Když se řekne „řetězák“, zní to, jako že se bloger nudí a potřebuje nějak zabít čas. Nebudu vám lhát, je to hlavní důvod, proč reaguju na Cirratinu výzvu právě teď, když čekám, až dorazí hosté na Ashleighinu BBQ. Ale pravdou je, že se mi hlavně líbí její základní myšlenka a jelikož jsem ji sama už před časem pochopila jako jednu z největších životních pravd, ráda bych ji šířila dál.
Ta výzva zní takhle:“Chci, abyste něco zkusili: vyjmenujte pět působivých věcí o sobě. Napište je nebo je jen tak zařvěte do místnosti. Ale má to háček – nesmíte použít něco, co jste (např. jsem hodnej, jsem spravedlivá), můžete uvést jen věci, které děláte (např. vyhrál jsem mistrovství republiky v šachu, vařím nejlepší chilli v Massachusetts).“
Právě zmíněný článek, na nějž Cirrat odkazuje ve svém článku, 6 Harsh Truths That Will Make You a Better Person, je jeden z největších otvíráků očí, co se vám můžou dostat pod ruku, a proto vřele doporučuji, ne-li přímo nabádám a vyzývám k jejich přečtení. Hned první z těchto Pravd hlásá, že „Svět nezajímá, kdo jste. Svět zajímá, co mu můžete nabídnout„.
Nebylo to poprvé, kdy mi někdo předhodil tenhle názor, ale takhle brutálně upřímně podáno mi to konečně zapadlo na svoje místo a konečně jsem si uvědomila, že je to prostě fakt, kterým se mi nikdo nesnaží říct, že jsem k hovnu, naopak se mě snaží nakopnout a přimět mě k uvědomění, že onen věčně hledaný smysl života se nenaplní tím, že o sobě napíšete příjemnej profílek á la „Jsem veselá, jsem hravá, romantická a ohromně přátelská“. Svět tohle nezajímá. A nezajímá to ani lidi.
Možná si, coby lidi, říkáte:“To je přece kec, mně vždycky zaujme, když někdo o sobě něco takovýho napíše“, ale podle mě je to kec a jestli tomu upřímně věříte, pak si lžete do kapsy. Nikoho to nezajímá. Za svou internetovou „kariéru“ jsem přečetla tisíce a tisíce profilů a jsem docela nadšenej objevovatel pořád dalších zajímavejch blogů ke sledování, a nutno říct, že tajemství těch, které mě zaujmou, naprosto netkví v tom, jakej je ten bloger člověk, ale co kurně zajímavýho dělá. Cestuje po světě s jedním batohem? Živí se psaním e-booků, trénováním slepeckejch tuleňů, skákáním z útesu, pořádáním lekcí háčkování pro lidi bez rukou, přípravou sebe samého na maraton, háže na net videa sebe sama, kde hraje na kytaru pořád složitější a složitější skladby, nebo natáčí návody pro druhé? Čím bláznivější věc dovedete a děláte, tím zajímavější jste pro svět, nejen pro svoje čtenáře, ale i pro trh práce, samozřejmě.
Je to jako byste čímkoli, co děláte a co jste, psali takový svůj ultimátní životopis. Nikoho nezajímá, že jste vystudovali tu a tu školu, všichni chtějí vědět, co vás ta škola naučila a co umíte. Co konkrétně můžete nabídnout, co nikdo jiný neumí?
V pochopení téhle životní pravdy mi hodně pomohla Emilie Wapnick, zakladatelka Puttylike, webu pro multipotenciály (lidi, co mají víc než jeden hlavní zájem, a mají tudíž možná problém se zařazením se do tradičního modelu „Vyber si jednu kariéru a definuj se“), ale i řada dalších blogerů, věnujících se tomuto tématu. Suma sumárum, jednoho dne jsem se probudila a začala sebe samu i každého dalšího člověka vnímat jako soubor určitých schopností. Začalo mě to nesmírně bavit. Jaký kdo je a co studuje – to jsou věci, kterými se obvykle na prvním místě při seznamování zabývají lidé, které znám. Mně, upřímně, hlavně zajímá, co ten člobrda umí divného, nezvyklého, zajímavého. Nejen proto, že tím si ho o mnoho líp zapamatuju a zapíšu, ale i proto, že každý člověk, co něco umí, je pro mě potenciálně ohromně užitečný kontakt a jak tyhle kontakty začnete sbírat a začnete se zajímat, zjistíte, že máte kolem sebe najednou spoustu lidí, z nichž každý je na něco tak trochu expert, a když potřebujete s čímkoli poradit nebo pomoct, najednou se máte kam obrátit a vždycky víte, kam sáhnout pro radu.
Je to přesně ten důvod, proč se mi pořád vyplatí mít Facebook, v čem vůbec vidím jeho smysl. Moje sbírka přátel tam není nic jiného než sbírka důležitých kontaktů na lidi, kteří něco umí, něco zajímavého dělají, vtipně píšou, mají talent na glosování životních situací, vždycky mě něčím pobaví a – samozřejmě – celá řada z nich jsou skutečně mí přátelé a kamarádi.
Proto taky vždycky, když se mě někdo zeptá:“Přidáš si mě na Facebook?“, na rovinu mu odpovím, že klidně, ale nezaručím mu, že si ho tam dlouho nechám, protože na své tamější přátele mám speciální požadavky. Musí být naprosto awesome a nebo aspoň užiteční. Musí mi k něčemu být.
Ale abych se dostala zpátky k jádru – jelikož každého včetně sebe vnímám mimo jiné jako soubor dovedností, mně samotnou tohle uvažování vede k tomu, abych přemýšlela nad tím, co vlastně dovedu já a čím jsem potenciálně zajímavá pro pracovní trh a vůbec pro svět. Co umím, čím mohu přispět svou troškou do mlýna? A nejlepší na tom je, že pokud jste multipotenciál jako já, pravděpodobně budete umět takových zajímavých věcí víc, z různých oborů, a to je právě vůbec to nejlepší, protože tím se z vás stává naprostý originál a naprostá nutnost pro vaše potenciální zaměstnavatele. Protože kdo jiný bude mít nejen znalosti z HTML, ale i titul z olympiády stříhání psů, černý pás v karate a ocenění za naprosto nejlepší citronové koláče ve středních Čechách? Váš soubor dovedností je jenom váš a čím zajímavější věci do něj přidáte, tím zajímavějšími lidmi se stanete – a ostatně všichni víme, že takoví lidé mají navíc skoro ke všemu co říct a celou řadu historek a poznatků z nejrůznějších oborů. Nic proti jednooborovým expertům, všechno má svoje přednosti, ale já osobně si přece jenom mnohem radši popovídám s někým, kdo umí trochu ode všeho, než se zarytým a vymezeným opravářem telefonů, kterého prostě nic než telefony nikdy nezajímalo a nikdy zajímat nebude.
Takže tolik k životní filozofii a na závěr samozřejmě musím přidat nějaký ten vlastní soupis. Co umím, čím se odlišuji?
- Umím psát. Na knihu sci-fi povídek to asi nevydá, ale mí čtenáři mě naučili chápat, že hergot umím psát. Samozřejmě je furt na čem pracovat. Ale když poznáte pár lidí, co vůbec psát neumí, uvědomíte si, že to je vlastně takový vaše obrovský plus, se kterym už by se dalo něco dělat.
- Trochu rozumím CSS a HTML. Neni to na naprogramování webovek, ale jsem přesvědčená, že už základní znalosti něčeho takovýho vás značně posouvaj vejš a až na to jednou dojde, nebudu mít problém do toho zabřednout trochu víc a lépe to ovládnout. Hlavní vtip je, že jsem na to nikde nestudovala, všechno jsem to pochytila sama z blogování.
- Umim si sama ostříhat a nabarvit vlasy a umim to samozřejmě udělat i druhému. Uvažuju, že by nemuselo bejt od věci si to pojistit nějakym kadeřnickym kurzem. (Podobně uvažuju i o masírování, to mi taky docela jde)
- Mám velmi dobrou angličtinu a celkem snadno pochytávám i další jazyky, když musím. Bohužel moc často nemusím, takže moje němčina například utrpěla letitou nečinností, ale kdyby na to přišlo, určitě bych si ji zvládla osvěžit. Říkám tomu skrytej potenciál, ono to tam někde je a vim, že by se to dalo přivolat zpátky. No ale hlavní je ta angličina. Ta mi otevřela dveře ke světu, jakej jsem si dřív neuměla ani představit. Bejt schopná dívat se na jakejkoli film nebo seriál v originále bez titulků, je skill k nezaplacení a jsem za něj nesmírně vděčná.
- Jsem trochu umělecky nadaná na různé věci. Hraju na baskytaru, klavír, flétnu, djembe a velice lehce i na kytaru. Umim trochu kreslit a malovat, trochu zpívat, trochu fotit, trochu tancovat a trochu básnit a kdysi dávno jsem si střihla i hereckou etudku v televizi. Nejsem nijak zvlášť talentovaná, ale už s těma základama se dá pracovat a kdyby mě něco z toho jo chytlo, tak vím, že mám na čem stavět. A to mě hrozně baví, fušovat trochu do všeho. Člověk je tak prostě zajímavější a stává se z něj užitečnej kontakt, jelikož z každýho oboru pochytáte nějaký znalosti a ty se samozřejmě hodí.
To bude ode mě v tuto chvíli asi tak vše k auto-ego-masáži, ale tenhle „řetězák“ mě zaujal, takže budu ráda, když se v komentářích podělít o vlastní ujetý skilly. Co umíte, co vaši kamarádi neumí? Děláte něco zajímavýho? Sem s tím!
8 reakcí na „Cirratin miniřetězáček o pěti bodech“
Přesně tak. Amen. Souhlasím s tebou. Je to kulervoucí uvědomění. Děkuji.
Je fajn uvědomit si, co vlastně umím – lidé mají debilní sklon se podceňovat nebo naopak a přitom znát své možnosti je základem úspěchu. A moje skilly? Dovedu vytvořit jednoduchý webovky, celkem obstojně kreslím, dokážu si leccos sama vyrobit, poznám dobrou knížku…
Woohoo! Díky, že ses do toho pustila!
Pravda no. 🙂
Jinak se tedy cítím docela poctěna, že stále vězím mezi tvými přáteli na FB, i když jsem si tě tedy přidávala já, co za tím asi je? 🙂
A taky mě to přivádí k zamyšlení, co vlastně umím já
Zajímavé. Ale myslím, že se charakter a dovednosti navzájem prolínají a nemyslím, že by jedno mělo být důležitější než druhé 😉
Jasně, nebudu se kamarádit s někým jen proto, že je hodný, ale zároveň nebudu trávit čas s člověkem, který sice má určité dovednosti, ale jeho vlastnosti mne neuvěřitelně vytáčí…
(A děkuji za zvednutí sebevědomí, v průběhu článku mě chytla panika, že vlastně nic neumím, a nakonec jsem se ve třech tvých bodech našla )
[1]: Rádo se stalo
[2]: True, true, naučit se sám sebe správně ohodnotit, to chce taky skill. Webovky. Sním o tom, že je budu umět taky vytvořit. Ale nevim, kde začít
[3]: Velmi rádo se stalo
[4]: Zrovna za tim nebude nic konkrétního, prostě mi tam zatim sedíš nebo tak něco, ani nevim
[5]: Jasný, nechtěla jsem, aby to vyznělo jako že mě vůbec nezajímá, kdo jakej je Ale strašná spousta lidí si myslí, že to je to hlavní a že ve světě prorazí tím, že jsou milí a kamarádští. Tenhle článek byl mířenej hlavně na ně
v bode 1 a 3 sme na tom rovnako a dá sa povedať, že aj v 4 a 5, hoci ja neovládam nemčinu, ale španielčinu. a CSS a HTML by som rad ovládala tiež, príde mi to sexy an niektorí ľudia už programovanie považujú za samozrejmosť…ale ja som úplný lamster v týchto veciach:-/
a pýtala si sa na osobné skills tvojich čitateľov? tak máš ich mať. napríklad viem prirovnávať ľudí k zvieratám a vždy keď niekomu poviem: "hej, pozri, inak peťo vyzerá ako dinosaurus!", tak ten človek zvyčajne povie: "aha, ale fakt!"
a okrem toho viem falšovať ospravedlnenky a podpisy kohokoľvek a dokážem chodiť v zime vonku v silonkách:)
[7]: To znám. Říkám tomu všímavost nebo cit pro pozorování, ale chce to hlavně mít rozhled a sečtelost a aby lidi kolem tebe měli stejný rozhled. Často se mi zdá, že někdo vypadá naprosto stejně jako nějaký herec nebo muzikant, pokud lidi kolem mě ty dotyčné znají, tak řeknou "Ježiš no jo", pokud je neznají, tak to vyzní do prázdna a já jsem vždycky nervní, že mi to nikdo nepotvrdil
Falšování podpisů je dobrej skill, taky jsme se tím s kamarádkou na základce zabývaly Jí to teda šlo o dost líp. Ovšem jestli jí ten skill dneska k něčemu je, to je otázka. Ale rozhodně má takovej člověk umělecký nadání, když je schopnej něco tak věrně napodobit.
To poslední je zajímavý, ale nevim nevim, jestli z toho v životě uděláš kariéru