Rubriky
Pár slov k Autorskému Klubu a Blogu

„AK je právě ten éter.“ aneb zase jednou komentář k dění

Ukazuje se, že kdo si (hodně) počká, ten se Standova vyjádření nakonec přece jen dočká. Aspoň teda tentokrát. Za sebe musím říct, že opravdovou radost mi v tom udělal hlavně fakt, že LoveShy je zpátky v Klubu! 🙂 Tak to má hergot být. Teď ještě kdyby se Standa nějak vyjádřil k tomu.
K tomu ostatnímu mám asi tak tohle a koho zajímá, k čemu že to vlastně je komentář – pokud jste ještě nečetli, tak Standův testament najdete pod titulkem Nastal čas na změnu?, kterej ve mně sám o sobě vyvolává pocity asi jako *facepalm* a *You Don’t Say*.

Moje první otázka při čtení řádků o občasném vyhazování neaktivních blogerů byla: A co LoveShy? Že občas vyndáme někoho, kdo tomu blogu moc nedává, tři měsíce nepsal a podobně, no to je snad jasné a zcela pochopitelné, ale LoveShy neaktivní nebyla a ani jinak se neprovinila proti jakýmkoli pravidlům či „standardům“ AK (možná tak proti STANDArdům, hh, pun intended) a rovněž nebyla nijak upozorněna mailem, a nebylo jí dokonce ani odpovězeno, když se sama ozvala. Možná to tak nevypadá, nastalo trochu ticho po pěšině, ale my pořád čekáme na odpověď a čekat nepřestaneme ani poté, co nám budou smazány všechny komentáře a články k tématu.
Že by tu docházelo k nějakému naleptávání komunity, to mi vůbec nepřijde. Naopak se v poslední době mnohokrát prokázalo, že jsme stmelenější než by se na první pohled zdálo, že se nebojíme postavit se za blogery ze svých řad nebo i horovat za ty, kteří v těch řadách vůbec nestojí – a nejsme uzavření vůči světu, jak je patrné například z aktivit akčního blogu, které se věnují nejen blogerům z AK, ale i těm mimo, bez rozdílu.
Myslím, že nejsme ani nijak přehnaně arogantní nebo egocentričtí. Jistě, všichni se nejspíš považujeme tak trochu za „osobnosti“ a není se čemu divit, je tak o nás mluveno a v souvislosti s AK je vždycky zdůrazňováno, že právě nějakou tou zajímavou osobností člověk musí být, aby v něm našel svoje místo. Ale myslím, že to je v pořádku. Na někoho to může působit negativně, ale víte co, blogů jsou miliony. Když chcete bejt bloger, tak musíte bejt kurva bloger, jinak vás nikdo číst nebude a ty vaše kecy nikoho zajímat nebudou. Co jste si zrovna dneska koupili na sebe, co jste včera měli k večeři, to musíte prodat, musíte do toho dát všechno a celou tu svou osobnost, lidi vás musej respektovat, musej vědět, že máte názor a že se ho nebojíte prezentovat, ale taky že jste člověk, kterej dělá chyby a kterej si je umí přiznat. Je to úplně to samý jako když chce někdo bejt autorita pro druhý lidi, když chce vést a pomáhat. Jen se to děje v prostředí internetu.
Že je přijetí do Klubu obrovskou šancí, o tom žádná. Sama jsem přesvědčená, že za dobu působení ve zdejších vodách jsem se hodně posunula. Do jaké míry je to přímo díky Klubu a do jaké je to prostě jen můj přirozený vývoj, to si netroufám posoudit, ostatně nejsem čistě jen klubová, živě sleduju zahraniční blogerskou scénu, zejména desítky minimalistů, kteří mě nekonečně inspirují a nakopávají a nutí vydávat ze sebe pořád lepší a lepší výsledky.
Ale myslím, že tu šanci si musí člověk už nějak zasloužit. Dát ji někomu úplně zcestnému, kdo nemá pro tuhle věc podle většiny předpoklady… jako jo, asi bych v tom viděla jistej dobrej skutek. Ale mělo by bejt jasný, proč takovou věc přijímající udělal. Označit toho blogera třeba jako divokou kartu nebo tak něco. Aby bylo jasný, že to neni výsměch jinejm blogerům, kteří měli podle všeho lepší předpoklady, ale jeho prostě v danou chvíli nechytily tak jako někdo úplně zcestnej, koho by bylo fajn vidět, jak si sahá do svědomí a uvědomuje si, že to dělá špatně.
Uraž ego blogera a seš mrtvej.
Mít v klubu některé blogerky, které píšou pro Krásnou, myslím, nikomu nemůže vadit. Jako samo o sobě. Co nás nasralo, bylo prohlášení, že je do klubu přijata každá z nich, automaticky. TO je krajně pobuřující prohlášení. Milý Stando, jak sám říkáš, rozhodující má být kvalita uchazeče a ne to, zda přispívá nebo nepřispívá pro Krásnou. Co se takhle držet vlastních slov?
„Třeba tehdy, když bloger blog zruší, přestěhuje ke konkurenci, přestane na něm vydávat nové články, sám o vystoupení požádá, apod.“ Pořád by mě zajímalo, do které z těch kategorií spadá dosud neodůvodněné vyloučení LoveShy. Asi do „apod.“. Jak už jsem řekla a jak všichni vědí, LoveShy nic takovýho neudělala.
„Proč zviditelňovat někoho, kdo už v klubu není?“ Třeba proto, aby se vědělo, že už v klubu není. Z nějaký úcty k tomu, že v něm byl a působil a že mu něco dal. A aby na to člověk nepřicházel ve chvíli, kdy si vzpomene, že už od svýho oblíbenýho blogera dlouho neviděl nic na titulce. Třeba proto, aby si člověk mohl daného člověka přidat do čtečky ve chvíli, kdy zjistí, že prostřednictvím titulky se k jeho novým článkům už nedostane – na což řada lidí spoléhá. Já na to spoléhala taky, teď už to řeším přes bloglovin, protože AK bloger neví dne ani hodiny a to je smutný.
A dál, Stando – spekulování o ukončení AK je jen projevem tvého osobního vyhoření v dané věci. Netřeba chodit daleko pro důkaz – seznam čekatelů na přijetí a fakt, že naše komunita je čím dál tím provázanější a čím dál tím víc spolu skutečně komunikujeme – v posledních měsících jsem (a jistě nejsem jediná) zaznamenala obrovský nárůst komentářů pod články (aktuálními i staršími), ale děje se to i jinde, na twitteru, na facebooku, prostřednictvím článků, kterými odkazujeme na druhé blogery, různé řetězce otázek a odpovědí nebo prosté sdílení článků druhých… AK žije, o tom nemůže a nesmí být pochyb. Jen se to dění přesunulo víc do éteru mezi blogy. A to je podle mě dobře. AK není blog AK. AK je právě ten éter, teď možná víc, než kdy dřív.
My se prostě jen raději věnujeme vlastním blogům a vlastnímu růstu než přispívání do rubrik klubového blogu, které nás tolik nebaví. Myslím, že by tomu pomohlo oživení některých starých, ale málokdo na to dneska už má čas. Přece jenom jsme vyrostli a spousta z nás už nejsou středoškoláci (nebo dokonce základoškoláci), co mají hafo času na dřepění u kompu. My bychom rádi obnovovali staré tradice a vraceli se k diskuzním rubrikám, které tak krásně vybuzovaly aktivitu. Nebo kladivovali po vzoru velké Kovářky, po níž jsem báj d véj pojmenovala jedno ze dvou našich koťat. Jestlipak o tom holka ví 🙂 Ale nemáme kdy to dělat.
A prosté zveřejňování fotek nebo básniček pro klubové účely? V tom nevidím smysl. Já mám třeba na fotografickou tvorbu deviantart a na poesii rubriku na blogu. Můj blog má dost velkou čtenost a jsem myslím schopná vhodným titulkem přilákat téměř kohokoli na téma, k němuž potřebuju odpověď. Proč bych to posílala ještě na x dalších míst? Radši přitáhnu lidi přímo sem, prostřednictvím titulky. Tomu říkám stoprocentní využití možnosti prezentace, kterou nám existence v AK dává. Jestli to někdo využít neumí a časem odpadne, jeho mínus. Hvězda těch, kteří tohle zvládnou, však stále stoupá.
Myslím, že noví „správci“ nejsou životně nutní. Pokud někdo bude chtít vést nějakou zajímavou rubriku, jasně, sem s ním. Pokud se někdo bude chtít zapojit, rozhodně mu to povolit. Ale myslím, že by bohatě postačila trocha transparentnějšího chování a dodržování toho, co se slíbilo, a hlavně možnost úplně normální demokratické diskuze, která tady prostě chybí a SAKRA, pořád jsem nasraná za to mazání komentářů (a nemluvím o svých, ale obecně), což mi přijde jako sprosťárna vrchního stupně a dokud se za tohle nedočkáme omluvy a uznání viny, tak Standu na milost nevezmu, i kdyby odteď nakrásně publikoval jeden rozhovor s blogerem AK týdně (ty mě fakt bavily, co se s nima stalo?) a rozjel nějakou z těch starých rubrik jako třeba Úhel pohledu nebo nějaké ty filozofické debaty – což by třeba mě hodně bavilo a jsem si jistá, že i spoustu dalších. Myslím, že v tuhle chvíli by to rozhodně byla way to go. Co furt s nějakejma fotkama a básničkama, koho to prosimvás zajímá.
Představte si tu aktivitu tady, kdyby se v úhlopohledové rubrice objevilo téma „Prezidentské volby a můj kandidát“. Ostatně nechápu, proč to nemáme jako Téma Týdne. Myslím, že to je hodně nevyužitá věc. Téma Týdne má být aktuální. Pro společnost jsou teď maximálně aktuální volby a kdo se stane příštím prezidentem. Koho zajímá nějakej „živel“?
Jinak si myslím, že žádat o pomocnou ruku je roztomilé, ale ono by stačilo poslouchat. Jsem líná dělat soupis, ale kdo mě trochu sleduje, dobře ví, že třeba zrovna já se k AK vyjadřuju (pravda, většinou bohužel v dokonalé nasranosti, ale o to snad peprněji a věcněji) dost často a návrhů na zlepšení jsem jistě podala už nespočet. A proto se nebudu opakovat a nebudu se znovu zamýšlet a sepisovat s body, které by podle mě Klubu prospěly. Už jsem to napsala hodněkrát a koho to zajímá, ten si to najde – ostatně pokud ty Standa opravdu sleduje, pak ode mě už hodněkrát odpověď dostal, není nic snazšího, než se podle toho zařídit – tím spíš, že to nebyly jen moje myšlenky, ale jak je vidno z příslušných komentářů, spousta lidí (by) se pod to podepsala a vidí to stejně. Tak jakýpak copak. Poslouchej hlas lidu a budeš králem.
Prohlašuji, že s tím, aby Standa přijímal nováčky, nemám žádný problém. Ale jsem zásadně proti stávajícímu systému „někoho přijmu – lidem se to totálně nelíbí – týden nereaguju nebo jim napíšu, že to je moje rozhodnutí a že do toho nemaj co kecat“. Diskuze, diskuze, diskuze! Možnost odvolání. Možnost ptát se v komentářích a dostat odpověď. ŽÁDNÉ-KURVA-MAZÁNÍ-KOMENTÁŘŮ!
Proč bychom měli věnovat energii pořádání petic a odbojových aktivit? Proč bychom si měli fotit prsa a rozkroky v zoufalé touze strhnout na sebe pozornost? Je totálně špatně, když nás k něčemu takovému neexistence vhodné reakce ze Standovy strany dohání. Jestli je čas na změnu? KURVA ANO, už dávno byl. Ale není třeba měnit lidi, tím spíš, když nemáme žádného kandidáta, který by na tu funkci měl čas. Je třeba změnit přístup a začít se chovat trochu zodpovědně a jako pravej chlap s pořádnejma koulema. A vnímat, co mi lidi řikaj.
A taky si myslím, že v AK by klidně mohlo být o stovku blogerů víc. Stačilo by přidat pár řádků titulky navíc, aby tam články zůstaly chvilku viset a nebyly hned odtlačeny do pozadí a bylo by. Alespoň bude větší konkurence (v pozitivním slova smyslu jako že větší výběr) a upustí se trochu pára. A nikdo nebude říkat, že AK je záležitostí pár desítek elitních jedinců, bude to pořádná banda zajímavejch blogerů a pár desítek novejch tváří dostane šanci, aniž by se stávající blogeři museli třást o svoje místo. Ještě někdo by s tím neměl problém? Přihlaste se.

22 reakcí na „„AK je právě ten éter.“ aneb zase jednou komentář k dění“

STANDArdy:-) Nova  vyházela z redakce blog.cz všechny až na jednoho, Standomluva, a ten to jeden v takovém rozsahu jako dřív fakt nepostíhá. To už hoodně mluví o tom, kam to chce investor (Nova) vlastně všechno vést

[1]: Já myslím, že Novu to tady zajímá jen jako reklamní plocha a i bez té by se obešla. Kdyby si tam někdo uvědomil, že tu jsou lidi – a kdyby tam za ně ideálně někdo bojoval a něco tu z toho udělal, aby to novu muselo zajímat víc, to by bylo fajn. Ale to by musela bejt fakt osobnost, který neni možno se vysmívat "haha, blogískář".

Standa vysvětlující email LoveShy napsal, možná si ho ještě nepřečetla, možná jí nedošel, ale poslal ho – mě ten samý/podobný email včera přišel také.

Ano. A toto jsou důvody, proč někteří odpluli do vod jiných, případně zde částečně zůstali a o AK raději mlčí.

Osobně AK vděčím za to, že si na mě občas někdo ukazuje a osloví mě, zda to jsem fakt já. Už za tu prču to stojí.

Tak.

Jsem zničená už z toho čtení článku na AK a psaní komentáře. Dneska už nemám sílu to řešit, máš pravdu, ale nevím co bude.

[4]: To se mi ještě nestalo :-| Pořád sním, že mě někdo osloví v práci "Hej, nejseš ty Em?" XD

[5]: :-D :*

blog.cz bohužel neumí využít potenciál, který má. Porojekty, které jej odlišují od jiných serverů, pomalu upadají. Co dnes nabízí jiného/lepšího, než jiné blogovací servery?

K TT už jsem několikrát psala, že bych uvítala, kdyby se občas vyhlásilo téma aktuální, které v daný čas lidi zajímá. Ne proto, že na něj všichni píšou, ale proto, aby čtenář měl všechno pěkně pohromadě.

A ta komunita taky zrovna dvakrát nefunguje. Jsou tu projekty, ale kolik lidí se zapojí? Kdybych si pro Blogosvět občas nějaký článek nevyžebrala, tak tam chcípá pes. Věnuju se zhruba hodinu denně vyhledávání soutěží, projektů a zajímavostí. Nemůžu ještě psát příspěvky do rubrik. Doufala jsem alespoň, že se blogeři zapojí příspěvky do rubriky navštivte blog, že to vezmou jako takový malý dárek někomu ze svých oblíbenců. Nestalo se. Lidi jsou dokonce i tak líní, že nehodí ani odkaz na novou soutěž do komentáře.
Nestěžuju si, Blogosvět mě baví. Ale už mě nebaví ho provozovat pod doménou blog.cz.

[9]: Hm, měl, ale kdybys viděl ten důvod vykopnutí, chápal bys, proč ho neposlal. :D Jsem ráda, že vůbec napsal (i opožděně).

[12]: To nevadí. Ví o něm dost lidí. Asi ti unikl článek na Srdci někdy v listopadu. A já nechodím tapetovat reklamy po blozích. :-D Jen když najdu něco zajímavého, co chci na Blogosvět dát, tak se o tom autorovi zmíním, aby náhodou nebyl překvapený.

[10]: ráda bych ho viděla. :-D

Jinak souhlasím s tebou, když jsem si teď přečetla tvůj názor. Ty jsi jeden z těch lidí, kteří píší o AK a ještě ke všemu tak nějak rozumně i s nasraností a máš vždycky pravdu. Nejsi ten, co žvatlá jak je to na piču a neřekne řešení a to mám fakt ráda.

[14]: Vždycky pravdu? Ježiš, takový věci mi neřikej, nebo mi to vleze do hlavy :-D

Asi nikdy mě nepřestane udivovat, že ty moje kilometrový články někdo fakt čte…

Když se zvětší počet řádků na titulní stránce pro seznam článků členů AK, jen se jim ještě více udělá reklama.
Základní otázkou je, zda AK je klubem "zajímavých osobností". Každý člen si to o sobě určitě myslí, obratů "jsem hrdá, že tam patřím" lze najít nepočítaně. Podle mě je tam zajímavých osobností minimum (když už jsme u minimalismu ;)), ne víc než 20, a najít alespoň trochu slušný blog mezi těmi, které byly přijaty v poslední době je téměř nemožné.

mezi těmi, které byly přijaty v poslední době, je téměř nemožné.
(pro grammar nazi – chyběla tam čárka)

[16]: "Každý člen si to o sobě určitě myslí", to je zase nějakej tvůj předsudek, tvůj názor, kterej nemůžeš ničím podložit. Že jsme hrdí na to, že jsme se do Klubu dostali? A co má jako bejt? To je snad jasný, že když čekáš několik měsíců (i dýl) na to, aby se tvůj blog jako jeden z pár desítek mezi miliony dostal do klubu s puncem originality, autorskosti, a tedy prohlášení, že to všechno přišlo z tvojí hlavy, když si musíš sáhnout do svědomí a do archivu a projít článek po článku, abyses ujistil, že tvůj blog neobsahuje nic, čím by to přijetí ohrozil, když se přizpůsobíš a zvedneš svůj standard proto, abyses jednoho krásnýho dne objevil na titulce, odkud ti poplyne o mnoho větší návštěvnost – pokud nebudeš psát hovadiny – tak sakra máš bejt na co hrdej.

To je samozřejmě ideál, takhle to bývalo, dneska už je sporné, jestli má AK pořád tu stejnou laťku, spíš nemá a nevím, nakolik si nováčci musí sahat do svědomí, protože pravidla už jsou hodně vágní a na spoustu důležitých věcí se tu už dávno nebere zřetel, ale na druhou stranu tu pořád jsou davy lidí, kteří mají o členství zájem a těší se, až se jejich blogu dostane toho ocenění. Takže to zjevně ještě pořád nějakou hodnotu má.

Zajímavých osobností může vždycky být jen určitý počet. Kdyby tu bylo tři sta Tlusťjochů nebo tři sta Malých Chlupatých Stvoření, tak se z té zajímavosti zblázníme. Já tu taky nesleduju každého, ale to neznamená, že jsou ti ostatní lidi o ničem. Taky mají něco do sebe, když se do nich začteš a nehledáš hned nějakej boom na první pohled.

Všechno je to otázka vkusu a toho, jestli dáš šanci i lidem, které neznáš a nic o nich nevíš. A nebo jestli se v diskuzích díváš jen po známých jménech.

Jen dej nováčkům šanci, učený z nebe nespadl a po nějaké době se z nich můžou taky vyklubat zajímaví autoři. Když nevyklubou, no od toho tu má být Standa nebo někdo jiný s Kladivem a má se to kontrolovat. Mají tu být jasná pravidla a když někdo marní svou šanci, tak klidně ven s ním a zkus to příště, až se polepšíš.

[16]: A od toho ta titulka je, ne? AK bloger to dobře ví, nebo aspoň má vědět, a má podle toho svoje články korigovat, aby za to stály. Když ti přijde, že některé se tam nehodí, dělej si soupis, posílej odkazy Standovi, mluv o konkrétních případech blogerů, kteří se podle tebe do klubu nehodí, a dělej něco jinýho než neurčitě kibicovat na "většinu" a "všechny". S tímhle přístupem ničeho nedosáhneš. Jestli to fakt chceš nějak ovlivnit, nabídni se jako pomocná ruka při vybírání nebo posílej Standovi ty maily. Kydat v komentářích, že je tu spousta nekvalitních blogerů, jako co myslíš, že se stane, když to napíšeš? Ani prd.

Já se pod tvůj článek klidně podepíšu. Standa by už konečně měl začít víc komunikovat a jestli na to sám nemá čas, tak si proboha sehnat aspon nákýho tiskovýho mluvčího či co, aby se už neopakovaly tyhle planý naděje "snad se to už promlčelo".
Jak jsem psal i ve svém komentu v Klubu ohledně projektů, potřebovalo by to něco zajímavého a neotřelého, nějakou výzvu.
A co se mě týče, tak bych klidně zvedl počet členů. Na jednu stranu sice chápu snahu udržet nějaký stálý počet, aby tam zkrátka nemohl být každý, ale pokud je někdo dostatečně zajímavý a dobrý, tak by byla blbost ho nevzít jen kvůli vymyšlenému limitu. A kdyby se nakonec dodržoval limit a museli by se vyhazovat staří členové pro nové, tak bych nechtěl být v kůži těch vyhozených. Já osobně bych se cítil hodně blbě, že kvůli mě byl vyhozen někdo dobrý, který si to místo možná zasloužil víc.

Prostě by to chtělo přestat nahlížet na AK jako na nějaký zamrzlý soupis pravidel a seznam členů, který se nikdy nemění. Ale jako na komunitu, která se pořád vyvíjí.

[16]: Co pořád máte s nějakým protěžováním AK? Blog.cz prostě kdysi spustil svůj projekt a je tedy pochopitelné, že se ho pokusí i dostat na oči. Stejně jako Krásnou.cz nebo nějakou dobu i blogy Evropy 2. Není v tom žádná snaha o zprivilegování některých blogerů (myslíte si snad že jsme něčí kolekce plyšových miláčků?), ale čistě o dosažení nějaké výhody oproti konkurenci. A jestli je AK dostatečně velkým lákadlem pro blogery, tak je i jasné, že se mu dostane i většího prostoru. Tak to prostě chodí.

Že je někdo hrdý na členství v klubu je známka arogance? To mi prosím vysvětlete.

A co se zajímavých blogů týče, tak to vždy záleží na konkrétní osobě a jejím subjektivním posouzení. Že jste si vy v AK našel maximálně 20 takových ještě neznamená, že někdo jiný si jich nenašel třeba 30, 40. Nebo pouze 20, ale naprosto jiných než vy. Podle mě by v klubu měla být velká škála blogerů s jiným zaměřením, která dokáže zaujmout větší počet odlišných čtenářů. V AK je sice hodně blogů, které mě tématicky nebo stylem psaní nijak neoslovují, ale dokáží pochopit že pro jiného jsou zajímaví.
A by bylo dobré upřesnit, co si představujete pod spojením "slušný blog"?

Podle sebe soudím tebe, že?

[18]:, [19]:, [20]: Myslím, že jsem už k tomu řekl dost u článku S. Rulce, na který jsem se dostal proto, že Tlusťjoch na něj upozornil v diskusi na blogu mengano, sem zase po odkazu m.
Proto už jen pár (posledních) poznámek.

Mým AK jsou mí oblíbení, patří tam také kolem 10 členů "Rulcova" AK, některé další čtu občas (jako např. tento), ostatní vůbec, protože tam podle mě nepatří. V žádném případě ale nebudu S. Rulcovi psát, jak mně, m, doporučuješ, že ten a ten blog za moc nestojí a neměl by v klubu být. Jednak to nemá daleko k udavačství, nejsem a nechci být členem, co je mně pak po tom, že? Konkrétně se vyjadřuji jen u představování nováčků, protože má podobu ankety, někdy tam napíšu jednovětou poznámku a málokdy obdivnou (i když i takové byly), spíše se divím, co všechno může být považováno za autorsky přínosné. Možná je to však dáno i slabší nabídkou, je známé, že méně inteligentní lidé mají větší sebevědomí, protože vše je jim jasné, o ničem nepochybují, jsou k sobě nekritičtí, tady třeba napíšou 10 hloupých článků a už posílají přihlášku do AK.  
Souhlasím, že vkus má každý jiný, ale jistou úroveň pozná každý. (A řekl bych, že u těch posledních dvou přijatých a mnoha dalších předtím evidentně chybí.)

"Že je někdo hrdý na členství v klubu je známka arogance?" Nikde jsem to za aroganci neoznačoval. Ovšem pocit jisté výjimečnosti tam nepochybně je. Kdyby byl oprávněný, tak nic neřeknu, ale většinou je ta výjimečnost podobná tomu, když otevřu stránku Seznam.cz a tam vyskakuje, co kde provedla Iveta Bartošová, Lucie Bílá a pod.

Komentáře nejsou povoleny.