla bych jako vítěze vidět někoho, o kom zatím moc nevím. S kým nikdo nedělal žádné rozhovory. Kdo je nový, neokoukaný a neotřelý. Kdo má svěží náhled, protože právě přišel. Nebo už tu třeba byl dýl, ale tenhle rok pro něj v blogové kariéře znamenal nějaký přelom – rapidní změna designu a obsahu blogu, přístupu k blogování a tak tomu podobně. Přechod od kopírování k čistě autorskému blogu, který si za krátkou dobu stihl získat spoustu čtenářů, protože se ukázalo, že ten člověk to hergot umí. Prostě tak něco, rozumíte mi, ne?
Ne že bych nepřála vítězství našim známým firmám. Ale mám prostě zato, že pro ně by to znamenalo asi tolik, co pro božského Káju další slavík do sbírky. A pro nás, publikum, dychtivé po novotách a čerstvosti, jakbysmet.
A báj d véj, ten soutěžní blog má podle mě fakt otřesnej design. Just saying.

18 reakcí na „Blog roku 2012“

Veľmi pekne napísaný článok 🙂 Ja osobne si myslím,že to bude hlavne o nejakých tých sympatiách,čo aj bude 🙂 Som len zvedavá,ako prebehne koniec nominácie a aké blogy vyberú 🙂 Neskutočne sa na to teším ^^~

popravdě to taky moc nechápu, co se tím 2012 myslí. Jestli ten zlom, nebo fakt, že v tomto roce už prostě je onou známou firmou? Že si to zaslouží? Fakt nevím.

Mám na to stejný názor, už jen proto, že jsem taky nováček :D .. Nominovat se sám je mi blbý a když můj blog funguje jenom pár tejdnů tak jsou mé šance prakticky nula, nula nic xD .. Ale zase z druhé strany musím podotknout, že ti 'známí' blogeři byli taky někdy nováčci a tam kam se vypracovali se dostali jen svou pílí .. Měly by být dvě kategorie a bylo by to nejlepší :D ..

Asi by to mělo být tak jak píšeš – že se v tom roce nějakým způsobem projevil, že dal o sobě vědět.
Organizátoři si s tím mohli dát víc práce, kdyby dali nějaké přísnější podmínky, třeba to, aby blogeři nemohli nominovat sami sebe, čímž by se okruh přihlášek razantně zkrátil.
Nebo mohli udělat několik kategorií, jako u ostatních "soutěží roku" jako například "Nejpřínosnější blog pro českou blogovou sféru" nebo "Nejdiskutovanější blog" nebo "Nejsympatičtější blog" atd… Dát tomu prostě nějakou "normální" a hlavně jednoznačnou soutěžní formu. Takhle to jistě vyhrají blogy, které jsou na prvních příčkách v návštěvnosti.

[2]: Já se právě obávám, že se tím myslelo tak nanejvýš to, že se ta soutěž koná letos 🙂 Nevím, nečetla jsem ten článek slovo od slova, ale nějaké přiblížení toho, jaké blogy se smí hlásit a koho v soutěži hledáme jsem tam vůbec nevyčetla. Vedení to prostě asi nechalo čistě a totálně na nás, čímž si ovšem zavařili, protože se tam přihlásí naprosto všichni XD Já se tam taky z prdele hodila.

[3]: Hele coby, hodit se tam klidně můžeš, stejně se tam hodí každej druhej 🙂 Právě proto, že není popsáno, pro koho ta soutěž vlastně je.

[4]: Tak oni to asi mysleli dobře, ale je fakt, že si tím přidělali neskutečný množství práce. Já myslím, že až se tím budou probírat, tak jim to dojde :-D

S těma kategoriema máš pravdu, ono vůbec kdykoli někde volíš pro něco "nejlepšího", tak je to sporné, protože každý hledí na jiné kvality. Ale tak já to beru jako že to je první ročník takové soutěže tady (aspoň myslím…?) a že v příštím už organizátoři budou o hodně moudřejší. Tohle na mě působí jako dost nedomyšlený výkřik. Ale kdoví, třeba to mají promyšlenější, než si myslíme 🙂

O ty příčky bych se zase tak nebála. Pokud se v některých kolech bude hlasovat veřejně, tak se tam asi hodně prostrkají reklamovači a spameři, ale myslím, že ve výsledku bude porota objektivnější. Těžko říct, nejsem si jistá, jak přesně bude hlasování probíhat. Budou mít hafo práce, to je jediná jistá věc. Když si představím, jak mi vymylo mozek procházet jenom články na TT, nedovedu si představit, že budou lidi prolejzat tisíce blogů a hledat tam těch několik nej. Fakt nedovedu.

[5]: Díky za podporu :D .. Mně je to prostě trapný se tam dát sám :D .. To se tam prostě nas*ru, když mne někdo nominuje, tak vím, že můj blog možná i za něco stojí, ale co pro mě znamená, když se tam dám sám? .. Když vidím, kolik je tam blogů, tak by mi udělalo radost i to, že mne někdo nominoval a tím pádem má o můj blog zájem .. Jako když se tam hodím sám, tak tam budu napsanej v komentářích a co z toho?  ..

Hele tak trapný to neni, ale máš recht, že to asi k ničemu moc nebude 🙂 Já se tam dala, ale nic od toho nečekám, byl to hec. V tom množství a za těchhle podmínek si nedovedu představit, že by si mě tam někdo všiml, i kdybych měla bůhvíjak světabornej blog, natožpak s tímhle paskvilem :-D

No právě, že ty máš tu výhodu, že ses tam dala alespoň mezi prvníma, takže tě možná budou ještě vnímat :D ..

Tohle máš bohužel velmi ošemetné. Kdyby šlo o blogy, které musí být založené v roce 2012, náhle by se ti tam sešlo kvantum čerstvě založených "soutěžních" blogísků. Většina blogerů se nezviditelnila ze dne na den, trvalo to v nejlepším případě třeba rok jako u Edith Holé, ale obvykle ještě mnohem déle.

Potom je taky otázka podle čeho by se posuzovala populárnost blogu. Návštěvnost? Oblíbenost? Rozhovory mimo blog? Ono totiž… mnohdy i ti blogeři, kteří jsou známí z AK mají návštěvnost poměrně nízkou, dejme tomu okolo 100 lidí denně, což s nejnavštěvovanějšími blogy nejde srovnávat… :-|

[8]: Noo, nemyslím, že tohle bude hrát roli 🙂

[9]: Tj, asi by to nemohl být vyloženě nováček, ale třeba někdo zkušenější se zbrusu novým blogem? Nevím.

Návštěvnost a populárnost jsou věci, co mě nijak zvlášť nezajímají. To je pouze berlička, která pomůže dostat blog na světlo, ale jak známo, to se může stát i kvalitnímu, třeba literárnímu blogu, i úplné hovadině plné fotek Tokio Hotel :-D

Nejsem si jistá, jak by se to dalo udělat, aby se skutečně každému blogu dostalo řádného posouzení. Muselo by tam existovat nějaké omezení, kdo se může přihlásit. Lidi by museli nějak dobře popsat, proč si daný blog zaslouží vyhrát (na tom toho hodně poznáš). Lidi by museli být soudní, aby nepřihlašovali blogy, které na to nemají (muhehe :-D).

Ale třeba bude v porotě hodně lidí a budou to mít tak dobře zorganizované, že se nebude třeba bát, že by nějaký zajímavý blog byl odbyt na základě toho, že toho mají moc a leze jim to krkem. Ale je fakt, že tak jako tak asi bude strašně záležet na prvním dojmu, a to je právě kámen úrazu, nedokážu si představit, jak na první dojem někdo může posoudit, jestli ten blog je nebo není awesome. Já myslím, že porota nemá šanci tohle u všech posoudit, snad kdyby každý hodnotil nějakých deset blogů denně, aby si na nich mohli fakt dát záležet a prohlédnout si je ze všech stran.

Btw bylo by fajn, kdyby všechny nominované blogy někdo zapsal do nějaké tabulky, kde by se ke každému z nich mohli lidi vyjádřit. Nemyslím jako že napíšou padesát odkazů do jednoho článku a lidi pod tím budou napřeskáčku komentovat všechno dohromady.

Ale abys měla možnost rozkliknout si v přehledné tabulce komentáře ke každému blogu a ještě předtím bys viděla, kolik komentářů který blog má. Podle mě by na tom bylo hodně vidět, víc než na nějaké návštěvnosti a tak. Na základě kvalitních komentářů si člověk udělá nejlepší představu o blogu, a hlavně by u každého blogu komentovali jeho stálí čtenáři, kteří mají zmáknutého i toho blogera a můžou o něm něco říct těm, co ho vidí prvně.

[11]: Možná by se to dalo udělat prostřednictvím faceboooku. Galerie screenů všech soutěžných blogů – ale někdo by si s tím musel dát práci. Ty svoje nejoblíbenější bych tak poznala mezi desítkami podle vzhledu, rozklikla bych si obrázek a přihodila koment.

Člověku by se tak snadno komentovaly i ty ostatní, i když by to zase bylo o prvním dojmu. Kdyby chtěl vědět víc, musel by si rozkliknout blog celý (adresa by byla třeba v popisku). Herdek, já mám nápady :-D

Trochu omezující by asi bylo, že by komentovat mohli jenom lidi, co mají na fb profil. Ale whatevs, stejně bych to tak asi řešila, kdybych měla podobnou soutěž.

Svatá pravda.
Sama bych si představovala jako vítěze někoho, kdo se od posledního ročníku soutěže (předpokládám, že byla soutěž o Blog roku 2011) zapojil do naší blogerské vesničky, kdo pro svoje blogové zaměření žije (což neznamená aktualizaci každých 24 hodin, někdy prostě čas není) – kdo do článků, fotografií, recenzí, atd… dává vše 🙂
Sama sebe například nominovat nebudu a od nikoho jiného to taky nečekám, protože jsem takový věčný nováček :D (rok už je starý nějaký ten měsíc, ale moc známý není).
Každopádně doufám, že na stupínku vítězů uvidím někoho nového, ke komu se budu s chutí vracet :-D

No, taky mi ta soutěž přijde spíš jako možnost zviditelnění pro ty už známý blogery, ale smůla pro nováčky, byť zajímavý. Protože pochybuju, že 'odborná' porota vybere blogy, co vypadají ne moc zaběhnutě…
A jo, ten design soutěžního blogu je fakt vzor příšernosti. Kdejaký desetiletý děcko by to splácalo stokrát líp…

Děsí mě, kolik blogů se zatím nominovalo.. a to je to teprve ani ne týden? Jinak též jsem nepochopila tu 2012, ale uvidíme, jak se to vyvrbí.

No, možná je to příležitost, jak blogy trochu prosít. Přihlásí se ti aktivní, ti co to tu sledují, co pravidelně přidávají od těch "pracovních" a opuštěných blogů. Uvidíme.

[17]: Noo, to asi nebude tak úplně pravda, spousta aktivních blogerů má mozek na to, aby věděla, že jejich blog asi nebude úplně žhavej tip na vítěze a nepřihlásí se :-)

Krom toho i kdyby, tak tím přihlášením k žádnýmu prosetí nedochází, ty ostatní blogy nikdo mazat nebo označovat jako neaktivní nebude. No ale slibuju si od toho, že mi to naservíruje spoustu zajímavejch blogů, na který bych se jinak nedostala, pže třeba nejsou v AK – na neklubové blogy se fakt nemám šanci dostat, jen náhodou přes někoho, pže výpis článků nesleduju, to by mi hráblo.  V tom najít něco zajímavýho…

Takže v tomhle směru se na to těšim.

Komentáře nejsou povoleny.