Rubriky
challenge

Kolébka, Arthur C. Clarke

Ehm, ehm. Ano, já vim, tuhle kategorii doplňuju asi tak pravidelně jako mejdlo v koupelně, ale rušit se mi ji nechce. Rozhodně se nedá říct, že bych nečetla, právě naopak, teď přes prázdniny se u mě rozjela úplně šílená akutní knihofilie, ale tady do toho se musim nutit. No, třeba si na to časem trochu víc zvyknu a pak už to půjde samo. Jako třeba twitter. Neni to tak dlouho, co jsem zmiňovala, že si na něj furt nemůžu zvyknout. A teď? Darmo mluvit 😀

Anyway, pro tentokrát jsem zase sáhla po Clarkeovi, po kterym teda sahám pokaždý, ale ne úplně všechny jeho věci stihnu dočíst v termínu. Ale teda Kolébku jsem stihla.


1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože mám ráda Clarkea 🙂 Snažim se udělat si přehled v tom, v jakym pořadí ty knihy psal, abych nepřeskakovala a jela popořadě, ale v knihovně pak stejně hrábnu po tom prvním, co mi padne pod ruku a co neni moc tlustý. Ne že bych neměla ráda tlustý knihy, ale málokdy to stihnu dočíst.
(enter)
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Cosi mimozemského
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Ponořit se

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Bavil mě Troy, ale že bych se s ním nějak ztotožňovala, to ani náhodou. V téhle knize mi v podstatě všechny postavy vadily, všechny měly dost výrazné nedostatky. Třeba Carol byla až příliš od rány a jaksi necitlivá, přišlo mi, že nad ničím moc nehloubá a do všeho se po hlavě vrhá, Nick byl zakomplexovanej, stejně jako polovina ostatních postav, ne-li všechny. Jedině snad ten Troy to vylepšoval, to byla taková čistá duše.
(enter)
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Velryby. Hrozně mě zajímalo, co je za tím jejich chováním, a půlku knihy jsem hltala jen proto, abych už došla k vysvětlení. A pak mě taky děsně bavily „koberce“ a další mimozemské potvůrky 🙂
(enter)
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Dost mě štvalo, jak je to z velké části o sexu a o perverzních choutkách a zkušenostech postav. Ne že bych byla nějakej puritán, ale očekávala jsem větší zaměření na ufo-záhadno-jiná civilizace-vesmír atd. a mnohem míň na to, jak si upocenej stařík vyhoní nad představou mladý copatý holky.
Moje hodnocení: ** (za Troyovu PC hru, od níž jsem očekávala něco zajímavýho a kterou přitom autor zoufale rychle opustil, a za zpívající „hady“)