A zase jednou tu máme sondu do duše knihomola. Poslední dobou to za moc nestojí, protože i když si pokaždý naberu tři až čtyři knihy, stěží stihnu přečíst jednu. A já vim, že jsem slibovala, že se polepšim. Ale holt asi nepolepšim, neumim to XD
Cesta bílého jeřába se zdá být pouze jednou ze série více knih, podobně laděných. Zatím jsem o ně nezavadila, pokud ano, možná do nich i nakouknu, ale určitě je nebudu vyhledávat vědomě.
CBJ začíná slibně, několika dopisy, které autorka zasílá svému mentorovi a prosí o pomoc. Zdá se jí pořád jeden a týž sen, výjev z čínského prostředí, který si neumí vysvětlit. Způsob, jak je ta scenérie popsaná, mi pohladil duši, to byl skutečně příjemný kus čtení, ale to bylo bohužel asi tak všechno.
Kniha první, nazvaná Výpočet astrotypu, se dala číst. Obsahuje v podstatě úvod a pojmenování základů jako co je jin a jang, něco o čínské filozofii, o pěti prvcích a šesti energiích, o zákonech, jakými na sebe působí. Problémy působí fakt, že mnoho informací si protiřečí, některé prvky jsou označeny za jangové a vzápětí je toto naprosto popřeno a řadí se k prvkům jinovým. Je evidentní, že na to, aby člověk celou problematiku pochopil, by musel opravdu léta studovat, a tak sledovat autorčiny pochody není úplně easy.
Kniha druhá, Čínská astrologie, začíná pracovat s tabulkami pro výpočet astrotypu. Vymezuje pojmy jako je právě astrotyp, astrologie a podobně. Učí, jak tabulky používat a jak vykládat výsledky. Přiznávám, tady mě autorka ztratila. Jelikož jsem věděla, že si to stejně nezkusím na sobě v praxi (neznám přesně ani denní dobu, kdy jsem se narodila, natožpak hodiny a vteřiny), netáhlo mě to a navíc mi to příliš připomínalo matematiku, práci, prostě něco, co nemám ráda 😀
Kniha třetí, Stezka moudrosti, popisuje jednotlivé charakteristiky, z nichž je třeba vycházet při vykládání tabulek. Jak se chová opice, jaký je drak, jaká je vlaštovka, jak se chová člověk, narozený v období ohně, na podzim nebo v tom kterém roce.
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Má pěknou obálku, zaváněla nějakým pěkným povídáním o Číně a její filozofii.
(enter)
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Čínská astrologie
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Vypočítat
(enter)
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Kniha nemá postavy.
(enter)
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Líbil se mi začátek knihy. Dopisy, které autorka psala svému mentorovi Borisovi Brinovi. Byly kouzelné a líbí se mi způsob, jakým si ti dva vykládají Eviny opakující se sny a jak z nich dolují čím dál tím víc smyslu.
(enter)
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Kniha příliš staví na přesném datumu narození, pokud ji chce někdo užít k tomu, k čemu byla určena, pak potřebuje vědět ne datum, ale i přesnou hodinu a vteřinu narození.
Moje hodnocení: **